KKTC'de seçim sonuçları açıklandı

Son Dakika Haberi; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 50'nin üzerinde hiç bir aday oy alamayınca, seçimler ikinci tura kaldı. 18 Ekim’deki ikinci turda, Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak. Sandıkların tamamı açılırken oyların yüzde 32,34'ünü elde eden Başbakan Tatar ilk sırada yer alıyor.

KKTC'de seçim sonuçları açıklandı
KKTC'de seçim sonuçları açıklandı
GİRİŞ 11.10.2020 20:33 GÜNCELLEME 12.10.2020 07:41
Bu Habere 424 Yorum Yapılmış

YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik, kurul merkezinde düzenlediği basın toplantısında, tüm oyların sayıldığını, cumhurbaşkanlığı seçiminin 18 Ekim'de yapılacak ikinci tura kaldığını ve en yüksek oyu alan Tatar ve ikinci sıraya yerleşen Akıncı'nın yarışa hak kazandığını kaydetti.

 

 

Kovid-19 salgını nedeniyle oy kullanma işlemleri sırasında gerekli tedbirlerin başarıyla uygulandığını belirten Şefik, seçimlere katılımın yüzde 58,21 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

KKTC cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

 

 

SANDIKLARIN TAMAMI AÇILDI

Türk Ajansı Kıbrıs'ın aktardığı henüz resmi olmayan YSK sonuçlarına göre, geçerli oyların yüzdelik dağılımı şöyle:

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar: 32,34

Bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: 29,84

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman: 21,67

Bağımsız aday Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay: 5,74

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı: 5,36

Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş: 4,20

Milliyetçi Demokrasi Partasi adayı Fuat Çiner : 0,30

Bağımsız aday Arif Salih Kırdağ: 0,25 

Bağımsız aday Alpan Uz: 0,14

Bağımsız aday Mustafa Ulaş: 0,06

Bağımsız aday Ahmet Boran: 0,07

YSK verilerine göre, seçimlerde 198 bin 957 seçmenin 115 bin 806'sı 738 sandıkta oy kullandı.

Seçimde 7'si bağımsız 11 aday yarıştı.

Bugünkü seçim, KKTC'de en çok adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimi olarak tarihe geçti.

Kıbrıs Türk halkı, 1974'ten bu yana 10'uncu kez cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gitti.

KKTC cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

İKİNCİ TUR 18 EKİM'DE 

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 50'nin üzerinde hiç bir aday oy alamayınca, seçimler ikinci tura kaldı. Seçimlerin 18 Ekim’de yapılacak ikinci turunda, Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak.

-ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE "HAYIR" SONUCU ÇIKTI

YSK Başkanı Şefik, yüksek mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasını öngören anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasının da kesin olmayan sonuçlarını paylaştı.

Buna göre sandığa giden vatandaşlardan anayasa değişikliği için oy kullananların yüzde 49,87'si "evet", yüzde 50,13'ü "hayır" dedi.

Şefik, 283 farkla halk oylamasının "hayır"la neticelendiğini kaydetti.

SONUÇLARIN ARDINDAN ADAYLARDAN AÇIKLAMALAR

Bayrak Radyo Televizyonunun (BRT) haberine göre, Cumhuriyetçi Türk Partisinin (CTP) cumhurbaşkanı adayı Tufan Erhürman, seçim sonucunda ikinci tura çıkan iki adayın belli olduğunu belirtti. Seçime katılımın oldukça düşük olduğuna işaret eden Erhürman, "Demokrasiye inanan bir parti olarak halkın iradesine saygı duyuyoruz." dedi.

Tufan Erhürman

TUFAN ERHÜRMAN:  İKİNCİ TURDA NE YAPILACAĞINA SALI GÜNÜ KARAR VERECEĞİZ

Erhürman, gelecek beş yıllık sürecin ülke için çok zorlu olacağına işaret ederek "İçeride ve dışarıda büyük sorunlarla karşı karşıyayız. Parti olarak halkı koruma çabalarımıza devam edeceğiz. Parti meclisimiz muhtemelen salı günü toplanarak seçimi (değerlendirecek) ve ikinci turda ne yapılacağına karar verecek." açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı ve bağımsız cumhurbaşkanı aday Kudret Özersay

KUDRET ÖZERSAY: OY ORANI BEKLENTİMİN ÇOK ALTINDA

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve bağımsız cumhurbaşkanı aday Kudret Özersay, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk sonuçlara göre aldığım oy oranı beklentimin çok altındadır ve benim açımdan siyasi hayatımı da gözden geçirmemi gerektirecek düzeydedir. Ama bu tabloya baktığımda asıl üzüntüm, ülkemin geleceğine dairdir." ifadelerini kullandı.

