Tarlasını sürerken, bin yıllık pitos buldu

Kırıkkale'de çiftçilik yapan Haydar Demirci, tarlasını sürerken bin yıllık olduğu değerlendirilen Roma döneminden kalma pitos buldu. Tarihi pitos, İl Kültür Turizm Müdürlüğü envanterine kaydedildi.

Tarlasını sürerken, bin yıllık pitos buldu
Tarlasını sürerken, bin yıllık pitos buldu
GİRİŞ 12.11.2019 16:57 GÜNCELLEME 12.11.2019 16:57
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İlçeye bağlı Koçubaba köyünde oturan Haydar Demirci, tarlasını sürerken traktörün pulluğuna takılan küpü fark edince jandarmaya haber verdi. Jandarma ekipleri de tarihi eser olabileceği düşüncesiyle durumu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bildirdi. Bölgeye gelen ekipler yaptıkları ilk inceleme sonrası, Ankara'daki arkeoloji müzesindeki görevlilerden destek istedi. Arkeologlar tarafından çıkarılan küp, kamyonla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne götürüldü. Roma dönemine ait olduğu belirlenen pitos, İl Kültür Turizm Müdürlüğü envanterine kaydedildi. Tarihi pitosun, restore edilerek önümüzdeki günlerde burada sergileneceği belirtildi.

'SAKLAMA KABI OLARAK KULLANILMIŞ'

Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Demiröz, Roma dönemine ait küpün muhafaza edileceğini belirterek, "Koçubaba köyünde, çiftçimiz tarlayı sürerken buluyor. Daha sonra biz Ankara'daki arkeoloji müzesindeki arkadaşlardan yardım istedik. Görevlendirilen arkadaşlar gelip, kurtarma kazısı yaptılar. Bu küpe 'pitos' diyoruz. Roma dönemine ait küpün, yaklaşık olarak bin yıllık olduğunu düşünüyoruz. Bu küpü, burada muhafaza etmeyi düşünüyoruz. Küp, bulunduğu yerden çıkarılırken parçalandığı görülmüş. İlerleyen günlerde restorasyonu yapılacak. Küp bir bütün halinde olacak" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • önkonyalı 8 ay önce Şikayet Et
  çıkartırken kırmışlar mı. elin gavuru olsa sağlam çıkartmak için fırçayla günlerce uğraşır
  Cevapla
 • Büyük Türkiye 8 ay önce Şikayet Et
  ne tarlaymış arkadaş
  Cevapla
 • muşi dayı 8 ay önce Şikayet Et
  bunun hemen hemen aynısı rüya üzerine kazdığımız yerden çıktı,ağzı tuğlayla kapalıydı. içinde kömür gibi bir madde vardı.kömür döktüğümüz yerde ertesi gün tozu bile yoktu.yıl 1966.
  Cevapla
 • a ha 8 ay önce Şikayet Et
  ya içindeki altınlara ne oldu???
  Cevapla
 • tarihçi 8 ay önce Şikayet Et
  pitos küplerde altın olmaz dostum...çünkü bunlar semavi inançlar öncesi kelt inançlar dönemine ait. ilginç gelecek ama rahim pozisyonunda ölüler konulurdu. muhtemelen taşlaşmış kemikler vardı ama köylü kardeşimiz dikkat etmemiştir.
  Cevapla
 • can 8 ay önce Şikayet Et
  1000 yıl dile kolay bin yıl evvelki yiyecek içeçek nasıl yaşadılar ilkel sartlarda yine canaktan çömlekten teknolojiyi geliştirmişler bu küple bir aylık su ihtiyacı kimbilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı
AK Parti’den manipülatif anketlere yanıt!