Son dakika: Diyanet'ten cuma müjdesi!

Son dakika haberi: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş canlı yayında vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Erbaş "12 Haziran'da camilerimizin avlularında namaz kılmaya başlayacağız." ifadelerini kullandı. Kanal 7 ekranlarındaki 'Sahur Vakti' programına konuk olan Erbaş, toplumun merak ettiği cuma namazları hakkında bilgi verdi.

GİRİŞ 15.05.2020 04:30 GÜNCELLEME 15.05.2020 20:46
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş canlı yayında vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Erbaş "12 Haziran'da camilerimizin avlularında namaz kılmaya başlayacağız." ifadelerini kullandı.

 

 

Kanal 7 ekranlarındaki ''Sahur Vakti'' programına katılan Ali Erbaş, cuma namazları için müjdeli haberi verdi. Ali Erbaş camilerin açılış tarihine ilişkin genel soruya "12 Haziran'da camilerimizin avlularında namaz kılmaya başlayacağız." yanıtını verdi. Böylece 16 Mart tarihinden beri kapalı olan camiler, bir ay sonra Türkiye genelinde ibadete yeniden başlayacak.

Alınan karar gereği ülkemizde 4 hafta daha cuma namazları kılınamayacak. 12 Haziran'dan itibaren ise kademeli olarak cami avlularında ibadet edilmeye başlanacak.

 

 

İLK ETAPTA SINIRLI OLACAK

İlk etapta toplu namazların katılımın nispeten az olduğu vakit namazları ile sınırlı kalacağı dile getiriliyor. 

CEMAAT KENDİ SECCADESİNİ GETİRECEK

Camilerin açılması durumunda cemaatin kendi seccadelerini beraberinde getirmesi önerilecek.

2 METRE SOSYAL MESAFE KURALI

Yaklaşık 10 metrekareye bir kişi gelecek şekilde camiye girişlere izin verileceği ve iki metre sosyal mesafe kuralına dikkat edileceği ifade ediliyor. Her cami girişinde dezenfektan bulundurulacak.

MASKE ZORUNLU

Camide ibadet etmek isteyenler maske takmak zorunda olacak. Olası bir enfeksiyon durumunda geriye dönük bir takip gerçekleşebilmesi için camiye gelenlerin ismi ve iletişim bilgileri kayıt altında tutulacağı ifade ediliyor.

61 BİN HOCA KAYITLI OLARAK VATANDAŞ İÇİN ÇALIŞIYOR

Erbaş Diyanet personelinin  bu süreçte yaptığı işlere ilişkin bilgi verdi ve şunları söyledi;

"Diyanet İşleri Başkanlığı kurumlar içerisinde her yerde olan tek kurum. Hocalarımız sadece ezan okumakla ilgilenmiyor. Vatandaşımızın her anlamda yanındalar. 60 yaş üstü dışarı çıkamayan vatandaşlarımızın maaşlarının çekilip kapılarına bırakılmasına kadar ihtiyaçlarını giderme noktasında görev alıyorlar. 

Vefa destek grupları içerisinde şu anda 61 bin kayıtlı hocamız çalışıyor. Diğerleri de köylerde gönüllü çalışmalarına devam ediyor. "

YORUMLAR 93
 • hakkı 4 yıl önce Şikayet Et
  12 HAZİRANA KADAR DERHAL İVEDELİKLE CAMİ AVLULARI 3 DÖMÜME çıkarıla
  Cevapla
 • Mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  Cuma namazı avluda birkaç sefer tekrarlanarak kılınabilir.
  Cevapla
 • Sivaslı 4 yıl önce Şikayet Et
  Her şehrin büyük caddeleri cuma saatinde trafığe kapatılır insanlar kendi seccedeleriyle mesafeli olarak namazlarını kılabilirler
  Cevapla
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Çooook gec kalindi. Bu seneki teravihler boşa gitti. Camiye gelen herkes abdest aliyor zaten. Abdestle mikroplar kırılıyor. birde namazlardan sonra camiye kolonya dökülürdü. Hicbisey olmazdi.Cami açılmazsa başka musibetler gelir bu seferde.
  Cevapla
 • OFLU 4 yıl önce Şikayet Et
  Sade su ile korona temizlenmez.
  Cevapla
 • YasinBaba 4 yıl önce Şikayet Et
  Baskı altında kalmayın lütfen dopru kararı verin. Camii avluluları normal zananda yetişmiyor. Şimdi nasıl yetecek. Camiiler açılmamalıdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pentagon ilk kez diyerek duyurdu: ABD'yi şaşırtan görüntü!
Hangi ülkeler israil'i destekliyor? İşte listedeki 10 ülke...