Erbaş: Ayasofya cami olmakla kalmasın...

Ayasofya'nın 86 yıl sonra camiye dönüştürülmesini değerlendiren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "İnşallah cemaati bol olsun, ziyaretçisi bol olsun içinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep bir medrese olsun" dedi.

Erbaş: Ayasofya cami olmakla kalmasın...
Erbaş: Ayasofya cami olmakla kalmasın...
GİRİŞ 11.07.2020 15:42 GÜNCELLEME 11.07.2020 15:51
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin, "Bizim gençliğimiz zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak sloganlarını söyleyerek geçti" dedi.

 

 

Bir dizi ziyaret için Rize'ye gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erbaş, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması kararından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi."ÇOK MUTLU OLDUĞUMU İFADE ETMEK İSTİYORUM"

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Ayasofya'da çalışmalara başladıklarını dile getiren Erbaş, "Çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bizim gençliğimiz zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak sloganlarını söyleyerek geçti. Tabii sadece Türkiye için değil tüm İslam dünyası için büyük bir anlamı olan sembolik bir anlamı olan camidir Ayasofya. 86 yıllık bir hasretten sonra Cumhurbaşkanımızın büyük bir gayreti ile sadece İslam dünyası için değil bütün insanlık için önemli bir değerdir önemli bir mabettir. Bin 500 yılı aşkın tarihi bir geçmişi vardır. Dolayısıyla ben bütün insanlığın esasında içinde ibadet edilen bir mabede dönüştürülmüş olmasının aslına rücu ettirilmiş olmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum" dedi.

"AYASOFYA MEDRESE OLSUN"

Ayasofya'nın medrese olması gerektiğini söyleyen Erbaş, "İnşallah cemaati bol olsun, ziyaretçisi bol olsun içinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep bir medrese olsun. İçerisini cami ve kürsü dersleri ile zenginleştirmeye çalışacağız. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ta şimdiden çalışmalarımıza başladık. İçi mektep olan içinde bütün insanlığa hizmet edecek faaliyetlerin yapılabildiği bir cami olarak inşallah Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu 24 Temmuz tarihinde ilk Cuma namazını kılarak camimizi aşmış olacağız. Rabbim hayırlara vesile eylesin" diye konuştu.

YORUMLAR 1
  • Cumhur 3 yıl önce Şikayet Et
    Bizde cok mutluyuz şükür namazı kıldık Cumhurbaşkanım sağol varol Elhamdülillah Ayasofya açıldı beddua kalktı açanlar ne şanslı ilk namazı kılanlar ne bahtiyar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Sedef Güler'in katil zanlısı sınırda yakalandı!
Nalburda şoke eden afiş! Cezası 73 bin TL: 'Korniş bulunur, kıyma çekilir'