Vahim iddia: Facia gelirken bir uyarı bile yapılmadı

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkıp üçe bölünen Pegasus uçağında hayatını kaybeden yolcuların sayısı 3’e yükseldi. Kazada yaralanan yolcular piste sertçe çakılan uçakta, hiçbir acil durum anonsu yapılmadığını hatta “telefonlarınızı açabilirsiniz” diye anons bile yapıldığını anlattı.

GİRİŞ 07.02.2020 09:33 GÜNCELLEME 07.02.2020 09:38
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 3 yolcunun hayatını kaybettiği, 6’sı mürettebat 180 kişinin yaralandığı uçak kazasının ardından pist yeniden açıldı, uçuşlar normale döndü. İzmir-İstanbul seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC IZK kuyruk tescili Boeing B737 800 tipi yolcu uçağının iniş sırasında pistten çıkıp parçalanmasının ardından, kaza öncesi diğer uçakların pilotlarıyla kule görevlileri arasında dikkat çekici diyaloglar yaşandığı ortaya çıktı.

 

 

ACİL DURUM ANONSU YAPILMADI

Parçalanan uçaktan yaralı kurtulan yolcular kaza anını anlattı. “Hiçbir şekilde acil durum anonsu yapılmadı. Hatta ‘telefonlarınızı açabilirsiniz’ anonsu yapıldığını hatırlıyorum” diyen Engin Demir şunları söyledi:

 

 

“Uçak piste çok hızlı bir şekilde indi. İçeride sıkıştık. Bagaj kısmından ve yukarıdan üstümüze bir şeyler düştü. Kurtarma ekipleri geldikten sonra sürünerek kendi imkanlarımla çıktım” şeklinde konuştu. Yaralılardan Alper Kulu da “Uçuşta en başından sonuna kadar bir anormallik vardı. Çok sarsıntılı bir yolculuk geçirdik. Uçak çok zor bir şekilde yere teker koydu. Diğer seferlere göre çok sertti. Tekerleği yere koyduktan sonra ‘İstanbul’a hoş geldiniz’ anonsları yapıldı. Uçak bir anda sağa sola yalpalamaya başladı. Sonrası malum, 30-40 metrelik çukura düşmüşüz” dedi. Üniversite öğrencisi Yağız Eray Esgin ise şunları söyledi: “İniş yaptığımızda çok kötü sarsıldık. Tekerler piste değdi, ‘telefonlarınızı kullanabilirsiniz, kemerlerinizi çözmeyiniz’ anonsu yapıldı. En arkadan ikinci sıradaydım. Pistten çıktıktan sonra acil çıkış kapılarının biri kapalı idi. Açık olan kapıda da şişme balon açılmamıştı. Buradan atlayarak indim. Yürüyerek ambulansa ulaştım.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 22
 • MUŞLU 2 yıl önce Şikayet Et
  Su parayla , sandiviç parayla , ya arkadaşlar THY dururken diğer şirketler niye
  Cevapla
 • izmir 2 yıl önce Şikayet Et
  bu pist çokmu kısa yıllardır uçaklar iniyor bu uçak sanki pistin ortasına inmiş sonrada uçağı durduramıyor kontrolü kaybetmiş rğzgardanmı-uyuklamadanmı-tesbit edin
  Cevapla
 • Hasanbb 2 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi hepimiz şirketi suçlayalım. Bencede şirket aşırı kötü. Ama bu haber çok saçma. Uçak yere iner inmez anons yapılır. Yıllardır uçarım. fırtınalı havalarda çok kötü uçuşlar yaşadık ve korktuk. Ama uçak take on pozisyonu ile kırıma uğraması arasında olayı anlama ve anons etme gibi bir süre yok. O nedenle haberde saçma, bazı yorumlarda saçma. Ona bakarsanız uçak park pozisyonuna geçmeden, taxiyken kemerini takılı tut uyarısıda var. Milletimiz onada uymamış, şakır şakır açmış görülüğü gibi. Host ve hosteslere helal olsun. Ama kule ve pilotlar yargılansın. Hepsine çok geçmiş olsun, çok çok ucuz atlatıldı.
  Cevapla
 • lokman 2 yıl önce Şikayet Et
  peşin hüküm vermeyin, sabotaj ihtimali var..heryer casus kaynıyo uçakta da olabilir...
  Cevapla
 • Gemlikli 2 yıl önce Şikayet Et
  Yolculuğun başında pilot " herşey güzel olacak " anonsu yaparken inşallah demeyi unuttu, bu bilgi şöyle bir kenarda dursun, kendinden önceki iki uçağın pas geçtiği piste hangi saikle inmeye çalışıyorsun? Anlaşılan o ki siyasi mesaj vermek kadar basit değilmiş ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir ile daha talih kuşu kondu! Milyarlarca liralık maden bulundu
Zekeriya Say yazdı: "Hepimiz sokak köpekleriyiz" diyenler, nerdesiniz?