Ayasofya kararı ne zaman verilecek? İbadete açılacağı tarih belli oldu!

Türkiye ve İslam dünyasının gözü kulağı Ayasofya için Danıştay’dan gelecek müjdede. 2 Temmuz’daki duruşmada tarafları dinleyen Danıştay 10. Dairesi’nin kararını yarın açıklaması bekleniyor. Daire, 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederse, Ayasofya 86 yıl sonra yeniden cami olacak. İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre Danıştay’ın verdiği kararın 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekiyor.

GİRİŞ 09.07.2020 08:21 GÜNCELLEME 09.07.2020 09:00
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Türkiye ve İslam dünyasının gözü kulağı Ayasofya için Danıştay’dan gelecek müjdede. 2 Temmuz’daki duruşmada tarafları dinleyen Danıştay 10. Dairesi’nin kararını yarın açıklaması bekleniyor. Daire, 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederse, Ayasofya 86 yıl sonra yeniden cami olacak. İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre Danıştay’ın verdiği kararın 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekiyor.

 

 

30 GÜN İÇERİSİNDE AÇILIR

İdare Yargılama Usulü Kanunu’na göre Danıştay’ın verdiği kararın 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekiyor.

 

 

2016’DA DAVA AÇILMIŞTI

Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’nin 2016 yılında açtığı dava geçtiğimiz hafta görülmüştü.Davaya katılan dernek başkanı İsmail Kandemir “Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi mülkiyet hakkına aykırı” dedi. Dernek avukatı Selami Karaman ise, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet’in şahsi mülkü olduğunu ve vakfedenin iradesi dışında kullanılamayacağını söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI AVUKATI: TAKDİR MAHKEMENİN

Davalı Cumhurbaşkanlığı avukatı ise sadece takdiri mahkemeye bıraktıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı avukatı, bunun dışında davalı derneğin iddialarına ilişkin herhangi bir beyanda bulunmadı. Danıştay savcısı da daha önceki görüşünde belirttiği gibi Ayasofya’yı açmanın Bakanlar Kurulu’nun yani Cumhurbaşkanlığının takdirinde olduğunu savunarak, bu nedenle davanın reddine karar verilmesi gerektiğini söylemişti.

86 YIL SONRA TEKRAR CAMİ OLACAK

Tarafların dinlenilmesinin ardından Danıştay 10. Dairesi Başkanı Yılmaz Akçil, kararın daha sonra açıklanacağını belirterek duruşmayı sonlandırmıştı. Daire’nin, Ayasofya’ya ilişkin kararını yarın açıklayabileceği ifade ediliyor. Daire, Ayasofya’yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararını hukuka aykırı bulur ve söz konusu kararı iptal ederse, Ayasofya’nın 86 yıl sonra tekrar cami yapılmasının önü açılmış olacak.

Derhal yerine getirilecek

İdare Yargılama Usulü Kanunu uyarınca, Danıştay 10. Daire, Bakanlar Kurulu kararının iptaline hükmeder ve bu karar kesinleşirse, kararın 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekecek. İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun “Kararların sonuçları” başlıklı 28. maddesinde, “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez” deniliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 61
 • Alp kartal 1 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofyanın hem tarihi hemde dini açıdan bizim için büyük bir önemi var biran önce açılması lazım işgal edilen Kudüs Avrupada kiliseye çevrilen yıkılıp tahrip edilen camileri göz önüne alırsakkimsenin Türkiyeye söz söylemeye hakkı yoktur
  Cevapla
 • hsn 1 yıl önce Şikayet Et
  danıştay kaçamak güreşiyor ve topu hükümete sorunlu şekilde atacak gibi. e mübarek kararını açıkla sonra gerekçesini yazarsın. yapöafoğımız bir şey mi. bir yerlerden çekiniyor olabilirler. reis her zaman olduğu gibi yine iş size düştü anlaşılan. allah yardımcınız olsun
  Cevapla
 • cevat 1 yıl önce Şikayet Et
  bayram namazaı inşallah Ayasofya da kılınacak
  Cevapla
 • Polat×× 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerçek şuki biz görüntüde bagımsız gerçekte bir yerlere bagımlı ülkeydik..Şu andada tam bagımsız olmamıza daha zaman var diyorumAyasofya inşallah ası haline döndügünde bir adım atmış olacaz..Bir UTANÇ VE BEDDUADAN kurtulmuş olacaz..Koskoca dünya hükümdarının emanetine ihanet edenler elbet cezasını görecek.Bizde inşallah mükafatını görecez.Ayasofya cami kültürel miras bilmem sophia degil .F.S. MEHMET hanın bizlere cami olarak bıraktıgı EMANETTİR..
  Cevapla
 • aykut ertuğ 1 yıl önce Şikayet Et
  eger cumhurbaşkanlıgı davalı tarafsa ve danistay savcısı mutaalasında yetki cumhurbaşkanlıgına ait diyorsa daniştaya dava açılana kadar neden bakanlar kurulu kararı alınmadı ? yarın red kararı gelirse napcan,riske atmaya deger miydi ?
  Cevapla
 • Sivaslı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yav hehe çok bilmişlik yapıp suyu bulandırma reis var reis anladın ya öyle ya böyle açar o sen orada kaç rekat namaz kılacaksın onun derdine düş hadee
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın en verimli uçağına Türk damgası: En büyük tedarikçi TEI
Tüm dünya ekonomisi korku içinde! Çin devi Evergrande'dan son dakika açıklaması geldi