ABD, Doğu Akdeniz'de tarafını seçti: Sevilla haritası hukuki değil

Son Dakika Haberi; ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'le ilgili hukuksuz bir şekilde ilan ettiği korsan harita hakkında 'ABD Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir' açıklamasını yaptı.

GİRİŞ 21.09.2020 23:14 GÜNCELLEME 22.09.2020 01:13
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, ABD'nin, Yunanistan'ın sözde kara sularına ilişkin Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmediğini bildirdi. 

Büyükelçilik, Twitter hesabından "Sevilla Haritası adlı harita ile ilgili olarak bugüne kadar Türk basınında çok sayıda görüş yer almıştır" notuyla bir açıklama paylaştı. 

"SEVİLLA HARITASI'NIN HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK"

ABD'nin "prensip gereği" diğer devletlerin deniz yetki alanlarıyla ilgili ihtilaflarda herhangi bir pozisyon almadığı kaydedilen açıklamada, "Sevilla Haritası'nın 'hukuki statüsü' hususunda, Amerika Birleşik Devletleri, Sevilla Haritası'nın hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir. Avrupa Birliği'nin de Sevilla Haritası'nı hukuki bağlayıcılığı olan bir belge olarak değerlendirmediğini görmekteyiz." ifadesine yer verildi.

"TÜRKİYE VE YUNANİSTAN GÖRÜŞMELERE YENİDEN BAŞLAMALI"

Açıklamada, ayrıca deniz yetki alanlarının uluslararası hukuka dayalı olarak, ilgili devletler arasında varılan mutabakatla karara bağlandığı kaydedilerek, "Amerika Birleşik Devletleri, iyi niyetli diyalog ve müzakere anlayışını şiddetle desteklemekte ve Türkiye ve Yunanistan'ı, istikşafi görüşmeleri en kısa süre içinde yeniden başlatmaya teşvik etmektedir." değerlendirmesi yapıldı.

Yunanistan'ın ilan ettiği korsan Sevilla Haritası

- SEVİLLA HARİTASI

Sevilla haritası, Rum-Yunan ikilisinin Türkiye'yi Akdeniz kıyılarına hapsederek izole etme hayallerinin temel araçlarından biri olarak kullanılıyor.

İspanya'nın Sevilla Üniversitesi beşeri denizcilik coğrafyası alanında uzman Prof. Juan Luis Suarez de Vivero tarafından hazırlandığı için üniversitenin adıyla anılan bu harita, Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'de kıta sahanlığı olarak hak iddia ettiği alan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) 2004 yılında ilan ettiği MEB'in sınırlarının AB'nin resmi sınırları olduğunu öne sürüyor.

Bu haritanın iddiasına göre, Meis Adası'ndan başlayan Yunan kıta sahanlığı güneye doğru Akdeniz'in ortasına kadar iniyor ve Türkiye'ye Antalya Körfezi dışında bir çıkış fırsatı tanımıyor.

Türkiye'nin ilan ettiği harita

Türkiye, yüzölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu'ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan bir adanın 40 bin kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı alanı yaratmasının rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bir tez olmadığını vurgulayarak bu iddiaları reddediyor. Yunanistan ve GKRY tarafından yıllardır her vesileyle "AB'nin Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları" olarak ön plana çıkarılan haritanın resmi bir hükmü olmadığı ve AB tarafından hazırlatılmadığı Birlik yetkilileri tarafından açıklanmışsa da AB'yle irtibatlı çeşitli kaynaklarda bu haritanın temel alındığı biliniyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 58
 • tek parmak 1 ay önce Şikayet Et
  usa kesin seytanlik pesinde yunana kizgin bir de onu kabul etti mi usa yakin kimin adasi var ise usa benim deme hakki dogar su an usa avrupa ve yunana kizgin bize dost filan oldugu icin degil bu karar
  Cevapla
 • Bağlı 1 ay önce Şikayet Et
  Sevilla haritası akla mantığa sığmıyo,ayıp şey ya,çok yazık.Avrupaya bak ne avrupaymış.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Yunanistanı kullanıyorlar TÜRKİYE bir Gece de hem adaları hem yunanistanı haritadan silebilir bir gece ansızın gelebiliriz demedi demeyin
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Şaşı gözlerden birinin gözleri düzeldi, gerçeği idrak etti.
  Cevapla
 • nimet 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten hukuken belli olan şeyin ilanıdır.. Kim Türkiye ile birlikte olursa kazanır..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emekli olmak isteyenlere müjde! Yeni hak geldi
Son dakika: Dünyanın beklediği seçimde dengeler değişti!