Kutuplaştırma ve gerginlik siyasetinin başarılı olduğu değerlendirmesinde bulunan Özersay, "Demek ki halkımızın beklentisi daha farklıdır, saygı duyarım, memleketime hayırlı olsun."  ifadelerine yer verdi.

Özersay, bu süreçte ailesinden, işinden gücünden ciddi fedakarlık göstererek yanında duran tüm yol arkadaşlarına ve destekleyen herkese teşekkür etti. 

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı

ERHAN ARIKLI: SAHADAN UZAK KALMAMIZ SONUCU ETKİLEDİ

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Erhan Arıklı oy sayımı devam ederken basına açıklamalarda bulundu.

BRT'nin haberine göre, seçimde aldıkları oyu değerlendiren Arıklı, seçim sonuçlarının çok tartışılacağını, YDP'nin yüzde 15 bandında olan oyunun yüzde 6'da kaldığını söyledi. Sahadan uzak kalmalarının sonucu etkilediğini belirten Arıklı, karantinadaki insanların oy kullanamamasının da aldıkları oy oranında etkili olduğunu savundu.

Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı’ya ikinci turda başarılar dileyen Arıklı, YDP MYK'sında istifasını görüşebileceğini söyledi.

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Serdar Denktaş

SERDAR DENKTAŞ: ÖNEMLİ OLAN ŞEY, BU ÜLKENİN IRADESİNİN GİTTİKÇE EROZYONA UĞRAMASI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların hiçbirinin oyların salt çoğunluğunu alamaması nedeni ile ikinci tura kaldı. Seçimlerin ikinci tura kalmasının ardından Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Serdar Denktaş açıklamalarda bulundu. Denktaş, “Kimin ne kadar oy aldığından çok daha önemli olan şey, bu ülkenin iradesinin gittikçe erozyona uğramasıdır” dedi.

Denktaş, bir seçimin daha geride bırakıldığını ve aldığı oydan memnun olmadığını ifade ederek, “Ancak üzerinde durmamız gereken ve benim de önümüzdeki günlerde üzerinde kafa yoracağım konu, ülkemiz insanın yarısının sandığa gitmediği gerçeğidir” ifadelerini kullandı. Denktaş, “Ben öncelikle aileme, sonra da benimle birlikte canla başla çalışan ekibime ve mesajlarımın kitlelere ulaşmasını sağlayan basın mensuplarına teşekkür ederim. Elbette önümüzdeki bir iki gün içerisinde çok kapsamlı bir değerlendirme yapıp seçim sonuçları ile ilgili fikirlerimi halkımla paylaşacağım” dedi.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 424
 • Osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir gecede 100.000 haini yok eder 1.000.000 müslümanı yığarız. Açlıktan şiddetten ölen bir ton masum var. Bunlara rahat batmış
  Cevapla
 • Saıd ANT 1 yıl önce Şikayet Et
  BESLE AKINCIYI OYSUN GÖZÜNÜ.maaşı nereden alıyor,Türkiyeden yani bizlerden kesilen vergi vs den
  Cevapla
 • Türk bayrağı 1 yıl önce Şikayet Et
  Akıncı nasıl bukadar oy alır demekki oranın yüzde 28 hain
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kıbrıs'ı dünya da tanıyan tek ülke biziz. Bir gece ansızın oraya da geliriz. Akıncı Rum hayallerinden vazgeçsin.
  Cevapla
 • Yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Açilen kırbısın suyunu kesiğin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Derbide puanlar paylaşıldı!
Son Dakika... Görüntüler büyük tepki çekmişti: MSB'den net tavır!