Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: Erbaş için soruşturmaya yer yok

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkındaki suç duyurusunda soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: Erbaş için soruşturmaya yer yok
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: Erbaş için soruşturmaya yer yok
GİRİŞ 14.05.2020 17:30 GÜNCELLEME 14.05.2020 17:34
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu'nun, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı incelemeyi tamamladı.

Cumhuriyet savcısının yaptığı incelemenin ardından Erbaş'ın sözlerinde suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle 'soruşturmaya yer olmadığı' kararı verildi. Kararda, hutbede İslam'ın helal ve haram kıldığı konulara dikkat çekildiği, bu noktada gerekli uyarıların yapıldığı belirtilerek, "İncelenen ve izlenen hutbe içeriğinde genel olarak İslam dininin helal ve haram saydığı şeylerden, bunların helal ve haram sayılmasının sebeplerinden, Ramazan ayı ve orucun faziletlerinde bahsedildiği, İslam dininin korunmasını zaruri gördüğü 5 temel esas 'canını korumak, aklını korumak, dinini korumak, malını korumak, neslini korumak' kapsamında neslin ve sağlığın korunması üzerinde durulduğu, bu konuyla ilgili İslam'ın bazı emir ve yasaklarından söz edildiği, bu emir ve yasakların tüm insanların menfaatine olduğu belirtildiği, bu yönüyle hutbede tüm insanlığa da hitap edildiği görülmüştür" denildi.

 

 

'KABULÜ MÜMKÜN DEĞİL'

Kararda, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluş ve görevleri hakkındaki ilgili yasa ve mevzuat da hatırlatılarak, "Ali Erbaş'ın Cuma hutbesinde emir ve yasaklarından bahsetmesi, kanunun emir ve görevinin gereği olması nedeniyle, bunun tersi davranması beklenemez. Bu mahiyetteki telkin ve tavsiyelerin ise kanunların suç saydığı 'nefret ve ayrımcılık', 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarını oluşturmasının kabulü mümkün değildir" değerlendirmesi yapıldı.

 

 

Savcı, şikayetçinin iddialarının soyut ve genel nitelikte olduğunun da değerlendirildiğini belirterek, Ali Erbaş hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildiğini belirtti.

YORUMLAR 16
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben karardan çok kararı veren savcıyı takdir ettim, kararın içeriği okunduğunda savcı bey ne güzel ağızlarının payını vermiş, muhteşem bir karar. Allah sizlerden razı olsun.
  Cevapla
 • ozgur ozb 3 yıl önce Şikayet Et
  avukat barosu mu... neyin avukatları bunlar. şeytanın avukatı mı nedir anlamadım
  Cevapla
 • oraloğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  nasihat ve bilgilendirme: Ankara barosu zaten yandı..... benden söylemesi. müşahade yakin ehli.
  Cevapla
 • nimet 3 yıl önce Şikayet Et
  Ey ALLAH 'ım ne günlere geldik.. Tam tersi olması gerekmez mi...
  Cevapla
 • Cihad Ekber 3 yıl önce Şikayet Et
  Başka olabilirmiydi ki! Reis Nihayetinde gerçekleri söylemişti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
KAAN dillere destan oldu! İran yere göğe sığdıramadı! 'Ankara' vurgulu çok net mesaj
Özgür Özel 'jest' istemişti... Akşener'den cevap: Atatürk'ün varisi DEM'leniyor