Sağlık Bakanlığı'ndan yeni korona kararları!

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgınına karşı konaklama tesisleri, restoranlar, yurtlar ve huzurevlerinde uygulanan tedbirleri artırdı. Önlemler kapsamında ortak kullanım alanlarının ve eşyalarının yoğun olduğu yerlerde temizliğe ve havalandırmaya yönelik çalışmalar belirlenen kurallar çerçevesinde titizlikle yürütülecek.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni korona kararları!
Sağlık Bakanlığı'ndan yeni korona kararları!
GİRİŞ 21.03.2020 10:24 GÜNCELLEME 07.05.2020 22:24
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı konaklama tesisleri, restoranlar, yurtlar ve huzurevlerinde uygulanan tedbirleri artırdı.

 

 

Bakanlık tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle konaklama tesisleri, restoranlar, yurtlar ve huzurevi gibi toplu mekanlarda enfeksiyondan korunma ve kontrol önerilerinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyelerine göre, enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için korunma önlemlerine dikkat etmek gerekiyor.

 

 

OTELDE KALANLAR KAYIT ALTINDA

Bu önlemler kapsamında, otellerde konaklayan misafirlerin kayıtları isim, adres, iletişim, pasaport bilgileri, son 14 gün içerisinde bulunduğu ülkeler ve konaklaması sonrasında ülke içerisindeki seyahat planları gibi bilgiler tam ve düzenli olarak tutulacak. Bunlar, olası vaka durumunda temaslıların doğru şekilde yönetilebilmesi için büyük önem arz edecek.

EN AZ 1 SAAT HAVALANDIRILACAK

Konaklama tesislerinde uygulanması önerilen temel enfeksiyondan korunma ve kontrol ilkelerine göre, odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az 1 saat havalandırılacak.

Oda temizliğini yapacak kişi ellerini yıkadıktan sonra eldiven giyecek ve temizliği eldivenli ellerle yapacak. Bir sonraki oda temizliğinden önce yeni eldiven giyecek. Genel temizliğin su ve deterjanla yapılması yeterli olacak.

ORTAK KULLANIM ALANLARI ÖNEMLİ

Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler, kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, sık dokunulan düğmeler, telefon ahizesi, televizyon ve klima kumandası, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilecek. Bu alanların temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra sulandırılmış çamaşır suyu ve klor tablet kullanılacak.

Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve kullanıma kadar temiz bir ortamda saklanacak.

KATLANIRKEN SİLKELENMEYECEK

Misafirin kullandığı nevresim, çarşaf, havlu ürünlerinin katlanması sırasında çırpma ve silkeleme işlemi yapılmayacak, toz ve partikül oluşumuna izin verilmeyecek.

Havuzların klor düzeylerinin mevzuatta belirlenen düzeyde olmasına dikkat edilecek. Sauna, masaj salonları, spor salonları ve çocuk kulüpleri mümkün olduğu kadar kullanılmayacak. Kullanımı durumunda rezervasyonla sınırlı sayıda kayıt tutularak kullanılacak. Bu alanların mekanik temizlikleri ve havalandırmaları düzenli aralıklarla yapılacak. Oyun parkları ve çocuk kulüplerinde temizlenmesi zor oyuncaklar bulundurulmayacak.

HASTALIK BELİRTİLERİ VARSA...

Konaklama tesislerinde konaklayanlar arasında Kovid-19 hastalığı ile uyumlu şikayetleri olan kişiler olması durumunda ise diğer konuklardan ivedilikle ayrılıp maske takılması sağlanarak sağlık birimine başvurması sağlanacak.

Koronavirüs tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılacak ve boş tutulması sağlanacak. Otel çalışanlarına hijyen kurallarına ilişkin eğitim verilmesi sağlanacak.

MASALAR ARASI MESAFE 1 METRE

Restoranlarda genel enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak.

Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az 1 saat havalandırılacak.

Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanacak.

Restoran çalışanları, el temizliğine dikkat edecek. Eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacak, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılacak.

AÇIK BÜFE YERİNE SERVİS

Restoranlarda açık büfe uygulamasının el teması açısından riskli bir uygulama olması nedeniyle gerekirse servisin çalışanlar tarafından yapılması sağlanacak.

Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu bulguları olan personel şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak.

Restoran çalışanlarına da hijyen kurallarını uygulamaları bakımından eğitim verilmesi sağlanacak.

YURTLARDA ÇALIŞANLARA EĞİTİM

Yurtlarda genel enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için de odaların ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az 1 saat havalandırılacak.

Genel temizliği su ve deterjanla yapılacak. Oda temizlenirken eldiven kullanılacak. Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler, kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, sık dokunulan düğmeler, telefon ahizesi, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilecek. Bu alanların temizliği su ve deterjan ile yapıldıktan sonra kullanılacak.

Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanacak.

Çarşaf ve havlu gibi eşyalar ise 60-90 derecede normal deterjan ile çamaşır makinesinde yıkanacak.

Yurt çalışanlarına, el temizliğine dikkat etmeleri, elleri en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamaları, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikler kullanmaları konusunda eğitim verilecek.

Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı bulguları olan personel şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak.

Yurtta konaklayanlar arasında Kovid-19 hastalığı ile ilgili uyumlu şikayetleri olması durumunda, diğer konaklayanlardan ayrılarak, maske takılması sağlanarak sağlık birimine başvurması sağlanacak.

Kişi ile aynı odayı paylaşanların cerrahi (tıbbi) maske takması sağlanacak. Odalarında izole olmaları sağlanacak.

HUZUREVİNDE KALANLARA SIKI TAKİP

Sağlık Bakanlığı, huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerindeki tedbirlerin artırılması için de önerilerde bulundu.

Buna göre, odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az bir saat havalandırılacak.

Huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde konaklayanlar arasında Kovid-19 hastalığı ile uyumlu şikayetler olması durumunda, bu merkezlerde kalanların yüksek risk grubunda olmaları ve hayati risklerinin yüksek olması nedeni ile semptom ve bulguları (ateş, kan basıncı, nabız sayısı, solunum sayısı, şuur durumu ve oksijen satürasyonu) huzurevi sağlık personeli tarafından yakından takip edilecek.

Koronavirüs belirtisi gelişen hastanın çalışanlar tarafından ivedilikle ayrılıp, maske takılması sağlanarak sağlık birimine gönderilmesi sağlanacak.

Huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinin kendi nakil araçlarının temizliği Kovid-19 rehberinde belirtilen ambulans temizliği usul ve esaslarına göre yapılacak.

Kişi ile aynı odayı paylaşanların cerrahi maske takması sağlanacak. Eğer olası olguya refakat etmezlerse odalarında izole olmaları sağlanacak. 

YORUMLAR 21
 • Amele 3 yıl önce Şikayet Et
  Sayın yöneticilerden ricam restoranlarda yemek yiyenleri düsündüğünüz kadar orada çalışanları da düşünün lütfen. Rica ediyorum.
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Merak etme? Hepsini düşünüyorlar?... Amelemisin nesin? :)
  Cevapla
 • Talat 3 yıl önce Şikayet Et
  Millet sokaklarda dolaştığı müddet bu hastalık bitmez yasak lazım......
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Meraketme Tebbirli dolaşıyorlar? ama Ortada dolaşanlar Virüsü bulaştıracak olanlar yine genelde Gençler?
  Cevapla
 • önlem 3 yıl önce Şikayet Et
  ürün hazırlamada çalışanlar maske bone eldiven takmalı
  Cevapla
 • Remzi 3 yıl önce Şikayet Et
  Iyi giden korona mücadelesini bu süreçte sekteye uğratacaklar gibi geliyor .karantinada geç kalıyoruz birde test de geç kalıyoruz idin ucu kalıcak gibi nokta
  Cevapla
 • Para cezasi 3 yıl önce Şikayet Et
  Uyarilara ragmen yaszlilarimiz kendini disariya toplu halde atip toplu halde bulunuyor bu cikis kendilerini hemda baskalarinin sagligini hayatini tehlikeye atarak kul hakkini aldiklarini eger yaslimiz virusu kapmak ve etrafa yaymaktan dolayi aldigi kul haklarindan bunun kendisine bir vebal olacagini bilmiyorsa bu zamanda medya kanaliyla duyurulmali yine uymamakta israr etme ihtimaline karsi disarda gereksiz keyfi bulunan yaslimiz tesbitinde 20-30 TL ceza kesilecegi ve toplu ulasimdaki bedava karti iptal edilecegini duyurulsun bakalim cikabiliyorlarmi vebali takmayan yasli birakin 20-30 TL yi 5 TL cezayi duysa zorla bile cikartamazsiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ünlü oyuncudan 'Filistin' özrü: Son mesajıyla şoke etti!
Kassam'ın nefesi yine İsrail işgalcilerinin ensesinde! Operasyondan dikkat çeken anlar