Oturduğunuz mahalle deprem için ne kadar tehlikeli?

İstanbul, Manisa, Ankara ve Elazığ'da yaşanan depremler sonrası büyük korku yaşayan vatandaşlar, yaşadıkları bölgenin depremle ilgili ne kadar tehlikeli olup olmadığını artık tek tık üzerinden öğrenebiliyor. Oturduğu semtin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, “https://tdth.afad.gov.tr” adresinden koordinat ve adres bilgilerini girerek sorgulama yapabiliyorlar.

Oturduğunuz mahalle deprem için ne kadar tehlikeli?
Oturduğunuz mahalle deprem için ne kadar tehlikeli?
GİRİŞ 27.01.2020 14:39 GÜNCELLEME 27.01.2020 14:46
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

AFAD'ın "Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulamaları" ile vatandaşlar oturdukları mahalle hatta sokağa kadar deprem tehlikesini öğrenebiliyor.

 

 

AFAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan yeni haritayla, risk değerlendirmesi sadece fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı. Riski belirtmek için kullanılan 1., 2. derece şeklindeki sistem kalktı, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yöntemi aldı.

 

 

İSTANBUL İÇİN KIRMIZI ALARM

Yeni haritada artık yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlam, çünkü ana kayalar var zemininde ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarında daha dayanıksız zeminler söz konusu. Fay hattıyla beraber zemin koşulları da dikkate alındığı zaman renklerde bazı değişiklikler yaşandı.

 

İSTANBUL'UN BÜTÜN MAHALLELERİNDE DEPREM RİSKİ GÖRÜNTÜLENEBİLİYOR

Yeni deprem haritası dijital ortama taşındı. Mahalle mahalle risk değerlendirmesi yapılmasına imkân tanıyan “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” oluşturuldu. Uygulamayı kullanmak için ana sayfanın sol üst bölümünde yer alan “raporlama” butonuna tıklamak yeterli. Gereken koordinat bilgileri girildikten sonra, o yerin deprem riski görülebilecek.

OTURDUĞUNUZ MAHALLENİN DEPREM TEHLİKESİNİ ÖLÇMEK İÇİN TIKLAYIN

OTOMATİK OLARAK HESAPLAMA YAPILIYOR

Yeni düzenleme ile 5 farklı zemin türü ve 4 farklı “ivme değeri” baz alınarak hesaplama yapılıyor. Sadece mevcut durum değil, fay hattı aktif mi değil mi, en son ne zaman hasar yapıcı deprem üretmiş, üzerinden ne kadar zaman geçmiş, kayma hızı ne kadar, bütün parametreler üst üste konularak daha sağlıklı hesaplama yapılabiliyor..

YÜKSEK BİNALAR RADARDA

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği de güncellendi. Yönetmelik, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek. AFAD, gerekli gördüğü durumlarda, kuvvetli deprem hareketlerinin ölçülmesi amacıyla binalara veya açık alanlara “ivme kayıtçıları” yerleştirebilecek. Yüksekliği 105 metre ve daha fazla olan binalara, “Yapı Sağlığı İzleme Sistemi” kurulması zorunlu hale getirilecek. Gerçek zamanlı kayıt yapacak izleme sisteminin bakımından ve korunmasından yapı sahipleri sorumlu olacak.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • ghjjhgbnsv 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim semt buralarda semt yok :D (ELAZIĞ)
  Cevapla
 • tarkan 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH hepimizin yardımcısı olsun esenyurta hala 30katlı binalar yapıyolar kimsede birşey demiyor
  Cevapla
 • Barış 1 yıl önce Şikayet Et
  Girdik baktık ne olduğunu anlayabilen var mı. Seçiyorum mahalleyi ilçeyi filan anlamadığım bir şeyler . Biz deprem profesörü müyüz kardeşim önerdiğiniz siteden bir anlam çıkarıp anlayabilen var mı?
  Cevapla
 • keşmekeş 1 yıl önce Şikayet Et
  Toprağın altında yaşayanlar bugün toprağın üstünde yaşayanlardan daha hayırlıdır.fuhuşta zinada lut kavmini geçmişiz,bu memleketin bunca ihanetlere bunca hıyanetlere bunca kötülüklere bunca zulümlere bunca günahlara ve kâfirliklere bu rağmen memleketin çökmeyişi yıkılmayışı altının üstüne gelmeyişi toprağın altında yatan nebiler,veliler,şehitler alimler,ulemalar hürmetinedir,onlar rahatsız olmasın diye Allah altımızı üstümüze getirmiyor...(Timurtaş r.a)
  Cevapla
 • Serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben mi giremiyorum acaba ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Kasapoğlu'ndan İBB'ye belgeli yanıt: Mizansene gerek yoktu
Ayşenur Arslan'a göre tezkere için yalan haber uydurdular: Hiç 10 kişi ölmüş gibi durmuyor