Bir günde ölenlerin sayısında korkunç artış! Avrupa'da koronavirüs kabusu

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılan koronavirüs kabusu sürüyor. İtalya'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bugün 168 kişi daha artarak 631'e yükseldi

GİRİŞ 10.03.2020 20:46 GÜNCELLEME 12.03.2020 14:44
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Dünyada şok etkisi yaratan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs İtalya'da özellikle hızlı yayılıyor. 

 

ÖLENLERİN SAYISINDA ARTIŞ

Çin'de ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan ölümcül korona virüsü nedeniyle İtalya'da bilanço artıyor. İtalya'da Sivil Savunma Ajansı tarafından yapılan açıklamada, virüs nedeniyle 168 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından ölü sayısının 463'ten 631'e yükseldiği bildirildi. Ülkede salgının ortaya çıktığı 21 Şubat'tan bu yana ölü sayısındaki en büyük artışın yaşandığı da belirtilirken, toplam vaka sayısının ise 9 bin 712'den 10 bin 149'a yükseldiği aktarıldı.

 

KARARNAME SONRASI ROMA SOKAKLARI BOŞALDI

 Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele eden İtalya'da uygulanmaya başlanan karantina nedeniyle başkent Roma sokakları boşaldı.

Kovid-19'un Avrupa'da en hızlı yayıldığı ve 463 kişinin hayatını kaybettiği İtalya'da, hükümetin dün çıkardığı kararname başkentte etkisini gösterdi. 

Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla ülke içinde zorunlu haller ve ilgili mercilerin yetkilendirmesi dışında seyahat özgürlüğünü kısıtlayan ve insanları evde kalmaya davet eden kararname, halkın dışarı çıkmamasına yol açtı.

Kararnameyi sokağa çıkma yasağı olarak karşılayan çok sayıda Romalı, gece geç saatlerde stok yapmak için 24 saat açık olan marketlere akın etti. 

Halkın, sosyal medyada başlayan ve İtalyan hükümetinin de destek verdiği "Ben evde kalıyorum" çağrısına uyduğu gözlendi. 

Romalıların işe gitmeyip evlerinden çalışmayı tercih etmeleri dolayısıyla her zaman kalabalık bazı ünlü cadde ve meydanlardaki insan yoğunluğu azalırken, dışarı çıkanlar arasında maskeyle dolaşanların sayısının arttığı dikkati çekti.

"Aşk Çeşmesi" olarak bilinen Trevi Çeşmesi'nin çevresi insanların birbirine çok yaklaşmaması için Roma Belediyesince kapatıldı. Corso Caddesi, Pantheon Bazilikası ve Navona Meydanı gibi kentin önemli noktalarında az sayıda turistin dolaştığı görüldü.

Son kararname uyarınca kolluk güçlerinin 1 metreden fazla yaklaşan insan gruplarını birbirlerinden uzaklaşmaları için düdükle ikaz ettiği gözlendi.

KIRMIZI BÖLGE İLAN EDİLDİ

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aldıkları önlemleri bütün ülke genelinde uygulayacaklarını ve ülkede serbest dolaşımı zorunlu haller dışında sınırlandırdıklarını belirterek, "Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz." dedi.

Ülkede serbest dolaşımı sınırlandırılması kararı sonrası Milan'da sokaklar ve caddeler boş kaldı.

 

YORUMLAR 36
 • Mustafa Ugur 1 yıl önce Şikayet Et
  Virus yeni para sisyemnini hayata hecirmek için bir oyun. Altin alinnnnnnn. Altinin degeri 2003 - 2011 gibi en azzzz 5 kat artacakkkkk
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  .. otobus cami metro devlet kurumlara dezenfekte ilaç kutuları-sprey koyulması gerekiyor en acilinden
  Cevapla
 • abdullah 23 1 yıl önce Şikayet Et
  neden virüsten korkulduğunu anlamış değilim.ölüm kaçınılmaz olduğuna göre kaçmaya çalışmak mantıksız.sırf insanlar virüsten mi ölüyor hergün zevkine keyfine insanlar öldürülüyor o ki insan hayatı değerli bu cinayetler neden önlenmiyor.tabi bu ölenler sıradan insanlar ,sizin korkunuz bu hastalığın nüfuzlu insanları da öldürmesi siz eğer adaleti sağlamazsanız Allah muhakkak adaleti sağlayacaktır. biz ölümden değil ahirette vereceğimiz hesaptan korkalım.kaçamazsın kaderinden kaçamazsın ecelinden diyor resul aydemir.
  Cevapla
 • Gakko 1 yıl önce Şikayet Et
  Artik çok geç milyonlar ölecek istedigin kadar evde kal
  Cevapla
 • düşünen. 1 yıl önce Şikayet Et
  ''zalim zulmeder kader adalet eder.'' ''umumi musibetler umumi hataların neticesidir. ''bizim bu umumiyet arzeden musibetlerde katkımız varmı ? ne kadar onu sorgulamamız lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da kamu personelleri izinli sayılacak! 3 meslek grubu hariç!
İstanbul'da kar kaosu! İBB ilk büyük sınavında sınıfta kaldı