Yazın yaklaşmak imkansız! Kış olunca herkes akın ediyor...

Ağrı'da yüzeyi donan barajın suları altında kalan caminin buz kütlesi üzerindeki minaresi ilgi çekiyor.

Yazın yaklaşmak imkansız! Kış olunca herkes akın ediyor...
Yazın yaklaşmak imkansız! Kış olunca herkes akın ediyor...
GİRİŞ 24.01.2019 12:03 GÜNCELLEME 24.01.2019 12:03

Ağrı kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Başçavuş köyünün büyük  bölümünün, Yazıcı Barajı'nın devreye girmesiyle su altında kalması nedeniyle çoğu  köy sakini göç etti.

Köydeki cami ve evler su altında, minare ise su üstünde kaldı.

Yaz aylarında barajın suları üzerinde kaldığı için ulaşılması güç olan  minare, kışın baraj suyunun donması yüzünden buz kütlesinde yürüyerek yanına  giden ziyaretçilerin beğenisini topluyor. 

Kışın donan baraj üzerinde görsel güzellik sunan minare, özellikle bu  mevsimde fotoğrafçılar ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline  geliyor.

''MİNAREYİ GÖRMEK İÇİN KÖYE TURİSTLER DE GELİYOR'' 

Başçavuş köyü sakinlerinden 70 yaşındaki Abdurrahman Beşer, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, baraj yapıldıktan sonra su seviyesinin yükselmesi  ile cami ve bazı evlerin sular altında kaldığını söyledi.

Camiden geriye kalan minareye baktıklarında eski hatıraların gözünde  canlandığını anlatan Beşer, şöyle konuştu:

"Baraj yapıldıktan sonra köyde millet hep göç etti. Cami, köy  mezarlığı ve bazı evler de sular altında kaldı. Minarenin görüntüsü çok güzel.  Minareyi görmek için köye turistler de geliyor. Yazın da burası çok güzel, köye  turistler ve vatandaşlar gelip barajın kenarında piknik yapıyor. Minareye  baktığımızda sular altında kalan köyümdeki eski günlerimizi hatırlıyorum,  özlüyorum. Geriye bir tek minare kaldı. Baraj da buz tutunca minarede ortada  kaldı. Manzara çok güzel." 

''ÇOK GÜZEL BİR GÖRSEL ŞÖLEN VAR'' 

Minareyi fotoğraflamak için köye gelen Çetin Çelik de barajın içinde  kalan minarenin kışın daha güzel olduğunu belirtti.

Çelik, "Donan barajda çok güzel görsel şölen var. Biz de  arkadaşlarımızla burada fotoğraf çekiyoruz. Kışı fırsat bilerek geldik, manzara  harika." ifadelerini kullandı.

Fotoğrafçı Mert Ekmekçi de minarenin yazın ayrı, kışın ayrı güzelliğe  sahip olduğunu ifade etti. 

Fotoğraf meraklılarını barajdaki minareyi görmeye davet eden Ekmekçi,  şunları kaydetti:

"Minare yazın yansımasıyla, kışın da buz tutmasıyla daha da güzel.  Köyde fazla çocuk olmadığı için çok fazla fotoğraf çekemedik. 5 arkadaş geldik,  hepimiz manzara fotoğrafçısıyız. Buraya gelip bu görseli yansıtmak istedik.  Burası baraj yapıldıktan sonra su altında kalan bir köy. Görsel manada çok güzel.  Bizim gibi fotoğrafçılara çok güzel bir şekilde hitap ediyor.

 'Kartpostallık bir sahne var.' diyebiliriz. Fotoğraf meraklısı herkesi  buraya bekleriz.'' 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hulki Cevizoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na veryansın
Diyanet'ten hac toplantısı! İşte alınan kararlar