İş insanı Suna Kıraç son yolculuğuna uğurlandı

Dün vefat eden iş insanı Suna Kıraç, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerle son yolculuğuna uğurlandı. Kıraç'ın tabutuna Osmanlı Sancağı serildi.

GİRİŞ 16.09.2020 14:14 GÜNCELLEME 16.09.2020 15:01
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Koç Topluluğu'nun kuruluş̧ yıllarından 2010'a kadar çeşitli liderlik görevleri üstlenen, Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın kuruluşuna öncülük eden Suna Kıraç, 2000 yılından beri ALS (amyotrofik lateral skleroz) hastalığıyla mücadele ediyordu.

 

 

Dün hayatını kaybeden Kıraç'ın tabutunun üzerine, merhum Vehbi Koç, kızı Sevgi Gönül ve Mustafa Koç'un cenazelerinde de kullanılan, aileye ait Osmanlı Sancağı örtüldü. 

Sancağın üzerinde, "Hak ve gerçek olan kainatın sahibi Allah'tan başka ilah yoktur/Güvenilir ve sözünde sadık Muhammed, onun elçisidir" ifadelerinin yazılı olduğu belirtildi. 

 

 

Kurulan çadırda taziyeleri Suna Kıraç'ın eşi İnan Kıraç ve kızı İpek Kıraç kabul etti.

Cenaze töreninde ve Koç Holding'de gerçekleştirilen veda töreninde, pandemi kurallarına riayet edilirken, katılımcı kapasitesi sınırlı tutuldu.

Cenazeye Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Fenerbahçe Kulübü Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, eski Başbakan Tansu Çiller, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Aydın Doğan, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Vuslat Doğan Sabancı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda iş insanı katıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından Suna Kıraç'ın cenazesi, Koç ve Kıraç aileleri ve sevenlerinin eşlik ettiği konvoyla Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanlığına defnedildi.

HOLDİNGDE TÖREN DÜZENLENDİ

Verilen bilgiye göre, sabah 10.30'da Koç Holding'de Suna Kıraç için veda töreni düzenlendi.

Koç ve Kıraç aileleri ile Koç Holding çalışanlarının katıldığı törende, Suna ve İnan Kıraç'ın kızları, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç ve Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu konuşma yaptı.

İpek Kıraç, törendeki konuşmasında, "Hayatımda yazdığım en zor konuşmaya hoş geldiniz. İnsan kendini 'bazı şeylere hazırım' diye düşünse de tekrar yaşadım ki aslında asla hazır olunmuyor." ifadelerini kullandı.

Suna Kıraç için Koç Holding'in ne kadar önemli olduğuna değinen İpek Kıraç, şunları kaydetti:

"Ben annemin ne kadar evladıysam Koç Holding de bir o kadar evladıydı. Annem, bütün benliği ile kendini, sağlığının elverdiği son dakikaya kadar bu kuruma adadı, burada gözleri parlardı. 40 yıla sığdırdığı iş yaşamında Koç Holding'in kurumsallaşması ve Koç Topluluğu'nun bugünlere ulaşmasında büyük öneme sahip olan stratejiyi oluşturanlardan biriydi. Ülkemizin sanayileşmesi, Koç Holding'in gelişmesi, büyümesi ve yapılanların kalıcı hale gelmesi için çok çaba harcadı.

Bu memleketi ve bu memleketin çocuklarını çok sevdi. En büyük yapısal sorun olarak gördüğü eğitim alanında elini taşın altına koymaktan hiç çekinmedi. Kararlılık ve cesaret ile hareket etti. Bu sebeplerden dolayı Koç Holding kardeşim gibi, sizler ise ailem gibi oldunuz."

Koç ailesine ve çalışanlarına verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden Kıraç, annesine verdiği emek dolayısıyla babasının hakkını asla ödeyemeyeceğini, asıl teşekkürü ise onun hak ettiğini söyledi.

"BENİM BU HAYATTA EN BÜYÜK ŞANSIM SENİN GİBİ BİR ANNEM OLMASI"

İpek Kıraç, şunları söyledi:

"Biricik biricik annem, birbirimize bu hayatta doyamadık. Beni ailene kattığın gün hayal ettiğin hayatımızı yaşayamadık. Daha senden öğrenecek o kadar çok şey varken eksik kaldım, tam bir Suna Kıraç öğrencisi olamadım. Ah şu hastalık bizi bulmasaydı, yaşanılacak ve yapılacak o kadar çok şeyimiz vardı ki... Elimizden gelen her şeyi denememize rağmen seni çektiğin çileden kurtaramadık, yanımızda tutamadık. Benim bu hayatta en büyük şansım, bil ki senin gibi bir annem olması.

