Güneşte dikkat çeken hareketsizlik: Kış İstanbul'da sert geçecek

Bu sene İstanbul'da kış mevsiminin sert geçmesi bekleniyor. Küresel Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, güneşteki patlamaların minimuma indiğini belirterek, 1954 ve 87 kışlarının tekrarlanabileceğini kaydetti. Ökten'e göre önümüzdeki kış beklenen senaryo gerçekleşirse İstanbul haftalarca kar altında kalabilir.

Güneşte dikkat çeken hareketsizlik: Kış İstanbul'da sert geçecek
Güneşte dikkat çeken hareketsizlik: Kış İstanbul'da sert geçecek
GİRİŞ 21.08.2019 15:26 GÜNCELLEME 21.08.2019 15:40
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İstanbul son günlerde şiddetli sağanak yağışın etkisi altında. Kentin birçok noktasında yaşanan sel ve su baskınlara vatandaşa zor anlar yaşatıyor. Uzmanlara göre, bu sene kış mevsimi de İstanbul için zor geçebilir. Küresel Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, bu kışın sert geçeceğini söyledi. Güneşin 24. döngüsünü sonlandırdığını ve aktivitesinin minimuma indiğini belirten Ökten, “Bu kışlar 1954, 64, 76, 87, 97 ve 2009. Bu sene yeni bir solar minimumla karşı karşıyayız ve bu durum sert kış ihtimalini artırıyor" dedi.

 

 

İSTANBUL HAFTALARCA KAR ALTINDA KALABİLİR

GZT'den Şifa Kaymak'a konuşan Ökten şöyle devam etti: 

 

 

"Örneğin; 1954 kışında Balkanlar ve ülkemizin özellikle batısı ağır kış koşulları yaşadı ve Tuna nehrinden kopan buz parçaları Boğazı kapattı. Yine 1964 kışında İstanbul’da 850 hpa seviyesinde -18,8 derece ölçüldü. Bu yüzyılın rekoruydu. 1976 yılında özellikle Anadolu’da çok sert bir kış yaşandı ve şehir merkezlerinde 3 metre kar ölçüldü. Bir sonraki solarminimum 1987 yılında yaşandı ve Avrupa ve Türkiye ağır kış koşulları yaşadı. İstanbul haftalarca kar altında kaldı. Dolayısıyla istatistiksel olarak bu kışın sert geçme ihtimali yüksek.”

Tarihte Güneş 1645-1715 yılları arasında uzun süre uykuya dalmış ve Kuzey yarım kürede aşırı soğuklar görülmüşü. Avrupa’da göller ve nehirler donmuş, Londra’nın Thames nehrinde her kış buz üstünde festivaller yapılmıştı.

KAYNAK: GZT
ETİKETLER
kar yağışı
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • İÇİMİZDEN BİRİ 1 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul haftalarca kar altında kalırsa, kuzey yarım kürenin kuzeyi buzul çağına girer.
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne istanbul muş be amerikan filmleri gibi herşey istanbul a göre değerlendiriliyor sanki başka şehir yok hep istanbul .
  Cevapla
 • taşeron 1 yıl önce Şikayet Et
  insaşşallah inşallah hani nerdeeee
  Cevapla
 • zafergülten 1 yıl önce Şikayet Et
  desenize,bütün sokak hayvanları soğuktan donup ölecek...insan bir bakıma bakar başının çaresine,ama sokak hayvanlarına kim sahip çıkacak.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Ekrem Bey,Uludag' a tatile giderse dondu İstanbul desenize...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Büyük skandal sonrası Türkiye'den Yunanistan'a nota!
Bakan Koca'dan 10 ile yeni şehir hastanesi müjdesi