Üç bin hâkim ve savcının görev yeri değişecek

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 3 bine yakın hâkim ve savcıyı kapsayacak yaz kararnamesi hazırlıklarına başladı.

Üç bin hâkim ve savcının görev yeri değişecek
Üç bin hâkim ve savcının görev yeri değişecek
GİRİŞ 27.04.2019 07:42 GÜNCELLEME 27.04.2019 08:03
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kararnameyle çok sayıda il ve ilçe adliyesinde görevli hâkim ve savcının yanı sıra birçok ilin başsavcısının da değişmesi bekleniyor. Geçtiğimiz Şubat ayında Yargıtay’a seçilen isimlerin yerine de görevlendirmeler yapılacak. Bu kapsamda atama yapılacak yerler arasında kritik FETÖ soruşturmalarının yürütüldüğü İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da yer alıyor.

Yargıtay üyesi olan Ömer Faruk Aydıner’in yerine yeni bir Başsavcı gelecek. FETÖ’nün en büyük finans kuruluşlarından Koza İpek Holdinge ilişkin soruşturmayı yürüten ve son olarak Ankara’da cezaevlerinden sorumlu olan eski Başsavcıvekili Musa Yücel’in yerine de yeni bir savcı görevlendirilecek. Kararname ile FETÖ soruşturmalarının devam ettiği bazı Terör Suçları Soruşturma Bürolarına savcı, bazı mahkemelere de hâkim takviyesi yapılacağı aktarılırken, kritik mahkemelere de ağır ceza mahkemesi başkanı ve üye hâkim atanacak. Bunlar arasında 28 Şubat davasının görüldüğü Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi de bulunuyor. Bu yıl içerisinde Diyarbakır, Kayseri, Trabzon ve Van’a Bölge Adliye Mahkemelerinin (BAM) kurulması planlanıyor. HSK, yeni mahkemelere tayin taleplerini topluyor.

Daha sonra söz konusu Bölge Adliye Mahkemeleri’ne talepler doğrultusunda başkan ve üye ataması yapılacak. 1 Haziran’da açıklanması beklenen ve geçtiğimiz yıllara göre erken açıklanacak olan kararnamenin son yılların en kapsamlı kararnamesi olacağı belirtiliyor.

Türkiye Gazetesi

 

 

ETİKETLER
hsk hakim
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Aga 1 yıl önce Şikayet Et
    O kadar çok yer değişikliği yapılıyorki bir basına yansıyan var birde yansımayan. 4 yıldır süren bir anlaşmazlık davasında tam 9 hakim değişti. Böylemi adalet sağlanacak?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Okulların açılacağı tarih belli oldu iddiası! MEB'den son dakika açıklaması
Yunanistan'dan Türkiye çağrısı: Acilen yapalım! AB teklifi kabul etti, Ankara'dan sert tepki