Firari Can Dündar hakkında kritik gelişme!

MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara Cumhuriyet Gazetesi'nde Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde yer verdiği gerekçesiyle çarptırıldığı 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Can Dündar'ın yargılandığı davaya devam edildi.

Firari Can Dündar hakkında kritik gelişme!
Firari Can Dündar hakkında kritik gelişme!
GİRİŞ 17.09.2020 16:57 GÜNCELLEME 17.09.2020 16:57
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Mahkeme, savcılığın talebi üzerine 2016'dan bu yana yurtdışında olan ve 2018'de hakkında kırmızı bülten kararı çıkarılan Dündar'ın kaçak sayılma sürecini başlattı. Mahkeme gazete ilanı yoluyla Dündar'a çağrıda bulunulmasına, ilanın yayınlanmasından sonra 15 gün içinde mahkemeye gitmemesi durumda ise kaçak sayılarak tüm mallarına el konulmasına karar verdi. 

Gazeteci Can Dündar, MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber yayınladığı gerekçesiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 6 Mayıs 2016 tarihinde "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri temin etmek ve açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Temyiz edilen dava, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde bozulmuştu. Yargıtay, Can Dündar hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngören "Gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme" suçundan hüküm kurulması gerektiğine karar vermişti. Bunun üzerine Can Dündar yeniden yargılanmaya başlamıştı. 

ÖNCE GAZETE İLANI VERİLECEK

Can Dündar hakkındaki davanın, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün 9. celsesi görüldü. İzleyiciye kapalı olarak yapılan duruşmada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Almanya'dan iadesi istenen Can Dündar hakkında "kovuşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacıyla yabancı ülkede bulunduğunun anlaşıldığı" gerekçesiyle CMK 247/1. maddesi gereğince kaçak şartlarının oluştuğuna hükmedildi. Mahkeme, Dündar'ın ikametgah adresine gazete ilanı asılarak, "15 gün içerisinde gelmezse kaçak sayılma kararı verileceği ve CMK'nin 248. maddesi gereğince üzerine kayıtlı taşınır, taşınmaz ve banka mevduat hesapları ile üçüncü kişilerdeki alacak hesaplarına ilişkin el koyma kararı verileceği ihtarının yapılmasına" karar verdi. Dündar, ilan yapıldıktan 15 gün sonra sanığın kovuşturmaya katılmaması durumunda hakkında kaçak kararı ve el koyma kararı alınmasına hükmetti. 

ALMANYA'DAN İADESİ İSTENMİŞTİ

2016 yılında yurtdışına çıkan Can Dündar hakkında sonraki duruşmalara katılmaması gerekçesiyle 10 Nisan 2018'de gıyabi tutuklama kararı verildiği, 17 Nisan 2018'de ise kırmızı bülten çıkarılmıştı. Yurtdışında olan Dündar'ın iadesi için Almanya Adli Makamlarına talepte bulunulmuştu.  

KAÇAK SAYILMAYA İLİŞKİN KANUN MADDELERİ ŞÖYLE: 

CMK'nin 247. maddesi: "Hakkındaki soruşturmanın veya kovuşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacıyla yurt içinde saklanan veya yabancı ülkede bulunan ve bu nedenle Cumhuriyet savcısı veya mahkeme tarafından kendisine ulaşılamayan kişiye kaçak denir."

CMK'nin 248. maddesi: "Kaçağın Cumhuriyet savcısına başvurmasını veya duruşmaya gelmesini sağlamak amacıyla Türkiye'de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına amaçla orantılı olarak Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimi veya mahkeme kararıyla el konulabilir ve gerektiğinde idaresi için kayyım atanır. Elkoyma ve kayyım atama kararı müdafiine bildirilir."

YORUMLAR 5
 • Bir gsrip 3 yıl önce Şikayet Et
  T.C. nasıl bir ülke yaaa. Oh ne güzelmiş ya. Devlete karşı suç işle sonra da avrupaya kaç? Hani ülkeler arası antlasmalar sözleşmeler vardı? Demek ki hepsi fos. Adalet guclu den yana. Sil baştan yeni dünya düzeni kurulmalıdır. Kim suç işlemişse istediği ülkeye gitsin kabul edilmemelidir,iade edilmelidir
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Tabiki yurtiçinde malvarlığı kaldı ise
  Cevapla
 • temel 3 yıl önce Şikayet Et
  ne guzel sistem ya birisi suclu digeri degil der iyi de adalettin kestigi parmak acimaz derler nasil iki degisik karar cikar demek atasøzleri hepsi sacma bu cikiyor adam kacak ise zaten kendisi biliyor araniyor oldugu ne gerek zaman kaybina direk ceza verirsin birileri para kazanmak is bulmak icin uzatiyor cok davalari bence
  Cevapla
 • Mustafa Yıldırım 3 yıl önce Şikayet Et
  Kırmızı bültenli olsun Vatan haini sıfatı takılsın tüm malları devletin olsun yoksullara dagıtılsın
  Cevapla
 • bbbbbbb 3 yıl önce Şikayet Et
  işte bu kadar hem vatan hainliği yapacak hemde yurtdışlarında fink atacak hala hainliklerinde devam edecek. Böyle koyarsın malvarlığına el ortada tek bir şeyi kalmaz almanya yeni bir mal varlığı oluştursun kendisine.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Marmara'da 2 deprem: İstanbul ve çok sayıda ilde hissedildi
Zekeriya Say yazdı: 'Kibir' sözcüğünün yaşayan karşılığı CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu