Son dakika haber: Mahkemeden yeni Ahmet Altan kararı

Son dakika haber: "FETÖ darbe çağrışımı" davasında tahliyesine karar verilen Ahmet Altan hakkında, Başsavcılığın itirazı üzerine yakalama kararı çıkarıldı. Ahmet Altan, İstanbul Göztepe'deki evinde gözaltına alındı

GİRİŞ 12.11.2019 21:38 GÜNCELLEME 12.11.2019 22:05
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) medya yapılanmasının "darbe çağrışımı" davasında "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası alan ve adli kontrolle tahliye edilen Ahmet Altan hakkında, Başsavcılığın üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine yakalama kararı çıkarıldı.

 

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin daha önce "darbeye teşebbüs" suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları hükmünü bozmasının ardından yeniden yargılama yapan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinin, bozma ilamı doğrultusunda bu kez "silahlı terör örgütü üyeliği ve örgüte yardım" suçundan 10 yıl 6 ay hapisle cezalandırdığı ve tahliye ettiği Ahmet Altan hakkında yakalamı kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan'ın da aralarında bulunduğu 6 sanıkla ilgili verdiği hükümlere, Ahmet Altan yönünden itiraz etti. İtiraz, yasa gereği bir üst mahkeme olan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapıldı. 

"ADLİ KONTROL TEDBİRLERİNİN SANIĞIN HARİCİ DAVRANIŞLARI DİKKATE ALINARAK AMACA HİZMET ETMEDİĞİ.."

İtirazı değerlendiren mahkeme heyeti sanık Altan hakkında, "Kaçma şüphesi, suçunun yasada belirtilen katalog suçlardan olması, konumu, sıfatı, eylemlerindeki yoğunluk, aldığı ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre, eylemlerinin uzun süreye yayılmış olmasını dikkate alarak adli kontrol tedbirlerinin, harici davranışları da gözetilerek amaca hizmet etmediği" gerekçeleriyle, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 98 ve 100. maddeleri kapsamında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

Adli kontrolle tahliye edilen Ahmet Altan, İstanbul Göztepe'deki evinde gözaltına alındı.

 

 

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım'da verdiği kararla, "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan yargılanan Ahmet Altan'a 10 yıl 6 ay ve Nazlı Ilıcak'a da 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti.

Tutuklu sanıklardan Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek'in 11 yıl üçer ay, Şükrü Tuğrul Özşengül'ün ise 12 yıl hapisle cezalandırılmasını kararlaştıran heyet,  tutuksuz sanık Mehmet Altan'ın ise beraatine yönelik hüküm kurmuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 51
 • osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc. kaonun ve nizamı islam temelinde muslumana uygun bir alt yapı inşa edilmedikce bu çelişkiler bitmez. Allah cc. her seyin en iyisinibilir.
  Cevapla
 • selim 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaten pişmanlık duymıyordu. Neden çıktığıda belli değil. Bunu salan hakime bir bakılmalı bence.
  Cevapla
 • seyfo 2 yıl önce Şikayet Et
  cumhurbaşkanım, bu adamı salıveren savcımı yargıçmı her neyse onu araştırmalısınız....
  Cevapla
 • Avrupa Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Nazlı ılıcak ve beraberinde çıkan melunuda içeri alsınlar, başımızı ağrıtacaklar ben burada söyledim.
  Cevapla
 • suna 2 yıl önce Şikayet Et
  yargı hala sorunlu el atmak lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kadıköy'de trafikte kasklı dehşet
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Mesele dolar değil