Diyanet İşleri Başkanı Erbaş noktayı koydu: Teravih namazı camilerde kılınacak mı?

Koronavirüs önlemleri kapsamında camilerde cemaatle namaz kılınması askıya alınmıştı. Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte teravih namazlarının camide kılınıp kılınmayacağı merak ediliyordu. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Ramazan'da teravih namazları camide kılınmayacak" diye konuştu.

GİRİŞ 08.04.2020 16:16 GÜNCELLEME 08.04.2020 16:37
Bu Habere 149 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, A Haber'e konuk oldu ve gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Erbaş, corona virüs salgını sebebiyle kapatılan camilerin Ramazan'da açık olup olmayacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

 

"TERAVİH EVDE KILINACAK"

Erbaş, "Ramazan'da camiler açık olacak mı?" sorusuna "Şimdi burada önemli olan cemaatle namazın kılınmamasıdır. Biz 15 gün önce camilerimizi cemaatle namaza kapattı. Ferdi olarak gündüz camiler ziyaret edilebilir. Ancak cemaatle namaz söz konusu değil. Corona virüs salgını sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak. Teravih namazı evde kılınacak" şeklinde cevap verdi.

 

 

"EVLERDE CEMAAT YAPILABİLİR"

Evlerin mescit haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, "Çocuğumuzla teravih namazı kılabiliriz. Namazlarımızı kılabiliriz. Fertlerde karantina yoksa 2-3 kişi cemaatte yapabiliriz" dedi.

KOVİD-19'DAN ÖLENLER ŞEHİT SAYILACAK MI?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yen tip corona virüs (Kovid-19) dolayısıyla hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılıp sayılmayacağına dair bir soruyu, salgın hastalık nedeniyle ölenlerin 'hükmen şehit sayılacağını' söyleyerek ve "Umuyoruz ki salgın nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler" ifadeleriyle yanıtladı.Yaşamını yitiren doktorların 'hükmi şehit' sayılabileceğini söyleyen Erbaş'ın ifadeleri şöyle:

"Şehitlik, peygamberlikten sonra en büyük mertebedir. Hakiki şehit; vatan uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna canını feda eden askerlerdir, polistir. Hakiki şehit olarak bunları değerlendiriyoruz. Fıkıhta bir de 'hükmi (hükmen) şehitlik' vardır. Bunlar da depremde, yangında, selde, denizde boğulmuş olanlar ve salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir. Hadis-i şerifte bunlar yer almaktadır. Umuyoruz ki bu salgın hastalık nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler."

YORUMLAR 149
 • abdullah 23 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten kıldıran azdı o da kapanmış oldu.cemaat hangi cami daha çabuk kıldırır diye cami seçiyordu.biz secdeye giderken imam secdeden geliyordu.sabah namazına gelmeyenler teravih namazına geliyor.teravih sünnet sabah namazı farz.ibadeti Allah için yapmalıyız hakkını vererek.
  Cevapla
 • Celal 1 yıl önce Şikayet Et
  Farz olan günde 5 vakit namazı kılmayız, sabah ezanı okunur, yatakta diğer tarafa döneriz, ramazanda teravihe (sünnet), mevlitlerde (sünnet bile değil) , camiye koşarız... Böyle de garip bir halimiz var.
  Cevapla
 • Adalet 1 yıl önce Şikayet Et
  Dinyanet deyil hiyanet cemat düsmanlari yazık size
  Cevapla
 • Hamo 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim niye öğle diyon adamlar önlem ağlıyo sen nediyon
  Cevapla
 • ver yansın 1 yıl önce Şikayet Et
  hele o gün gelsin de inş virüsten kurtulmuş oluruz.
  Cevapla
 • Muratk 1 yıl önce Şikayet Et
  Hz. Peygamber (s.a.s) bir hadiste: "Allah size Ramazan orucunu farz kılmıştır, ben de size gece namazını (teravihi) sünnet kıldım" (İbn Mâce, İkametü`s, Salâ, 173; İbn Hanbel, I,191 vd.) diyerek buna işaret buyurmuştur .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tevfik Göksu: İETT tam bir arpalığa dönüşmüş
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan heyecanlandıran TOGG açıklaması