Ayasofya ibadete açılıyor! Selvi'den çok önemli detaylar

Son günlerin çok konuşulan konusu olan Ayasofya'nın ibadete açılması ile ilgili çok çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Danıştay'ın Ayasofya'nın ibadete açılması yönünde karar aldığını kaleme aldı.

Ayasofya ibadete açılıyor! Selvi'den çok önemli detaylar
Ayasofya ibadete açılıyor! Selvi'den çok önemli detaylar
GİRİŞ 09.07.2020 17:14 GÜNCELLEME 10.07.2020 00:19
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Danıştay 10. Dairesi'nin Ayasofya'nın ibadete açılması yönünde karar aldığını iddia etti.

 

Selvi, "Sosyal medyada Danıştay'ın 'Ayasofya'nın cami olarak açılmasına karar verdiğine' dair haberler üzerine bir araştırma yaptım. Danıştay'ın kararının 10 Temmuz Cuma günü açıklanması bekleniyor. Ancak Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar alınmış. Asıl önemli olan nokta buydu. Danıştay 10. Dairesi bu milletin 86 yıldır hasretle beklediği kararı verdi. Ayasofya'ya vurulan yasaklar zincirini kaldırdı. Ancak kararın, yazılması ve imzaların tamamlanması sürecinden sonra açıklanması bekleniyor." görüşünü savundu.

"AYASOFYA İÇİN TARİHİ GÜN"

 

Selvi, "Danıştay 10. Daire'nin Ayasofya'nın cami olarak açılması kararını oybirliğiyle aldığı ve kararın 10 Temmuz Cuma günü açıklanacağı söyleniyor. Ayasofya mücadelesinde yarın tarihi bir gün." ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Ayasofya'da namaz da kılınır, Fetih Suresi de okunur. Buna aziz milletimiz karar verir." açıklamasından sonra Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesi çalışmaları hızla başlatılmıştı. 2 Temmuz'da Ayasofya'nın statüsünün ne olacağını ilişkin Danıştay'da görüşülen duruşma yapıldı. Mahkeme kararını 15 gün içinde açıklayacak. Kararın ardından Ayasofya müze olarak kalacak ya da yeniden camiye dönüştürülecek.

YORUMLAR 77
 • Osman58 1 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofyayı sadece bir camii olarak görüp, bu kadar camii var. Hemen yakınında Sultan Ahmet ve başka camiler var. Sanki oralar cemaatle doldu da Ayasofyamı kaldı diyen bazı geri zekalılar var. Bir yere camii yapıldığında isterse tek bir cemaati olsun. Önemli olan orada camii olması. Camiler bir memleketin İslam diyarı olduğunu gösterir ve o yerin tapusudur. Eğer caminin değerini cemaatle değerlendireceksek. Yüzlerce stat var ve yılda sadece 17 gün veya en fazla 20 gün kullanılır. Ama buna bir şey diyen olmaz.
  Cevapla
 • Mesut 1 yıl önce Şikayet Et
  sahibi Fatih Sultan Mehmet 'cami' dedikten sonra başkasının söylediği farklı sözler hadsizliktir.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu haberden sonra beni çok derin bir heyecan kapladı.
  Cevapla
 • kozan 1 yıl önce Şikayet Et
  İlk Namazı Erdoğan kıldırsın...
  Cevapla
 • kursuna 1 yıl önce Şikayet Et
  Sükür Rabbime bunuda görecez!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hulusi Akar'dan son dakika F-16 ve Yunanistan açıklaması!
Sakarya'da yetiştiriliyor, dünyada rakibi yok!