Seninle gurur duyuyorum. Ne kadar şanslıyım ki senin gibi muazzam bir kadının kızıyım. Hayatımda yegane arzum, senin yolundan yürümek ve seni, nerede olursan ol, gururlu bir anne yapmak. Seni zaten yıllardır özlüyordum ama şimdi bu özlemin ile nasıl baş edeceğimi daha bilmiyorum. Seni çok seviyorum."

"TOPLULUĞUMUZUN GELDİĞİ NOKTA, ONUN İÇİN DE BÜYÜK BİR GURUR VESİLESİYDİ"

Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu da Kıraç'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu aktararak, acılarının çok büyük olduğunu söyledi.

Suna Kıraç'ın Türkiye'nin parlak geleceğine inanan, bu istikamette cesaretle sorumluluk almaktan çekinmeyen vatansever bir iş insanı olduğunu belirten Çakıroğlu, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet'in değerlerine sıkı sıkıya bağlıydı. Ülkemizin sanayileşmesine, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine daima hatırlanacak büyük katkılar yaptı. İş yaşamı boyunca Koç Holding'in gelişmesi, büyümesi ve kurumsallaşması için büyük çaba harcadı. Başta Koç Üniversitesi olmak üzere Koç Okulları, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve eğitim alanındaki diğer girişimleri hayata geçirirken, ortaya koyduğu vizyonu, cesareti ve kararlılığıyla bu alanda da örnek oldu ve binlerce gencimizin hayatını değiştirdi.

Kadınların iş yaşamında hak ettikleri pozisyonlarda görev alması ve toplumsal hayata katılımı konusunda öncü ve rol model oldu. Topluluğumuzun bugün geldiği nokta, hepimiz gibi onun için de büyük bir gurur vesilesiydi. Şimdi bizlere düşen, kendisinin bize emanet ettiği, bu Topluluğun kuruluş harcında bulunan değerlere bağlı kalarak var gücümüzle çalışmaya ve ülkemiz için değer yaratmaya devam etmektir. "

Çakıroğlu, Kıraç'a rahmet, sevenlerine başsağlığı diledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
suna kıraç
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Alaaddin günata 1 hafta önce Şikayet Et
  Koç ailesini eleştirenlere bir çift sözüm var koç ailesinin hacı bayram veli nin soyundan geldiğini senin soyunun nerden geldiğini biliyormusun onun için bilmediğin dedi kodu ile insanları eleştirimeyim erkekseniz sızın de tabutunuzun üzerine TEVHİT yazılı örtü örtsünler Allah ölen suna kıraç ailesine rahmet ETSİN.mustafa koç unda tabutuna TEVHİT sancağı vardı üzerine TEVHİT örtüsünü örmeseler kim ne diyebilir.ben şahsen koç ailesinin mümin insanlar olduğunu inanırım.vs selam
  Cevapla
 • Ottomans 1 hafta önce Şikayet Et
  Sen onlarin avukatimisin bos konusma
  Cevapla
 • indircom 1 hafta önce Şikayet Et
  Şu holdingin başına aligoç geçsede tezelden batırsa. Şu necip millette rahat etse. Bide bunların ekürisi var. Sıra onlarda.
  Cevapla
 • Mizah 1 hafta önce Şikayet Et
  O sancak sizi kurtarmaz. O sancakta yazanı bu dünyada , dil ile ikrar kalp ile tasdik etmeden cennete giremezsiniz.
  Cevapla
 • Ali Can Sezgin 1 hafta önce Şikayet Et
  Ölenin tabutuna değil sancak kabenin örtüsü sarılsa bile fayda vermez eğer kişi selim bir kalple Rabbine gitmemişse. Nitekim Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyurdular: “Allah sizin suretlerinize (görünüşünüze) ve mallarınıza bakmaz, ancak kalplerinize ve amellerinize bakar.”
  Cevapla
 • zafer 1 hafta önce Şikayet Et
  Hadi CHP korkuyormusunuz, bakın Osmanlı hortladı. Haaa sökmez demi ,gıkınız bile çıkmaz ,çünkü siz ödleksiniz. Deveden büyük fil var. Sizin varlığınız Koçlara bağlı. Hadisenize erkekliğinizi görelim ,bi laf edin Koçlara.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP'den skandal Azerbaycan açıklaması
Ermenistan provokasyonu: Karabağ'da yaşananları Azerbaycanlı uzmanlar değerlendirdi