HDP'li Beştaş'ın iftirasına Bakan Koca'dan üslûbunca cevap!

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın Sağlık Bakanlığı verilerinin yalan olduğunu kastederek ölüm raporuyla paylaştığı 'koronadan ölenler kayıtlara ‘doğal ölüm’ olarak geçiriyor' iftirasına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan cevap geldi. Koca 'Rapor doğru, değerlendirme yanlış. Rapor sahibi hastanın ölüm nedeni kayıtlarımıza 'U073 COVİD-19' olarak geçmiş ve kesin raporu da aynı şekilde düzenlenmiş' dedi.

HDP'li Beştaş'ın iftirasına Bakan Koca'dan üslûbunca cevap!
HDP'li Beştaş'ın iftirasına Bakan Koca'dan üslûbunca cevap!
GİRİŞ 13.09.2020 00:19 GÜNCELLEME 13.09.2020 00:20
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Bakan Koca, HDP Grup Başkan Vekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın sosyal medyada paylaştığı ölüm raporuna ilişkin, Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

RAPOR SAHİBİ HASTANIN ÖLÜM NEDENİ KAYITLARIMIZA 'U073 COVID-19' OLARAK GEÇMİŞTİR

Bakan Koca, "Bir vekilimiz sosyal medya hesabından bir vatandaşımıza ait ölüm raporunu paylaşmış. Rapor doğru, değerlendirme yanlış. Rapor sahibi hastanın ölüm nedeni kayıtlarımıza 'U073 COVİD-19' olarak geçmiş ve kesin raporu da aynı şekilde düzenlenmiş. Uluslararası sınıflamaya göre ölüm şekli 'enfeksiyon hastalığı (doğal ölüm).' Sayın vekilin paylaştığı ön raporda, ölüm nedeninin hekimin kontrol onayından sonra yazılacağı belirtiliyor" ifadelerini kullandı. Bakan Koca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

SAYIN VEKİL HER HALDE FARK ETMEMİŞ!

"Sayın vekil her halde 'doğal ölüm' ifadesinin teknik bir tabir olduğunu fark etmemiş. Uluslararası sınıflamaya göre her enfeksiyondan ölüm doğal ölüm kabul edilir. Kaza, cinayet vb. doğal olmayan ölümler ayrıca sınıflanmaktadır. Salgınla mücadele hepimizin görevi. Acı bir kayıp üzerine teknik tabirlerin farkında olmadan yorumda bulunmanın mücadeleye de kayıplarımıza da faydası yoktur. Bu tür mücadele enerjimizi tüketecek yorumlardan uzak durmak hepimizin sorumluluğu. Salgınla hep birlikte mücadele edebiliriz. Birbirimizle değil, salgınla mücadele edelim. Bu mücadeleye hassasiyetle destek verin."

HDP'Lİ BEŞTAŞ NE DEMİŞTİ?

Twitter üzerinden paylaşım yapan HDP Grup Başkan Vekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, şu ifadeleri kullanmıştı: 'Siirt’te covid-19 sebebiyle vefat eden ve tanıdığımız bir kişinin ölüm sebebi “doğal ölüm” olarak kaydedilmiş. Sağlık Bakanlığı koronadan ölenleri kayıtlara ‘doğal ölüm’ olarak geçirdiğinden veriler gerceği yansıtmıyor. Hepimizin gerçeği bilmeye hakkı var...!'

HDP Grup Başkan Vekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş

ETİKETLER
ölüm belgesi
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • Çok komikler 4 ay önce Şikayet Et
  NE ŞEKİLDE SALDIRACAKLARINI BİLEMİYORLAR. BOŞ KONUŞMAK YAPTIKLARI, BİR DE SAÇMA SAPAN HEYKEL YAPTIKLARI > MUHALEFET PARTİSİ GİBİ : ))
  Cevapla
 • Guguk 4 ay önce Şikayet Et
  Türkçe bile bilmeyenler vekil oluyorsa diyecek bir şey var bunları defedin bu ülkeden
  Cevapla
 • Kezo 4 ay önce Şikayet Et
  Ya bunlar anca dağa çıkmayı bilir siz kim akıl kim anca terörist olursun onuda artık yapamıyorsunuz doğru suriyeye bu ülkeyi hak etmiyorsunuz
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Bak seeeen! İnsanların dirisine saygısı olmayan güruhun, siyası emelleri için ölülerin sırtından geçinme durumu, içinde bulundukları acziyetin kemikleşmiş bir nişanesidir.
  Cevapla
 • mehmetm 4 ay önce Şikayet Et
  Bilmediğini bilmeyen , cahil ve gerici bir gruba ait bir şahıs . Bunlardan başka bir şey beklenmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de savaş gibi hazırlık! Benzeri daha önce görülmedi
Bill Gates toprak ağası çıktı! Yeni yatırımı dünyanın gündeminde