Adalet Bakanı Gül'den son dakika Ayasofya açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TRT Haber'de gündeme dair soruları yanıtladı. Gül, baro düzenlemesine ilişkin, "Barolarla diyalog kapısı her zaman açıktı" ifadelerini kullandı. Gül ayrıca, Ayasofya'yla ilgili beklenen karara ilişkin, "İbadete açılmasının hukuki bir gereklilik olduğunu düşünüyorum" dedi.

Adalet Bakanı Gül'den son dakika Ayasofya açıklaması
Adalet Bakanı Gül'den son dakika Ayasofya açıklaması
GİRİŞ 09.07.2020 23:33 GÜNCELLEME 09.07.2020 23:34
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TRT Haber'de gündeme dair soruları yanıtladı. Gül, baro düzenlemesine ilişkin, "Barolarla diyalog kapısı her zaman açıktı" ifadelerini kullandı. Gül'ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

 

"DİYALOG İÇERİSİNDEYİZ"

Barolarla ilgili tüm süreçte bakanlık olarak TBB Başkanımız Metin Feyzioğlu ve tüm baro başkanı arkadaşlar ile diyalog içerisindeyiz. Avukatlık mesleğinin daha güçlü olması için ne söyleyecekseniz gelin konuşalım diye müzakere diyalog çerçevesinde sürdürdük.

Kanun hazırlarınken bu süreçte 40'a yakın meslektaşımız ile 4 saatlik toplantıda görüşlerini aldık. Bu önerileri grup başkanvekillerimize ilettik bu kapsamda diyalog kapısı hep açıktı ve önerileri almaya çalıştık.

Türkiye'de 1969'dan beri yürürlükte olan avukatlık kanununa ilişkin düzenleme söz konusu. Avukatlık mesleğinin güçlendirilmesine yönelik her zaman çalışmalar yapılmıştır. Her platformda barolar ve STK'lar tarafından dile getirilmiştir. Bu süreçte de AK Parti ve MHP olarak bu teklifi veren partiler bu süreci yürütmeye çalışmıştır.

Yargının üç ayağın var iddia, savunma ve yargılama, savunma avukatların güçlü bir şekilde ifa etmesi bu üç ayaktan birisi. Savunmanın güçlendirilmesi her zaman bizim çalışmalarımızın arasında yer almıştır. Bu anlamda bir takım hakların verilmesi için reformlar yapıldı. Avukatların gündemi ne ise bizim gündemimiz de odur. Barolar ile ilgili yapacağım tespitler bazıları için geçerli. Baroların gündemi avukatlarınkinden farklı. Bir yerde avukat, savcı ve hakim ne kadar güçlü olursa vatandaşlarımızın yargıya güveni artacak. Meslek örgütlenmesine yönelik ideolojik bir örgütlenme ile karşı karşıya kalınan bir sorun vardı. Bizler de bakanlık olarak teklifi değerlendirdik. STK'lar ve barolar dinlendi ve TBMM ortaya bir irade koydu. Dolayısıyla yasama kanun koyandır ve kanun koyma iradesine saygı duymak gerekir.

"4 SAAT TOPLANTI YAPTIK, SÖYLEYECEK SÖZLERİ YOK MUYDU?"

50 bin kişilik avukat üyesine sahip İstanbul'da bir avukat kendi mesleği ile ilgili daha güçlü bir imkana sahip olmak istediğinde teknik olarak bir zorluk var. Şimdiki kanunda size bir imkan getirilmektedir. Kimse şu baroya üye olacaksın, ayrılacaksın diye bir şey getirilmiyor. Dolayısıyla burada tüm avukatların birliği anlamında bir yaklaşım ortaya konulmuştur. 

Milletin adına yasama yapma yetkisi yasamaya aittir. Eskiden bakanlar kanun tasarısı hazırlar Meclis'e gönderirdi. İşte güçlü Meclis herkesi dinler, ve iradeyi ortaya koyar. 4 saat toplantı yaptık hiç söyleyecek sözleri yok muydu? O zaman Meclis'te bir çalışma içerisindeydi. Biz şöyle bir şey istiyoruz diyebilirlerdi. Meclis'e çağrıldı gelin arkadaşlar görüşlerinizi söyleyin dendi ama diyalog kapısını kapatıp sorunu orada tartışmak yerine çok farklı yollara tevessül edildi. 50 bin kişilik bir avukat üyeye sahip baro yüzde 50'si seçime gitmiyor, 25 bin kişi oylamaya gidiyor. 8 bin kişiden oy alan 50 bin kişiyi temsil ediyor. Terörle mücadelesini zafiyete uğratacak açıklamalar yapıyorsun, peki bunu hangi avukatı temsilen yaptın? Dolayısıyla burada bir tercih ortaya konmuştur. 77 yerde mevcut sistem devam ediyor. Ankara, İstanbul, İzmir şu an tabloda. Bir imkan rekabet ortamı oluşturuldu. Bazı barolar ideolojik bir takım partilerin düşüncelerin arka bahçesi olma çabasında olmuştur.

