Fas'tan Barış Pınarı Harekatı açıklaması!

Arap Birliği'nin Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı desteklemediklerini açıklayan bir bildiri yayınlamasının ardından Fas bir açıklama yaptı. Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Barış Pınarı Harekatı hakkındaki gerçek düşüncelerinin bu yönde olmadığını belirtti.

Fas'tan Barış Pınarı Harekatı açıklaması!
Fas'tan Barış Pınarı Harekatı açıklaması!
GİRİŞ 13.10.2019 22:29 GÜNCELLEME 13.10.2019 22:29
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, dün dışişleri bakanları seviyesinde olağanüstü toplanan Arap Birliği'nin, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kınayan bildirisinin resmi tavırlarını yansıtmadığını söyledi.

 

Burita, Fas yerel basınına yaptığı açıklamada, Fas'ın, Arap Birliği'nin Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kınayan bildirisine imza atmasının, "birliğin genel görüşünün dışına çıkmama arzusundan" kaynaklandığını belirtti.

'İLİŞKİLERE ZARAR VERİLEMEZ'

 

"Arap Birliği bildirisinin, Fas'ın resmi tavrını yansıtması gibi bir zorunluluk yok." ifadesini kullanan Burita, Fas'ı doğrudan ilgilendiren bir konu söz konusu olduğunda ulusal ve resmi kanallar aracılığıyla açıklama yapılacağını ifade etti.

'ARAP ÜLKELERİNİN KONUMUNU TEMSİL ETMİYOR'

Fas yerel basınının diplomatik kaynaklardan aktardığı bilgiye göre de Arap Birliği'nin bu tür toplantılarının her zaman Arap ülkelerinin konumunu temsil etmediği vurgulandı.

Kaynaklar, bildiriye imza atan birçok Arap ülkesinin Türkiye ile ekonomik ve askeri alanda güçlü ilişkilerinin olduğunu ve diplomatik temsilin düşürülmesiyle bu ilişkilere zarar verilemeyeceğini kaydetti.

3 ÜLKE İMZA ATMAMIŞTI

Mısır yönetiminin çağrısıyla dün dışişleri bakanları seviyesinde olağanüstü toplanan Arap Birliği, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nı kınamış ancak Katar, Somali ve Libya toplantının sonuç bildirisini imzalamamıştı.

Bildiride, "Arap ülkelerinden Türk hükümetiyle iş birliği yapmaması ve diplomatik temsil seviyesini düşürmesi" talep edilmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 134
 • çaldıran 7 ay önce Şikayet Et
  biz böyle boş konuşana Fas'a Fis'o yapma deriz
  Cevapla
 • halk 7 ay önce Şikayet Et
  imzalamak istemeyen imzalamamış işte. Ne demek görüşümüzü yansıtmıyor ama imzaladık demek. Bir kere de omurgalı durun
  Cevapla
 • medo 7 ay önce Şikayet Et
  Demek ki Filistinliler yüz yıl önceki yaptıkları ihanetten, işledikleri günahtan hala pişman olmamışlar, tövbe etmemişler. O yüzdende Allah C.C. hü üzerlerinde ki belayı kaldırmıyor.
  Cevapla
 • ömer 7 ay önce Şikayet Et
  Bu aldıkları kararların bir bağlayıcılığı yok ama bu satılmış liderlerin burdaki amacı müslümanlar arasına nifak sokmak ve kısmen de başardılar. Şimdiden vay filistine destek olan bir tek Türkiye var bak adamlar ne yapıyor vb. gibi söylemleri duyar gibiyim. Ama eminimki halkların gönlü Türkiyeden yana. Düşünsene Filistine elinden geldiğince destek olan İsraile karşı mücadele veren tek devlet Türkiye de bundan vazgeçse İsrail emellerine çok daha kolay bir şekilde ulaşır ve çok geçmeden sınırımızda güneydoğuyu savunmak için İsraille karşı karşıya geliriz.
  Cevapla
 • Gurbetçi 7 ay önce Şikayet Et
  Fas halkının baskısı gelmişti bu açıklama yapma gereği duydular sizin hepinizin suyu ısınıyor İngiliz sömürgesinin getirdiği kabile reisleri . Gerek Arap halkı ve tüm mazlum haklar Türkiye’nin yanında bu İngiliz güdümlü sözde kıral olacaklar hiç bir zaman Arapların haklarını korumamıştılar bunu ırak savaşında Suriye savaşında küveyit savaşında Filistin savaşında Afganistan savaşında Libya savaşımda gördük . Bunlar arkasına bir dönüp baksalar yeter.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'un Fethi'nin az bilinenleri
Son dakika haberi: 28 Mayıs koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı