Hangi illere giriş çıkışlar yasaklandı? Yasak ne zaman sona erecek?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 31 ilde özel araçlar da dahil olmak üzere giriş çıkışlar geçici süre ile durduruldu. Vatandaşlar ise yasağın hangi illerde uygulandığını ve ne zaman sona ereceğini merak ediyor. İşte yasaklanan iller ve detaylar...

Hangi illere giriş çıkışlar yasaklandı? Yasak ne zaman sona erecek?
Hangi illere giriş çıkışlar yasaklandı? Yasak ne zaman sona erecek?
GİRİŞ 04.04.2020 14:12 GÜNCELLEME 04.04.2020 14:12

Corona virüs tedbirler kapsamında alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamaya göre 31 şehre kara, hava ve deniz yolu ile giriş çıkışlar yasaklandı. Söz konusu yasaklamaya toplu taşıma araçlarının haricinde özel araçlar da dahil edildi.

HANGİ İLLERE GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illerine giriş çıkışlar resmen yasaklandı.

31 İLE GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Yayınlanan genelgeye göre İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen 31 ile giriş çıkışlar. 3 Nisan 2020 saat 24.00'den itibaren başladı. Yasağın ise 15 gün yani yani 18 Nisan 2020 tarihine kadar geçici olarak devam edeceği belirtildi.

YASAKLI 31 İLE KİMLER GİRİŞ ÇIKIŞ YAPABİLECEK?

Yayınlanan genelge ile 31 şehre kimlerin giriş çıkış yapabileceği açıklandı. İşte giriş çıkışa izin verilen durumlar;

a-) Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

b-) Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen illerimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

c-) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.

f-) Yukarıda sayılanlar dışında yer almakla birlikte, Valiler başkanlığında ilgili meslek kuruluşları (ticaret ve/veya sanayi, esnaf ve ziraat odaları vb.) temsilcilerinin de katılımıyla toplanan “İl Pandemi Kurulları” nın önerileri doğrultusunda illerin özel durumları göz önünde tutularak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak karar ile kapsama alınacak diğer faaliyetlere özgülenmiş olanlar, Valilik/Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapabilecektir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: 14 Mayıs koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
 Bilim Kurulu üyesinden kritik yüz yüze eğitim açıklaması!