Bilim Kurulu üyesi Ceyhan: Vaka sayısı sıfır olsa dahi güvende değiliz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüste son durumla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Ceyhan, "Vaka sayısındaki azalma elbette ki çok önemli. Ancak sayı sıfır olsa dahi güvende değiliz" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu üyesi Ceyhan: Vaka sayısı sıfır olsa dahi güvende değiliz
Bilim Kurulu üyesi Ceyhan: Vaka sayısı sıfır olsa dahi güvende değiliz
GİRİŞ 23.05.2020 13:07 GÜNCELLEME 23.05.2020 13:07
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili olarak Hürriyet yazarı Fulya Soybaş'a konuştu.

"TÜM YASAKLARI BİR ANDA KALDIRIRSANIZ..."

Sürecin henüz sonlanmadığına, tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları kaydetti:

Tedbirler, bayramdan sonra yavaş yavaş kaldırılacak. Hepsi birden kaldırılamaz. Tüm yasakları bir anda kaldırırsanız, bir problem çıktığında bunun nereden kaynaklandığını bulamazsınız. Mesela bir pozitif vaka yakaladınız. O kişi sinemaya da restorana da berbere de gitmiş. Virüsü nereden kaptı, kimlere bulaştırdı? Nasıl saptayacaksınız?

"VAKA SAYISI SIFIR OLSA BİLE GÜVENDE DEĞİLİZ"

Vaka sayısındaki azalma elbette ki çok önemli. Ancak sayı 0 olsa dahi güvende değiliz. Bu sadece test yapılan kişiler arasında güvende olduğunuz anlamına gelir. Dışarıda kimin virüs taşıdığını test yapılmadan bilemediğimize göre, ‘kesin’ diye bir şey yok. Örneğin Vuhan’da 37 gün boyunca vaka sayısı 0 giderken bir anda yeniden pozitif vakalar çıktı.

Unutmayın ki pandemi eğrileri dağa benzer. Önceleri eteği yatıktır. Sonra dikleşir. İnişte de aynı şekilde. Hızlı inerseniz dirençle karşılaşırsınız. Direnci kırmak için ise asemptomatik vakaları bulup tedavi etmek gerekir. Biz o dönemi yaşıyoruz. Bundan sonra her gün 200-300 vaka olmayacak belki ama süreç bitmiş değil.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
Bilim Kurulu
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • GÖRELE... 1 yıl önce Şikayet Et
  Hocam Bayramdan sonra Bence bir yükseliş olur Çünkü bizim insanlarımız birbirine Sokulmayı tedbir almamayı yasaklara uyma mayı mesafeyi koru mamayı Yani kısacası yasaklara uyumam ayı seviyor onun için belada bunları seviyor böğle insanların şerrinden Allah'a sığınırım
  Cevapla
 • Siyonistler 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet çok doğru. Artık bundan sonra biyolojik savaşlar devam edecek.
  Cevapla
 • EDE46 1 yıl önce Şikayet Et
  prof lar fazla irtibar etmeyin aldıkları eğitimin kalitesindendir yeterli değiller
  Cevapla
 • ümit*korku 1 yıl önce Şikayet Et
  yav hocam senden hiç bir zaman olumlu bir şey duymayacak mıyız, doğru söylüyorsun ama zaten corona olmasa da insanın başına ne geleceği belli olmadığından güvende değiliz. ayı çıkabilir taş düşebilir deprem vs. vs.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Milyonlarca memuru ilgilendiriyor! 3600 ek gösterge çalışması tamamladı, tarih belli oldu
Korkunç manzara! Çatı anne ve oğlunun üzerine düştü