Ayasofya'yla ilgili tarihi sözler!

Danıştay, Ayasoyfa'yı müze yapan Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Akıllara Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Osman Yüksel Serdengeçti, Necmettin Erbakan gibi isimlerin daha önce Ayasofya'yla ilgili yaptığı açıklamalar geldi.

GİRİŞ 10.07.2020 16:47 GÜNCELLEME 10.07.2020 17:17
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Danıştay, Ayasofya'nın müze olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. İstanbul'un fethinin sembolü önümüzdeki günlerde yeniden ibadete açılacak. 

 

 

Restorasyona girdikten sonra apar topar ibadete kapatılarak müzeye dönüştürülen Ayasofya'da yeniden namaz kılınması için bu zamana kadar çetin bir mücadele verildi. Yakın tarihimizin düşünce ve siyaset dünyasının önde gelen isimleri, Ayasofya için tarihi mesajlar vermişti. Onlardan bazıları: 

"BEKLEYİN GENÇLER! BİRAZ DAHA RAHMET YAĞSIN... SEL YAKINDIR"

 

 

Necip Fazıl Kısakürek: Ayasofya açılmalıdır. Türk’ün bahtıyla beraber açılmalıdır. Ayasofya’yı kapalı tutmak, Yunanlıya ‘ben yapamıyorum; sen gel de kendi hesabına aç!’ demekten farksızdır. Gençler! Bugün mü, yarın mı, bilemem! Fakat Ayasofya açılacak!.. Türk’ün bu vatanda kalıp kalmayacağından şüphesi olanlar, Ayasofya’nın da açılıp açılmayacağından şüphe edebilirler. Ayasofya açılacak... Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün mânalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak!.. Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek... Ayasofya açılacak!... Bütün değer ölçülerini, tarih hükümlerini, dünyalar arası mahsup sırlarını, her iş ve herşey hakkındaki gerçek miyarları çerçeveleyici bir kitap gibi açılacak... Allah tarafından mühürlenmiş kalplerin mühürlediği Ayasofya, onların aynı şekilde mühürlemeğe yeltenip de hiçbir şey yapamadığı, günden güne kabaran akınını durduramadığı ve çığlaştığı günü dehşetle kolladığı mukaddesatçı Türk gençliğinin kalbi gibi açılacak... Ayasofya’yı, artık önüne geçilmez bu sel açacak... Bekleyin gençler!.. Biraz daha rahmet yağsın... Sel yakındır."

"BAĞIMSIZLIĞIN ŞUURUNA VARDIĞIMIZ GÜN AYASOFYA YENİDEN CAMİ OLACAKTIR"

Sezai Karakoç: Ayasofya’nın cami olmaktan çıkarılması bir sebep değil bir sonuçtur. Tekrar cami olarak açılması da bir sebep değil bir sonuç olacaktır. İslam’ın Batı karşısında yenilgisinin, üstünlüğünü kaybetmesinin sonucu ve sembolik işareti olarak Ayasofya cami olmaktan çıkmıştır. Ancak, Batı karşısında İslam âlemi olarak tam bağımsız olduğumuz gün ya da en azından, bu bağımsızlığın şuuruna vardığımız gün, kendimizi Batı’dan bağımsız hissettiğimiz gün, Ayasofya yeniden cami olacaktır. Yoksa çapı meçhul, müphem güçlerin tesadüfî bir hareketiyle Ayasofya açılamaz. Açılsa da çabuk kapanır. Ayasofya’yı ancak, Ortadoğu’nun gerçek kurtarıcısı aydınlar kadrosunun, tüm İslam toplumunu değiştirmesinden sonra açması düşünülebilir. Daha doğrusu, o gün Ayasofya kendiliğinden açılıp cami olur.

(...) Ayasofya, ruhumuzun trajedisini ifşa eden bir sfenks mi? Zincire vurulmuş Promete mi? Onu ancak Kafkas kartalları mı zincirlerinden kurtarıp özgürlüğüne kavuşturur? 

Talihimizin dönüşünü haykıracak bir ilan mı olacak minarelerinden yükselecek ezanlar? Bağımsızlığın gerçek sesi ezanlar.

