'Sakin Kent'in nüfusu 25 katına çıktı, trafik durdu

Muğla'nın 'Sakin Kent' unvanlı Akyaka mahallesinin nüfusu, bayram tatilinde 25 katına çıktı. Sahil ve sokakların tatilcilerle dolduğu ilçede trafik durdu.

'Sakin Kent'in nüfusu 25 katına çıktı, trafik durdu
'Sakin Kent'in nüfusu 25 katına çıktı, trafik durdu
GİRİŞ 13.08.2019 13:09 GÜNCELLEME 13.08.2019 13:18
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Muğla’nın ilk ‘Sakin Kent’ unvanlı Akyaka Mahallesi'nin nüfusu Kurban Bayramı dolayısıyla 25 katına çıktı. 

 

 

Kurban Bayramı tatilinin ikinci ve üçüncü günü de akın akın Muğla’ya gelen tatilcilerin araçları karayolunda uzun kuyruklar oluştururken günübirlik tatilcilerin gözdesi Ula’nın Akyaka Mahallesi'nin hem sahili, hem de sokakları tatilciler ile dolup taşıyor. 

Muğla’nın ilk ‘Sakin Kent’ unvanlı Akyaka Mahallesi'nin yerleşik nüfusu 4 bin kişiyken, yaz aylarında özellikle hafta sonları 40-50 binlere varıyor. Kurban Bayramı tatilinde Akyaka’nın nüfusu yerleşik nüfusun 25 katı olan 100 bin kişiye dayandı. 

Akyaka’nın nüfusu ilçe nüfusunun 4 katı 

 

 

Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya, ilçenin genel nüfusunun 25 bin olduğunu, Akyaka’nın Kurban Bayramı tatilinde ilçe nüfusunun 4, mahalle nüfusunun ise 25 katına çıktığı söyledi. En büyük sorunun otopark sorunu olduğunun altını çizen Başkan Akkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile otopark sorununa çözüm bulacaklarını açıkladı. Nüfus 100 bine ulaştı 

Ula Belediye Başkanı Akkaya, “Kış aylarında Akyaka’nın nüfusu 4 bin. Şu anda merkez ve diğer plajlarımız ile birlikte 100 bin nüfusa sahibiz. Kış aylarında Akyaka’dan iki kamyon çöp alırken şu anda 14-16 kamyon çöp alıyoruz ama buna da yetişmek mümkün olmuyor. Akyaka Muğla’nın en yakın sayfiye yeri değil, Kale-Tavas yolu açıldıktan sonra Denizli’nin de en yakın sayfiye yeri haline geldik. Bu nedenle Denizli’den günübirlik gelen misafirlerimizi de ağırlıyoruz. Aydınlılar da Kuşadası’ndaki yoğunluk arttıktan sonra Akyaka’ya gelmeye başladı. Bu nedenle Akyaka’mızın nüfusu Aydın ve Denizlili misafirlerimiz ile birlikte ki İzmir ve İstanbul gibi illerinden gelenler hariç çok büyük bir yük altındadır. Biz Ula Belediyesi olarak Akyaka’mıza 4 bin nüfusa göre ödenek ayırıyoruz. Ula’mızın genel nüfusu 25 bin 300. Ancak buna yaz aylarında sadece Akyaka’mızda bir 100 bin kişiyi ağırlıyoruz. Bu konuda mağduruz. İnşallah yakın bir zamanda yerel yönetimler kanununu değişir. Bunlar göz önüne alınır diye düşünüyorum” dedi. 

Akyaka’ya bin araçlık otopark projesi 

Akyaka’da 4 ekibin sürekli çöp konusunda mesai harcadığını, bunun yanında araçların giremeyeceği bölgeler için elektrikli bisikletler ile çöpleri aldıklarını belirten Akkaya, “Çöp konusunda çok hassasız, çok titiziz. Çünkü bu millet bizden önce çöpünün alınmasını ister. Birinci derecede önceliğimiz çöpler. Akyaka’nın sıkıntısı sadece çöp ile sınırlı değil. Otopark sıkıntımız da var. Yıllarca bu konu hiç ele alınmamış, hiç değinilmemiş. İnşallah önümüzdeki süreçte Çevre Bakanlığı ile ortak bir proje yürütüp Akyaka’ya en az bin araçlık bir otopark yapmayı düşünüyoruz. Bundan sonra daha da rahatlayacağımıza inanıyorum” dedi. 

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
bayram tatili
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • tunctunc 1 yıl önce Şikayet Et
  tüm araba sahipleri hep oto yollarda soldan gidiyor.Asla Trafik kültürü olan millet degiliz..kamyonlar yolcu otobüsleri eski Renolar $asin Doganlar hep soldan gidiyorlar..
  Cevapla
 • ugur btn 1 yıl önce Şikayet Et
  Para yok ekonomi bozuk,iş yapamıyoruz,sonrada bodrumda tatil
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bazı insanlar gerçek fakirlik yokluk görmemişler o yüzden şu anda ki hallerini fakirlik diye yorumluyorlar... Oysa ki gerçek fakirlik yokluğu bilselerdi şu anda ki hallerine şükür ederlerdi..
  Cevapla
 • Gurbetci Elazığ 1 yıl önce Şikayet Et
  Chp diyorya ekonomi çok kütü diye bu olsa gerek.. Aileler kendi evlerinde tatil yapamıyor 100 bin kişi yanlızca urla ya sıgabilmiş. ve park sorunu varmiş.. Develet hemen buna el atsın..
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  bayram kaç gunse okadar izin verilsin. 9 gun izin yapılması doğru değil. bu manzarala rbundan sebepoluyot çoğunlukla
  Cevapla
 • Tercih meselesi 1 yıl önce Şikayet Et
  Onun adı tatil değil rezillik rezalet aklınıza ne gelirse deyin. Birde bu rezilliği yaşamak için saatlerce direksiyon sallayanlar var.memlekette kriz yokmuydu az evvel?? Geçin bu ayakları bee . Ben evde tv manzaralı koltukta uzandım dinleniyorum siz tatilinize devam edin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alman hükümeti: Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki adımını not ettik
Koronavirüs tedbirlerine uyulmayınca 4 il peş peşe yasak kararlarını açıkladı