Mehmet Ceyhan Bodrum izlenimlerini anlatıp uyardı: Bu çok tehlikeli!

Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte koronavirüs vakalarındaki artış dikkat çekiyor. Tatilini ünlü tatil beldesi Bodrum'da yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, izlenimlerini aktardı. Mesafeye uyumun hiç olmadığını ve maske takanların da yüzde 5 civarında olduğunu kaydeden Ceyhan kalabalıklaşmalarda uyum yetersizliğinin arttığını belirterek, "Bu çok tehlikeli. Mutlaka bunun sonuçları ortaya çıkıyor" dedi.

GİRİŞ 12.08.2020 10:07 GÜNCELLEME 12.08.2020 11:19
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Bodrum'da yaptığı tatilde gördüğü manzarayı değerlendirdi. Ceyhan, "Bir kez çıktığımda sakindi ortalık ama bayrama doğru çok kalabalıklaştı. Benim gördüğüm, mesafeye uyum hiç yoktu, maske takmak da yüzde 5'ler civarındaydı. Hatta o kadar kanıksanmıştı ki tabloya kimsenin itiraz ettiği falan da yoktu. Böyle olduğunu görünce ben bir daha dışarıya çıkmadım" dedi.

 

 

'BU ÇOK TEHLİKELİ'

Prof. Dr. Ceyhan, kalabalıklaşmalarda uyum yetersizliğinin arttığını belirterek, "Bu çok tehlikeli. Mutlaka bunun sonuçları ortaya çıkıyor. Şimdi basından izlediğim kadarıyla o bayramdaki kalabalıklaşmalar yok. Tabi bunu ortaya çıkaran bir çok faktör var. Bunların bir kısmı önlenebilirdi. Bunlardan bir tanesi sahillerde insanlar çok üst üste denize girdi. Örneğin ben daha önce de söylemiştim; halka açık yerler çok dar. Oteller, özel plajlar, siteler sahilleri kapatmış. 

Dolayısıyla milyonlarca insana denize girebilecekleri çok dar şeritler kalıyor. Orada kalabalıklaşmaları önleyemezsiniz. Özel plajlar, sitelerin sahil kenarlarındaki tesislerine izin verilmeyebilir. Halka daha çok denize girebilecekleri alan sağlanabilir" diye konuştu.

 

 

Bakan Koca uyardı: Birinci dalga sahillere indi

'OTELLERDE ÖNLEMLER İYİ'

Otellerde önlemlerin daha iyi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, "Büyük otellerin ciddi önlem aldıklarını basından izledim. Şimdi bir de yurt dışından insanlar gelemeye başladı. Bunlar da riski arttıracak. Biz de genelde 'her şey dahil' sistem olduğu için gelen turistler çok dışarıya çıkmıyor. Ancak otel personeli aracılığı ile onlara virüs bulaşıp oradan dışarıya yayılırsa bunlar da vaka sayılarını arttırıcı etkide bulunabilir" ifadesini kullandı. 'EV İÇİ BULAŞLAR ARTIK ÇOK ÖNEM KAZANMAYA BAŞLADI'

"İnsanların şunu bilmesi lazım; bu işin iki ucu var. Bir devlet tarafı bir de halk tarafı var. Devlet sıkı tedbirler alarak vaka sayısını binler civarına indirdi fakat ondan sonra bir noktaya geldik zorlanmaya başladık" diyen Prof. Dr. Ceyhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada 2 tane olay var; biri halkın uyumu. Yani halkın uyumunun daha da artması lazım ki hastalık kontrol edilebilsin. İkincisi de belirtisiz kişiler. Bunları yakalayamadığımız sürece bunlar bulaştırmaya devam ediyor. Bunların bulaştırmasını önlemek için daha çok belirtisiz kişiye biz tanı koymalıyız. Öbür türlü ne oluyor, biz bunları tespit edemedikçe herkesi şüpheli, belirtisiz taşıyıcı olarak kabul etmek durumundayız. Herkese karşı mesafeli ve maskeli olmalıyız. Öbür türlü kime ne zaman bulaşacağı belli olmaz. 'Ben hiçbir yere çıkmadım, neden koronavirüs bulaştı' diyen çok sayıda insan var. Bakıyorsunuz ailesinden biri bulaştırmış. Bu da en sık görülen bulaş şekli. Ev içi bulaşlar artık çok önem kazanmaya başladı. Tatil yörelerinde özellikle insanların maske takmasının zor olduğunun farkındayım. Ama bir kalabalığa giriyorsanız, biri ile 1,5 metreden yakın temas edecekseniz onun dışında da sizi koruyacak hiçbir önlem yok."

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 41
 • kelleci 1 ay önce Şikayet Et
  senin masken nerede acaba onu bunu boş ver sen DSÖ den bana ne ben Ülkeme bakarım o tehlikeli bu şöyle(temas yok,mesafe var,maske var,sonra kolonya,dezenfekte var) başka ne kaldı yapılacak acaba maskeden nefes alamayacak hale geliyorum sende maske takmadan konuşuyorsun böyle mi örnek oluyorsunuz
  Cevapla
 • Vatandaş ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Ruslar aşıyı bulmuş bizimki de Bodrum’da tatil yaparken imkansız diyor sayın Prof ceyhan ruslar çalışmış yapmış tatbiki çalışmak yerine bodrumda yatarken vede tv şerde zaman öldürürken aşı icin yeterli zamanınız olmayınca size imkansız görülebilir ama adamlar yapmış yıllar önce s400 kerim 500 leri uçakları otomobilleri tankları uzay üstlerini yaptıkları GB yapmışlar bize imkansız görülen daha neler yapmışlar sizler daha yata durun adamlar biz yatarken daha neler yapacak
  Cevapla
 • Egeliden 1 ay önce Şikayet Et
  Valla Camii cemaati dışında maske-mesafe-temizlik kuralına uyan hiç bir yer,hiç bir mekan yok.Cemaat camilerde tam nizami davranıyor ama dışarda Allah bilir,onlarda da maskeler foraaa :) herkes yazın tadını iyi (!) çıkarsın,sonbahar da kış da hepimiz evlerde pranga mahkumuz bu gidişat ile a dostlar..
  Cevapla
 • Egeliden 1 ay önce Şikayet Et
  Cumalar fena değil ama..Hatta dolup-taşıyor İzmir de bile..Ha,saflar seyreldi mesafe var o yüzden dolup taşıyor dersen o da doğrudur :))
  Cevapla
 • Müsre 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle cami hariç hepsi triska tabiki camiye giden Yok o ayrı bir mesele Allah sonumuzu hayir eylesin inşallah.
  Cevapla
 • Alparslan 1 ay önce Şikayet Et
  Yeter artık insanları korkutmanız yüzünden bir sürü ihmalden adam öldü, ticaret bitti. Korona günde 15-20 kişi ancak öldürüyor. Bu da gayet normal.
  Cevapla
 • aziz y 1 ay önce Şikayet Et
  valla ben az bilinen mekanlara gittim..camping tarzı.....boş.en yakın insan 50 mt 100 mt...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paşinyan'ın küstahlığına Erdoğan sert cevap! Trump, Putin ve Macron'dan ortak açıklama
30 bin araç hasar gördü! 1000 yerli ‘göçük’ ustası iş başında!