Ayasofya'dan sonra Kariye Müzesi de cami olarak ibadete açıldı

1945'te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülen İstanbul'daki Kariye Cami, ibadete açılıyor. Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararıyla; Kariye Cami'nin Diyanet İşler Başkanlığı'na devredilmesine karar verildi.

GİRİŞ 21.08.2020 09:21 GÜNCELLEME 22.08.2020 05:53
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

İstanbul'un Fatih ilçesinde Bizans döneminden kalma Kariye Cami'nin yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına karar verildi.

 

İbadete açılan Kariye Cami nerede?

 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, 29 Ağustos 1945 tarihli ve 3/3054 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Fatih ilçesindeki Kariye Camisi'nin müze ve müze deposu olarak kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmesine ilişkin kısmi, Danıştay Onuncu Dairesinin 11 Kasım 2019 tarihli kararıyla iptal edildiğinden, Kariye Camisi yönetiminin 22 Haziran 1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 35'inci maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına karar verildi.

6. YY'DE YAPILDI

6'ncı yüzyılda Kariye Kilisesi olarak inşa edilen bina, İstanbul'un fethinden sonra 1511 yılında Sultan II. Bayezid'in sadrazamlarından olan Atik Ali Paşa tarafından camiye çevrilerek "Atik Ali Paşa Cami" veya "Kariye Cami" olarak anılmaya başladı. Bakanlar Kurulu'nun 2 Ağustos 1945 tarihinde aldığı kararla müzeye çevrilen Kariye Cami, Danıştay 19'uncu Dairesi'nin 2019 yılında aldığı kararla ibadete açılacak.

KAYNAK: DHA, AA
YORUMLAR 86
 • Feylosof 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu günleri gösteren Allah'a hamd olsun
  Cevapla
 • Adil 2 yıl önce Şikayet Et
  Tüm müzeler camii olsun.
  Cevapla
 • sinan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bugünleri gösteren Rabbime hamd olsun...şımarmadan dolu dizgin devam....
  Cevapla
 • sai 2 yıl önce Şikayet Et
  Gümbür gümbür geliyoruz.
  Cevapla
 • dogrucu 2 yıl önce Şikayet Et
  muze olmasindansa cami olmasi daha hayirlidir elbette. Allah'a hak dine mensup muminlerin ibadet edecegi yerler olmasi turistlerin gezecegi bir mekan olmasindan tabiki hayirlidir. ozellikle de eskiden camiydi de baska bir yapiya donusturulduyse. Keske bu kadar beklemeseydik. Dikta rejiminin etkisi 80 yil surmus... hala da suruyor. tum etkiden kurtarmazsak demokrasi yuzde yuz var diyemeyiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Konya'da önemli açıklamalar: Merak etmeyin enflasyon da inecek
Muhalefet liderleri açısından durum artık “Gemisini kurtaran kaptan”