Başkan Erdoğan'dan ABD Başkanı Trump'a rest!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Komite Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu...

GİRİŞ 22.03.2019 10:40 GÜNCELLEME 22.03.2019 11:27
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

 

Yeni Zelandalı kardeşlerimin acısını paylaştığımızı ifade etmek istiyorum. Yeni Zelanda’daki eylemde hayatını kaybedenler başta olmak üzere terörün vahşi yüzüne kurban verdiğimiz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum.

Saldırının hemen ardından Cumhurbaşkanı Yardımcımı ve Dışişleri Bakanımı Yeni Zelanda’ya gönderdim.  Yeni Zelanda makamlarının burada olması son derece anlamlıdır. Yaptığımız davete çok kısa sürede icabet ettiğiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı üye sayısı bakımından BM’den sonra en büyük kuruluştur. Elbette İsrail yönetiminin aralıksız tacizlerine maruz kalan Kudüs’ün hakkını korumak teşkilatımızın birinci vazifesidir. 

TRUMP'A 'GOLAN TEPELERİ' RESTİ!

Dün ABD Başkanı Trump’ın Golan tepeleriyle ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi, yeni bir krizin eşiğine getirmiştir. 1967’den bu yana İsrail’in altında bulunmaktadır. Sadece bölgedeki Arapları değil Türkmenleri de kendi toraklarından göçe zorlamıştır. Böyle bir hassas meselede sessiz kalması düşünülemez. Golan Tepeleri'nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz veremeyiz. 

'BU KALLEŞ SALDIRI ASLA SIRADAN BİR HADİSE OLARAK GÖRÜLEMEZ'

Bu hassas süreçte doğrudan bizi ilgilendiren hususlarda daha aktif olmamız, mesuliyet üstlenmemiz gerekiyor. Yeni Zelanda’da Cuma namazı için toplanan 51 kardeşimizin şehadeti ile sonuçlanan bu kalleş saldırı asla sıradan bir hadise olarak görülemez. 

Manifestodan dehşet verici görüntülere, silahın üzerindeki tarih, isim, yerlere kadar pek çok husus bu gerçeği ispat etmektedir. Yeni Zelanda saldırısı Müslümanları hedef alan ne ilk ne de son saldırıdır.

'BİZDEN GÖRMEZDEN GELDİKÇE SORUNLAR KATLANACAKTIR'

1993’te Solingen’de Neo Naziler evlerini ateşe vererek 5 vatandaşımızı kalleşçe şehit ettiler. 2011’de Oslo yakınlarında 77 can beyaz ırkın üstünlüğüne inanan bir cani tarafından öldürüldü. Gün geçmiyor ki bir ibadethaneye iş yerine, derneğe yapılan saldırı haberini almayalım. 

Gün geçmiyor ki göçmenleri etnik, dini, kültürel kimliği hedef alan bir sorunla muhatap olmayalım. Çoğu zaman bu nefret suçlarının failleri ya bulunmuyor, bulunduğu zaman ise psikolojik rahatsızlığa atfediyorlar. Münferit, adi suçlu denilerek olay örtbas ediliyor. 

Sorunları halının altına süpürerek çözemeyiz. Biz görmezden geldikçe sorunlar katlanacaktır. Tepkimizi güçlü şekilde göstermedikçe Neo Nazi virüsü bünyeyi saracaktır. Sonuçta Allah korusun 1940‘larda Avrupa ‘da olduğu gibi telafisi mümkün olmayan acılar yaşanacaktır. Gördüğümüz sıkıntıları cesaretle ifade etmeli, çözüm yollarını da yine beraberce aramalıyız.

Bunu gülücükleriyle camilerimizi şenlendiren 3 yaşındaki şehitlerimizin hatıraları için yapmalıyız. Bunu katiline bile kapıyı 'merhaba kardeşim' diye açan mümin yürekler için yapmalıyız. Bir daha benzer açıklar yaşanmasın, camilerimiz kan gölüne dönmesin diye tavrımızı net bir şekilde ortaya koymalıyız.  Sorumluluğumuzun hakkını vermek için muhataplarımız nezdinde bu konuyu gündeme taşıyoruz. Yabancı karşıtlığını ve İslam düşmanlığını kendi meselemiz addediyoruz. Bugün İngiltere nüfusunun yüzde 7’si Müslümanlardan oluşuyor. Bu insanların kahir ekseriyeti birkaç asırdır bu ülkelerde hayatlarını devam ettiriyor.

YORUMLAR 31
 • aynen 5 yıl önce Şikayet Et
  esefin allah belasini versin sutiyeyi zayiflati israile haxir av yapti simdi bu hayin esed kurtarsin isrilin elinden suriye topraklarini
  Cevapla
 • Çiçek 5 yıl önce Şikayet Et
  Bizde başka ülkelere sen şurayı al sen burayı al diyebiliriz trap yapıyor ya bizde yaparız mesela bizde Filistin topraklarına girip israilin elindekileri alabiliriz iranada destek verebiliriz Rusya yada destek verebiliriz etki tepki hep birlikte Allah için doğru olanı yaparız İnşallah zaten ölecegiz Ama Allah için ölmek en güzeli en doğrusu ve kurtuluş cehennem den
  Cevapla
 • Yakub 5 yıl önce Şikayet Et
  Sonuç ne oldu? Müslümanlar olarak lafı bi bıraksak da icraata geçsek! Mali ülkesinde biraz baş kaldırı oldu diye 1 hafta içerisinde zalim Avrupa ülkelerinin f-16 ile nasıl vurduğunu gördük. Hareket yoksa bereket yoktur. Islam'a ve Müslümanlara musallat olmuşlara şiddetli savaşmaz isek çektiğimiz çileler bitmez artar. Belkide günahlara tövbe etmemiz gerek. Salavatı çokça getirmemiz gerek. Bence laf zamanı bitmiştir.
  Cevapla
 • almanyadan 5 yıl önce Şikayet Et
  Allah seni iki cihanda aziz eylesin .. kalbimiz kadar degerli yürek
  Cevapla
 • Babareis 5 yıl önce Şikayet Et
  Şu araplar mısır suriye ürdün israile 6 günde yenilip golan tepelerini bırakmışlar la.oğlum ölseydiniz niye yahudiye bıraktınız ancak mazlum müslümanları öldürüp asarsınız .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları'ndan Netanyahu açıklaması! Ebu Ubeyde iddialara son noktayı koydu
ABD ve İran'dan gizli toplantı