"FARKLI ŞEYLERLE MEŞGUL OLDULAR"

Anayasa'da 135. maddedeki her güvenceye sahip olacaklar. Dolayısıyla şu baro şu kadar hakka sahiptir şu baro bu kadar hakka sahip olacaklar diye bir şey olmayacak. Her avukat inandığı bir baro sistemine üye olma hakkına sahip olacak.

Avukatın meselesi ile ilgili gündemden ziyade çok farklı şeylerle meşgul olduklarını gördük. Her hafta avukat arkadaşlarımızın haklarının gecikmemesi için ne yapabiliriz diye gece gündüz çalıştık. Avukat arkadaşlarımızın yanında yer aldık.

Şimdi rekabet gelecek. Avukatların sorunlarını masaya getirme anlamında rekabet bekleniyor. Avukatlık mesleği gerek hukuk fakültelerinin sayısının artması avukatlık mesleğine giriş ve mesleğe girişte sınav getirilmesi gibi bir reform. Bunu AK Parti yaptı diye bir muhalefet yapılıyor. Yargının ideolojisi olmaz. Yargının ideolojisi adalettir.

Biz de istiyoruz ki hükümete avukatlık için daha güçlenmesi için bir taleple gelinmesi. Biz mesleğin daha saygınlığı için bir rekabet oluşturmaya çalışıyoruz böylece yargıda kalite de artacaktır. Avukat arkadaşlarımızın her sorununda yanlarında olmaya devam edeceğiz. 

AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASI

Ayasofya ile ilgili yürüyen dava ile ilgili görüş sarfetme imkanımız yok. Karar açıklandığında herkesle birlikte biz de öğreneceğiz. Yürüyen davanın dışında ben Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasının hukuki bir gereklilik olduğuna inanıyorum. Ayasofya bir vakıftır.

Burada Ayasofya'da tüm kültürel bağlamda değerler tabiki korunacak. Tarihi dokusu korunacaktır fakat asli amacı ibadete çevrilmesi tüm toplumun beklentisidir. 

YORUMLAR 39
 • sonsuz sukurler 2 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofya ibadete acilma yolunu danistay 10. dairesi karariyla acildi hacli siyonist kafir bati ile camiyi muze yapma karari olan chp liler ve onlarin avaneleri cok cok uzulmuslerdir bu karardan Allaha sonsuz sukurler
  Cevapla
 • hursit dilaver 2 yıl önce Şikayet Et
  ÖTEKİ YORUMDA YAZDIM.. GENE YAZAYIM.AYSOFYA KONUSUNDA O KADAR UMİTVAR OLMAYIN. İNŞALLAH AÇILIR AMA LOZAN MUKTEDRİLERİNİN ÜLKEDEKİ DEVŞİRMELERİ ÇOOOK SESSİZ VE İÇİN İÇİN GÜLÜYORLAR.. BİR ŞEY BİLİYORLAR DEMEK.İBBnin TURİSTİK KAMERALARINDA SULTANAHMET KAMERASI İLK DEFA AYASOFYAYI TAM ALMIŞ. TEBRİKLER. İBB.. VE BUNU UYGULAYAN ZAT..
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  chp satamadığı yıkamadı samanlık ahır yapamadığı için sahte belgelerle müzeye çevirdi. bugün abd den rusya ya kadar herkesin gak guk yaptığı problemi oluşturması bu ülkeye atılmış en büyük kazıklardan biridir. lideri tutmuş "itiraz etmeyeceğiz" diyor.... milletten devletten Allahtan özür dilemek yerine "hadi gene iyisiniz sizi görmezden geliyoruz" havasında. Rabbim tüm islam devlet millet düşmanlarını kahretsin.
  Cevapla
 • Analiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakan bu süresiz nafaka zulmü ne zaman bitecek Allah rızası için çözün bu işi artık ne yapacağımızı şaşırdık iş yok her gün hapse girme korkusuyla yaşıyoruz Allah rızası için çözün bu işi milyonlarca mağdur var kanayan bi yara
  Cevapla
 • Vatandaş... 2 yıl önce Şikayet Et
  İslamda boşanan kadının sürekli nafaka alması yok.alması haramdır.kadının sadece mehiri vardır.ahirette karlı çıkarsın sabret.
  Cevapla
 • Shss 2 yıl önce Şikayet Et
  Eşinle iyi geçinip ayrılmayacaktın. Ne yapsın zavallı kadın.
  Cevapla
 • Ayasofya Cami rengi 2 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofya ipAllahutaala CC izniyle İnsallah aslina dondugu Cami yspildiktan sinra chp nin muze yapmasinin akabinde yine chpli belediyeler tarafindan boyanan kilise renginden kurtularak ya Sultan Ahmet Cami ve benzeri Osmanki Camileri gibi orjinal rengine cevrilmeli yada islamin rengine yesile cevrilmeli veya konyadaki mevlana Caminin yeni renklerine Ayasofya Camine en coknyskisacak renge cevrilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Terör örgütü PKK'dan Demirtaş'a "Mersin" ayarı: Senin hizmet etmen gereken çizgi bu
İnfiale neden olmuştu: Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yakan iki kişi için karar verildi