Yargıda tarihi gün! "e-Duruşma" dönemi...

Türkiye'de avukatların bulundukları yerlerden duruşmaya video konferansla katılmalarını sağlayan "e-Duruşma" uygulaması, Ankara Batı Adliyesi 1. Tüketici Mahkemesinde görülen duruşmayla başladı.

Yargıda tarihi gün! "e-Duruşma" dönemi...
Yargıda tarihi gün! "e-Duruşma" dönemi...
GİRİŞ 15.09.2020 14:12 GÜNCELLEME 15.09.2020 14:12
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanlığı, Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde yer alan, avukatların hukuk mahkemelerinde taraf oldukları duruşmalara video konferansla katılmalarını sağlayan "e-Duruşma", ilk kez Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesinde görüldü.

Taraf avukatı duruşmaya, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra bürosundan bağlandı. Mahkeme salonuna kurulan ekranda, avukat ve salonun görüntüsü yer aldı.

"E-DURUŞMA" NASIL YAPILACAK"

Yazılımı ve geliştirmesi Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce yapılan e-duruşma sistemi ile avukatlar, farklı şehirlerdeki duruşmalarına video konferans yöntemiyle katılabilecek.

Avukatlar, "UYAP Avukat Portalı" üzerinden "Duruşma Sorgula" menüsünden sorgulama yaptıktan sonra duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesini de yazarak ilgili mahkemeye "e-Duruşma" talebi gönderecek.

Hakimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinden sonra duruşmaya portal üzerinden katılabilecek. Avukatlar, uygulama aracılığıyla bağlandıkları duruşmalarda cübbe giymek zorunda olacak.

ETİKETLER
dava
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Ali 5 ay önce Şikayet Et
    Hakîm ve savcıların canları çok kıymetli. Diğer kurumlar ne yapsın. Ifadeleri polis alıyor.vatandasla yüzleşmek istemiyorlar..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bir devden daha Türkiye açıklaması!
Son dakika haberi: Erdoğan 11 maddelik planı açıkladı! Yeni milat anlamını taşıyor