Ertuğrul Özkök sinsiliğe devam ediyor: Ayasofya'yla ilgili tepki çeken yazı

Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılması tüm Türkiye ve İslam dünyasında sevinçle karşılanırken, Yunanistan gibi bazı ülkeler rahatsız oldu. İçimizde de Yunanistan'la aynı görüşü paylaşanlar var. Onlardan biri de Ertuğrul Özkök. Daha önce de yazdığı yazıda sinsi bir teklifte bulunan Özkök, şimdi de Ayasoyfa kararının sanıldığı kadar önemli olmadığını ve Türkiye için hayırlı olmayacağını öne sürdü.

GİRİŞ 11.07.2020 15:54 GÜNCELLEME 11.07.2020 15:54
Bu Habere 551 Yorum Yapılmış

Ayasofya Camii, dün tarihi bir kararla 86 yıl sonra ibadete açıldı. Danıştay, 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. İlk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. İstanbul’un fethinin sembolü ve Fatih Sultan Mehmet’in ‘kılıç hakkı’ olan Ayasofya kararı, tüm Türkiye’de ve İslam dünyasında sevinçle karşılanırken; Yunanistan’ın başını çektiği bazı ülkelerden sözde tehdit mesajları geldi. Türkiye’de de Ayasofya’nın ibadete açılmasından rahatsız olanlar var. Onlardan biri de Ertuğrul Özkök.

 

Ayasoyfa’nın yeniden camiye dönüştürülmesinin gündeme geldiği günlerde, bu kararın doğru olmayacağını savunan Ertuğrul Özkök, şimdi de Ayasoyfa’nın ibadete açılmasının “Türkiye için hayırlı olmayacağını” öne sürdü.

Özkök, daha önceki yazısında, camiden müzeye çevrilen eserlerin anayasal korumaya alınmasını ve bir daha asla ibadathane olarak kullanılmamasını teklif etmişti.

 

 

Ertuğrul Özkök'ten sinsi Ayasofya yazısı!

ÖZKÖK’TEN BULANIK SORULAR!

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, bugünkü yazısında Danıştay’ın aldığı tarihi kararı küçümseyerek, “Ayasofya’yı tekrar camiye dönüştürerek ne kazandık? 150 bin camimize bir cami daha mı...” ifadelerini kullandı.

Kararı alan Danıştay üyelerine ve AK Parti, CHP ve İYİ Partili isimlere de soru soran Özkök,  Ayasofya’nın İstanbul’un fethinin sembolü olamayacağını ima edecek kadar ileri gitti. Özkök’ün yazısından ilgili bölüm şöyle:

MESELA DANIŞTAY ÜYELERİNE: Açıkçası ne karar aldığınızı tam anlayamadım. Ama asıl merak ettiğim, bu kararı gerçekten iç rahatlığı ile mi aldınız? Evde ailenizle, çocuklarınızla, torunlarınızla konuştuğunuzda size neler dediler? Siz onlara ne dediniz?

*

MESELA AKP’LİLERE: Siz, bu ülkenin mütedeyyin, makul insanları... Bu karar hakkında gerçekten ne düşünüyorsunuz?

*

MESELA CHP VE İYİ PARTİLİLERE: “Hükümetin kararıdır, alsın kararı” deyip kenara çekildiniz... Hatta “Cesaretiniz varsa değiştirin” anlamına gelecek provokatif bir üslup benimsediniz...

Peki ailelerinizle çocuklarınız, torunlarınızla bir araya geldiğinizde ne dediler size? Siz ne cevap verdiniz?

“Merak etmeyin nasılsa yapamazlar mı” dediniz...

Ama bilin ki, bu kararın altında sizin de imzanız var...

*

MESELA ABDULKADİR SELVİ’YE: Dün, “Bu kararla Ayasofya aslına dönüştürülmüş oluyor” diye yazdın.

Bu durumda “Dün, Kordoba’daki camiyi kiliseye dönüştüren İspanyollar da bu mabedi aslına mı dönüştürmüş oldular?”

“Yarın İsrail hükümeti Kudüs’teki Hazreti Ömer Camisini sinagoga çevirmeye kalkarsa ne cevap vereceksin?”

“Ama Hazreti Ömer Kutsal Kıyamet Kilisesi’ni camiye çevirmemişti...”

Artık bunu diyebilecek misin?

*

MESELA KENDİMİZE VE HEPİMİZE: Ayasofya’yı tekrar camiye dönüştürerek ne kazandık?

150 bin camimize bir cami daha mı...

*

Yoksa bir sembolü mü?

Öyleyse nedir o sembol...

1453’ten beri üzerinde hep bayrağımız dalgalanan İstanbul ve Türkiyemizin, bize, Türk milletine ait olduğunu kendimize ispat etmemiz için, dalgalanan o bayraktan daha yüce hangi sembole ihtiyacımız var ki...

*

Karar ülkemiz için hayırlı olsun...

Ama içimde kalan şu duyguyu söylemeden de bitiremeyeceğim..

Keşke bu kararı hepimiz, içimizden geldiği gibi daha rahatça ve eldivensiz tartışabilseydik.

Ve keşke bunu, İstanbul’u işgalden kurtararak, belki de Sultanahmet’in, Süleymaniye’nin kiliseye dönüştürülmesine mani olan Atatürk’ün imzasını tartışarak yapmasaydık.

YORUMLAR 551
 • ahmet serik 3 yıl önce Şikayet Et
  slm herkese hayırlı akşamlar. ERTUĞRUL denen hadsizi beliki, yarası var goconuyor onun ve onun gibilerini, adamdan gzeteci diyorlar birde hadsiz kendince yazı kale me alıyor kendi gibi zihniyetekileri gibi. ciğereri beş para etmezin teki dal kavuk hadinemi sana ayasofyaya karşı çıkmak be imansız
  Cevapla
 • kılıç 3 yıl önce Şikayet Et
  it ürür kervan yürür....
  Cevapla
 • 1453 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamlar hala nasıl dışarda 28 Şubat'ta bunlar darbe şakşakçısı değilmiydi bunlar Camiden değil kiliseden cehennemin dibine uğurlanmalı baron gazetesinin kibirli ukalalar az kaldı gerçek memlekitiniz kafiristan sizi bekliyor.
  Cevapla
 • Köksal 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayrın ve şerrin ne olduğundan bihaber olan bu tür kişilerin böyle yorumlarını hiç kalaa bile almıyorum. Bunların göbek bağları bu ülkede olmadığı için bu ülke hakkında iyi şeyler düşünülmesi beklenemez zaten.
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Papaz amcasıyla acı çekiyordur. Sende papaz amcamla Roma meydanında kahırdan kendini kırbaçlatırsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li belediyelerin kadro, gezi ve sanatçılarla imtihanı: Elleme iyi oldu!
Bakan Hakan Fidan: Fevkalade önemli! O ülkeyle imzalar atıldı!