İstanbul sandık başında! Oy verme işlemi başladı

Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oy verme işlemi başladı.

GİRİŞ 23.06.2019 07:39 GÜNCELLEME 23.06.2019 16:58
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

3 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi için saat 08.00'den itibaren oy verme işlemi başladı.

 

 

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 6 Mayıs'ta verdiği, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararı üzerine, İstanbullular sandık başına gitti.

Bugünkü seçimde İstanbul, 5 yıl boyunca görev yapacak Büyükşehir Belediye Başkanını seçecek. Seçimde, Cumhur İttifakı'nın (AK Parti) adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı'nın (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi'nin adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi'nin adayı Mustafa İlker Yücel yarışıyor.

 

 

31 Mart seçimlerindeki sandık seçmen listeleri, yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimde de kullanılıyor. Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için bu süreçte 18 yaşını dolduranlar ve askerden gelenler oy kullanamıyor.

İstanbul'un 39 ilçesinde, 62'si cezaevi, 156'sı seyyar olmak üzere toplamda 31 bin 342 sandıkta, 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullanacak. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için tüm ilçelerde seyyar sandıklar oluşturuldu.

İstanbullular saat 17.00'ye kadar oylarını kullanabilecek. 

Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. 

Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilişkin oy pusulası beyaz üzerine siyah baskılı olarak hazırlandı. 

Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler, oylarını kullanmış olsa bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak. YSK tarafından yayın yasağı kaldırılmadan sonuçlar açıklanamayacak. 

ŞERH DÜŞÜLEN SEÇMEN SAYISI 

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce, 18 Haziran 2019'da yapılan sandık seçmen listelerindeki güncelleme sonucunda, 20 bin 63 asker, 8 bin 93 hükümlü, 3 bin 970 kısıtlı seçmen, 12 bin 518 ölü, 208 vatandaşlıktan çıkan kişi olmak üzere, toplam 44 bin 852 kişiye "oy kullanamaz" şerhi yazıldı.

Müdürlükçe, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için seçmen listelerindeki son güncelleme 23 Mart 2019'da yapılmıştı. Bu tarihteki çalışmada, 13 bin 712 asker, 663 kısıtlı seçmen, 8 bin 639 ölü, 151 vatandaşlıktan çıkan kişi olmak üzere toplam 23 bin 165 kişiye listelerde "oy kullanamaz" şerhi yazılmıştı.

Böylelikle seçmen listelerinde "oy kullanamaz" şerhi yazılan kişi sayısı toplam 68 bin 17 oldu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 25
 • Ydo58 4 yıl önce Şikayet Et
  ben yalan konuşmam doğrunun yanına da hiç yaklasmam diyenlere karşı oyunu kullan
  Cevapla
 • birtürk 4 yıl önce Şikayet Et
  ya Allah bismilllah Allahuekber.
  Cevapla
 • Malatya 4 yıl önce Şikayet Et
  Istanbul sandığa git oyunu ver ve sonunda inşallah binali yıldırım kazanır şu anda haçlı ile hilalin savaşı var
  Cevapla
 • Vatandas 4 yıl önce Şikayet Et
  Istanbul sandiga git ve oyunu binaliye ver tam bagimsiz turkiye icin ummet icin gozunu akdenize ve petrole diken vahsi somurge devletlerinin planlarini bozmak icin haydi kardeslerim kirginliklari kenara birakin bizim hesaplarimiz ummetin hesaplarindan buyuk olmasin insallah rabbim zafer nasip etsin
  Cevapla
 • C.Türk 4 yıl önce Şikayet Et
  Aslında Oy Hırsızlıklarının ,Yanlışlıklarının bitmesi için Digital sisteme geçilmesi şart! Seçmen yine Sandık başına( Bilgisayar) başına gelecek tek Tuşla oy,unu kullanacak anında Oy,u YSK,ya gidecek .. Sonuçlarda anında belirlenecek? o kadar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya'dan itiraf gibi duyuru: Ülkelerinde kaç PKK'lı olduğunu açıkladılar
İran'da şiddetli deprem! Ölü ve yaralı sayısı açıklandı