Adalet Bakanı Gül'den Bülent Arınç'a cevap

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kocaman, Bülent Arınç'ın damadıyla ilgili açıklama yapmış, Arınç bu sözlere tepki göstermişti. Adalet Bakanı Gül, Arınç'ın sözleriyle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Adalet Bakanı Gül'den Bülent Arınç'a cevap
Adalet Bakanı Gül'den Bülent Arınç'a cevap
GİRİŞ 04.01.2020 19:39 GÜNCELLEME 04.01.2020 19:41
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, damadıyla ilgili konuşan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ı, yargıyı etkilemekle suçlayan Bülent Arınç'ın değerlendirmesi için Savcı burada ihsası reyde bulundu" gibi teknik eleştiri doğru değil. Savcı iddiada bulunmuştur" dedi.

 

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CNN Türk'te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına katıldı. 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ'den beraat eden damadıyla ilgili konuşan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a, Bülent Arınç'ın ihsası rey eleştirisiyle ilgili şunları söyledi:

 

 

"SAVCILIK YARGILAMA MAKAMI DEĞİLDİR"

"Savcılık makamı bir bütündür. Bir yargılama makamı değildir. Yani savcılık talepte bulunur, mahkeme karar verir. Dosyasıyla ilgili, soruşturmayla alakalı bir savcının itiraz etmesi, dava açması... Dava açması bir mahkeme kararı değil. Savcı itiraz eder, kanun yollarına başvurur. "Savcı burada ihsası reyde bulundu" gibi teknik eleştiri doğru değil. Savcı iddiada bulunmuştur. Hakim değildir, muhakeme yapan değil; iddiada bulunandır. Kararı verecek olan mahkemedir. "

SAVCININ ARINÇ'IN DAMADIYLA İLGİLİ SÖZLERİ

Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman, Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve eski AK Parti Milletvekili Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in FETÖ’den beraat ettiği davayla ilgili “Ekrem Yeter ile ilgili bizim açımızdan o dosya dolu bir dosyaydı. Karara itiraz ettik, bozulacağını düşünüyorum. Dosyada ciddi deliller vardı” ifadelerini kullandı.

ARINÇ'IN TEPKİSİ

Arınç, Kocaman’ın bu sözleri üzerine Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Açıklamanın “haysiyet cellatlarına malzeme verdiğini” söyleyen Arınç, Kocaman’ın kendi görüşlerini beyan edemeyeceğini savunarak, "Bu durumda sizin konuşmanız ihsas-rey mahiyetindedir. Yargılamayı etkilemeye teşebbüstür. 'Türk Yargı Etiği Bildirgesi'nin tüm maddelerine ve özellikle “Mahremiyete saygı, insan haklarına uygunluk, eşit davranış, tarafsızlık, dürüstlük” ilkelerine tamamen aykırıdır" dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • cenk 6 ay önce Şikayet Et
  senin ve damadının durumu milletin vicdanını kanatan yara... ben fetönün terör örgütü olduğunu darbe günü anladım diyordu kozmik odalarda anlamadı
  Cevapla
 • GERÇEK 6 ay önce Şikayet Et
  Cübbemi giyeceğim diyordu cübbesini giymeden de FETÖNÜN avukatlığına soyunmuş. Ve hâlâ reisin yanında oturuyor.
  Cevapla
 • Ahmed Zeki 6 ay önce Şikayet Et
  Savcı=Müdde-i Umumi=Genel iddida bulunucu, Sayın Arınç'a sormak lazım: Savcı, görevini yapmasın da susup otursun mu? Veya kişiye özel mi davranması gerekiyor?
  Cevapla
 • boş yapma ömer 6 ay önce Şikayet Et
  savcı verilen kararı icin milleti yanıltıcı sekilde konusuyor dediklerine baksana savcının mahkeme kararı ver mis zaten
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Azerbaycan duyurdu! Ermenistan sınırında sıcak çatışma: Şehitler var...
Galatasaray galibiyeti unuttu!