Golan Tepeleri nerede? Harita üzerindeki konumu? Golan Tepeleri önemi...

ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri'nde İsrail'in hakimiyetini tanıma kararından sonra Golan Tepeleri tekrar gündeme geldi. Golan Tepeleri stratejik önemi dolayısıyla tarih boyunca birçok kez işgal altında kalmıştır. Peki, Golan Tepeleri harita üzerinde nerede yer alıyor ve önemi tam olarak nedir? İşte Golan Tepeler ile ilgili önemli bilgiler

Golan Tepeleri nerede? Harita üzerindeki konumu? Golan Tepeleri önemi...
Golan Tepeleri nerede? Harita üzerindeki konumu? Golan Tepeleri önemi...
GİRİŞ 27.03.2019 09:02 GÜNCELLEME 27.03.2019 09:02
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri konusunda, "ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." ifadesini kullandı. Bu açıklamanın ardından Peki Golan Tepeleri nerede, İsrail Golan tepelerini ne zaman işgal etti? Golan Tepeleri'nin önemi nedir? gibi sorular günün en çok arananlar listesine girdi. 

 

 

GOLAN TEPELERİ NEREDE?

Suriye’nin güneybatısında İsrail’in ise kuzeydoğusunda yer alan tepelik bölge, zengin su kaynakları ile biliniyor. Bölge, 1967’de Suriye, Ürdün ve Mısır’dan oluşan Arap İttifakı ile İsrail arasında yaşanan “Altı Gün Savaşı” sonucunda İsrail tarafından işgal edilmişti. Golan Tepeleri, 1981’de Tel Aviv yönetimi tarafından tek yanlı olarak ilhak edildi.

 

 

Golan Tepeleri Nerede

GOLAN TEPELERİ İSRAİL İÇİN NEDEN BU KADAR ÖNEMLİDİR?

Golan Tepeleri'ni İsrail için önemli kılan etkenlerin başında su kaynakları ve güvenlik geliyor. Golan Tepeleri, güvenlik açısından gözardı edilemeyecek kadar jeostratejik bir konumda ve zengin su yataklarına sahip. İsrail toplam su ihtiyacının üçte birini Şeria Nehri ve Golan Tepeleri'ndeki su kaynaklarından temin ediyor.

Uluslararası hukuka göre, Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail'in işgali altında bulunan Golan Tepeleri'nin bu iki ülke dışında Lübnan ve Ürdün'le de sınırı bulunuyor.

Yahudilere ait kutsal metinlerde birçok kez Golan bölgesine atıfta bulunulması da bölgeyi çoğu dindar Yahudi'nin gözünde kutsallaştırıyor.

Bu tür nedenlerle İsrail iç siyasetinde de önemli bir yer tutan Golan Tepeleri, İsrail tarafından "ülkelerinin vazgeçilmez bir parçası" olarak görülüyor.

Golan Tepeleri

İSRAİL GOLAN TEPELERİ'Nİ NE ZAMAN İŞGAL ETTİ?

Suriye, Ürdün, Lübnan ve işgalci İsrail Devleti’ne sınırı olan Golan Tepeleri, stratejik konumu ve zengin su kaynakları nedeniyle İsrail ile Suriye arasında yıllardır sorun olarak kalmaya devam ediyor. 1967 yılında yaşanan 6 gün Savaşı’nda İsrail ordusu tarafından işgal edilen Golan Tepeleri, 13 Aralık 1981 yılında İsrail’in ilhak kararına sahne oldu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 242 ve 338 nolu kararlarında “işgal altındaki Suriye toprakları” olarak tanımlanan bölge 50 yıldır işgalcilerin kontrolünde.

YORUMLAR 5
 • Madem ki 5 yıl önce Şikayet Et
  Suriyenin toprağı neden onlarla savaşmıyor korkak Esed.halkını öldürüyor 8 yıldır.
  Cevapla
 • Vatann sever 5 yıl önce Şikayet Et
  Elin yahudisine su lazımda Ürdünlüye Filistinliye Suriyeliye su lazım değil mi
  Cevapla
 • dadaş35 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu beyhude Araplar olduğu sürece Siyonist İsrail oralardan vaz geçmez çünkü İsrail bakiyorki bunların Yöneticileri ABD nın oyuncağı olmuş koltuğunun derdinde Vatan toprağı onların neyine.
  Cevapla
 • fettah 5 yıl önce Şikayet Et
  abd israil in uşağı gibi. bazen inanmak istemiyoruz ama dünyayı gerçekten yahudiler yönetiyor gibi. kimse israil in haksızlıklarına ses çıkarmıyor yada cılız sesler çıkıyor. ölen filistinliler, bölge ülkelerindeki karışıklıklar. arap devletlerinin yaşananlara sessiz kalması ve daha niceleri. kanla beslenen ve kendilerinden başka kimseyi düşünmeyen yahudiler. bu nasıl din anlayışı böyle
  Cevapla
 • hgs 5 yıl önce Şikayet Et
  gibisi fazla. hem uşağı hem bodyguard ı.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Emekliye yeni zamda oranlar belli oldu! En düşük maaş ne kadar olacak?
Arsa sahiplerine çok önemli 'imza' uyarısı!