Yunanistan can damarını İsrail'e kaptırdı

Doğu Akdeniz'de ve Ege'de Türkiye'ye karşı provokatif faaliyetlerde bulunan Yunanistan, en önemli stratejij kuruluşu olan Askeri Araç Sanayi (ELVO) İsrail menşei Plasan kooperatifine sattığı açıklandı.

Yunanistan can damarını İsrail'e kaptırdı
Yunanistan can damarını İsrail'e kaptırdı
GİRİŞ 22.09.2020 09:57 GÜNCELLEME 22.09.2020 10:51
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Doğu Akdeniz ve Ege'de Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerini hedef alan ekonomik krizin eşiğindeki Yunanistan önemli stratejik kurumlarını tek tek elinden çıkarıyor.  Merkezi Selanik'te Sindos Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve Yunanistan'ın en büyüklerinden olan Askeri Araç Sanayii (ELVO), yapılan açık arttırma sonucunda İsrail'in Plasan kooperatifine satıldı. Satışın haftaya resmileşmesi beklenirken, özelleştirme sonrası, şirketin %21'inin kamuda kalacağı bildirildi.

 

SATIŞTAN SİGORTA VE VERGİ GELİRLERİNİ ARTTIRACAK

 

İsrailli kooperatif, şirket için 95-135 milyon euro arası bir yatırım planı sunarken, yatırımın 5 yıllık zaman zarfında gerçekleşeceği ifade edildi. Yunan devletinin bu yatırımın vergi ve sigorta gelirlerinden 25 milyon euro elde edeceği belirtildi. İsrailli yatırımcıların, Atina yönetimine aşamalı olarak 600 kişilik istihdam sözü verdiği ifade edildi. Öte yandan, Yunanistan'ın ısrarla üzerinde durduğu bir başka konu ise, üretilecek askeri araçlar ve dış piyasaya satışına izin verilmeyen silahlardan Yunan ordusuna düşük maliyetle satılması için gerekli şartın satış sözleşmesine konulması olduğu kaydedildi.  

ELVO'NUN TARİHSEL SÜRECİ

Yunanistan Araç Endüstrisi SA, 1972 yılında Stagier Hellas SA olarak kamyon, traktör ve motor üretmek amacıyla kuruldu. Avusturya iştirakinin Yunan Devleti’ne devredilmesinin ardından şirket, 1986 yılında, Yunanistan Araç Endüstrisi adını aldı. Ağustos 2000'de, uluslararası bir ihaleden sonra, hisselerinin ve yönetiminin% 43'ü "Mytilineos"a geçti. ELVO 2014 yılında özel bir tasfiye rejimine alındı.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Dağdelenoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Yakında Yunanlılar İsraile teslim olacaklar. Limanlarını,üslerini hatta birçok önemli işletmelerini de satarlar. Bu nedenle yunanla yapılan istikşafi görüşmelerden sonuç çıkmaz. Aha yazıyorum.
  Cevapla
 • Eninde Sonunda 1 ay önce Şikayet Et
  yahudiler yunan halkının kanını emecekler vah vah vah....
  Cevapla
 • Vatansever db 1 ay önce Şikayet Et
  Bu demek oluyor ki israil tüm hurdalarını çöpe atmak yerine yunana satacak
  Cevapla
 • Murat Polat 1 ay önce Şikayet Et
  Yunan halkına yazık oluyor.
  Cevapla
 • Antalya07 1 ay önce Şikayet Et
  Azar azar yunanistanı satın almaya baslamislar. Yunanistanı yakında alenen yönetmeye başlarlar. Bir avuç israil koca dünyaya meydan okuyor. Kıyamet iyice yaklasti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye ve Yunanistan'dan karşılıklı karar! 'iyi niyet göstergesi olarak...'
Ermenistan'dan yeni provokasyon: PKK'lılara Azerbaycan üniforması