Nuri Pakdil: Bir siz mi duyarsınız Ayasofya Camii’nin inlemelerini, karanlık dehlizlerde tek başına gece gündüz yaktığı ağıtlarını? Arada sırada boğuk boğuk sesi de gelir Ayasofya Camii’nin; yığılır kalır bilincinizin üzerinde, sorumluluğunuzun üzerinde...

"AYASOFYA BİR ZAFERİN TİMSALİDİR"

Necmettin Erbakan: Ayasofya Câmii İslam’ın köhnemiş Hıristiyanlığa galebesinin timsalidir. Yani o bir zaferin, onun timsalidir. Hakk’ın batıla galebesinin timsalidir. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in malıdır. Ayasofya bir semboldür. Ayasofya Camii’nin bir an evvel ibadete açılması, hem Vakıflar Kanunu’na göre hem de insanlık görevidir.

Mehmet Akif İnan: Ayasofya konusu, dostla düşmanı birbirinden ayırmanın, safları belirlemenin bir ölçüsüdür. Ruhundan köleliği silkip atmanın aktüel ölçüsü, bugün Ayasofya’dan yana olmakla beliriyor. Ayasofya bir mimari realite değil, bir idrak mihengidir. Ayasofya, ruhumuza nakşolmuş bir davanın anahtarıdır şimdi. Onun kapısını açınca, fetih görünür ancak.

Cahit Zarifoğlu: Ayasofya’yı ibadete açacak olan partinin memlekette fevkalade itibarı yükselir. Hayrettir, bu bile kimseyi kıpırdatmamıştır. Akla aykırı bir şey. Kedinin kedilik yapmaması gibi bir şey. Ters bir şey, insan düşünürken idrak etmekte bocalıyor. Ayasofya’nın yeniden câmi olarak açılması için her ne söylenen olursa milletin arzusuna tercüman olur. Kültür Bakanı seçime bir iki ay kala, gider ayak ‘Ayasofya kısmen ibadete açılabilir’ demiştir. Umarım ruhu müsbet değişikler geçirmektedir. Umarım kendisi vicdanında bir ses duymuştur. Topyekün milletin arzusuna karşılık içinde cevap bulmuşa benziyor.

Osman Yüksel Serdengeçti: Ayasofya! Ey muhteşem mabet! Merak etme. Fatih’in torunları yakında bütün putları devirip seni camiye çevirecekler. Gözyaşlarıyla abdest alarak secdelere kapanacaklar... Tehlil ve tekbir sedaları boş kubbelerini yeniden dolduracak. İkinci bir fetih olacak... Ozanlar bunun destanını, ezanlar bunun ilanını yapacaklar... Sessiz ve öksüz minarelerinden yükselen tekbir sesleri fezaları inletecek... Şerefelerin yine Allah’ın ve onun sevgili Peygamberi Hz. Muhammed’in şerefine ışıl ışıl yanacak... Bütün dünya Fatih dirildi sanacak. Bu olacak Ayasofya bu olacak!.. İkinci bir fetih, yeni bir basübadelmevt... Bu muhakkak... Bu günler yakın, belki yarın, belki yarından da yakındır...

YORUMLAR 31
 • gelecek bizimdir 3 yıl önce Şikayet Et
  sıra idam da
  Cevapla
 • nihayet 3 yıl önce Şikayet Et
  ALLAHU Ekber
  Cevapla
 • Dadaloglu 3 yıl önce Şikayet Et
  Evet sıra geldi işbankasına bu anı da bekliyorum
  Cevapla
 • güni 3 yıl önce Şikayet Et
  Avrupali tanri seni korusun der biz aynisini kullandiğimizda başka ihtam etmiş gibi alginalip yargilaniyoruz
  Cevapla
 • Demir bey 3 yıl önce Şikayet Et
  Erbakan hocanın sözüne bak Birde şimdiki saadetlilerin tavrına bak!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İranlı isimden açıklama: Batı Türkiye ve İran'ı parçalamak istiyor - Gazete manşetleri
Merkez Bankasından enflasyon açıklaması! 'En büyük hedefimiz' deyip duyurdu!