Türk halkı Azerbaycan'ın yanında

Yapılan araştırmaya göre vatandaşın yüzde 92,6’sı, toprakları Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan’ın hamlelerini haklı görürken katılımcıların yüzde 70,3’ü gerektiğinde “Ermenistan’a karşı Azerbaycan’ın yanında savaşırız” dedi.

Türk halkı Azerbaycan'ın yanında
Türk halkı Azerbaycan'ın yanında
GİRİŞ 14.10.2020 15:59 GÜNCELLEME 14.10.2020 15:59
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Araştırma Şirketi Areda Survey, Sosyometre Eylül çalışması kapsamında Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar ve gündeme ilişkin konularla ilgili halkın görüşünü sordu. Türkiye'yi temsilen 3 bin kişinin katıldığı sosyometre araştırması, 2-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Areda Survey PBDP'si kullanılarak gerçekleştirilen araştırma, Türkiye'nin Azerbaycan ve Ermenistan çatışmasına ilişkin siyasi nabzını, 6-7 Ekim olaylarına ilişkin HDP'li yöneticilere yönelik operasyonları, Doğu Akdeniz'deki son gelişmeleri ve koronavirüs salgınının gölgesinde yeniden çalan okul zilinin yansımalarını ele aldı. Kantitatif araştırma tekniklerinden CAWI ile gerçekleştirilen araştırma, Türkiye kamuoyunun dinamiklerini ölçme fırsatı verdi.

 

 

Yüzde 92,6 ‘Azerbaycan haklı” diyor

“Türkiye Azerbaycan'a her yönüyle destek vereceğini deklare etti. Siz bunu nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 90,7'si ‘destekliyorum' yanıtı verirken, yüzde 9,3'ü ‘karşıyım' dedi. Ankete katılanların yüzde 92,6'sı Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda Azerbaycan'ı haklı görürken katılımcıların yüzde 7,4'ü ise Ermenistan'ı haklı bulduğunu söyledi. Araştırmada yer alan, “Sizce Türkiye gerektiğinde Azerbaycan'ın yanında Ermenistan'a karşı savaşa girmeli midir?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 70,3'ü ‘evet' derken, yüzde 29,7'si ‘hayır' cevabını verdi.

 

 

“6-7 Ekim olaylarında sorumlular cezasını çeksin”

Sosyometre Eylül araştırmasının bir diğer gündem maddesi ise 6-7 Ekim olayları oldu. Araştırmada, “6-7 Ekim olaylarında HDP'li bazı yöneticilere karşı soruşturma açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 67,7'si “Sorumluların cezasını çekmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum ve destekliyorum” yanıtını verdi. Aynı soruya vatandaşların yüzde 32,3'ü “Siyasi amaçlı bir operasyon olduğunu düşünüyorum ve karşıyım” dedi.

Çoğunluk Yunanistan'la yapılan müzakereden ümitsiz

Araştırmada yer alan “Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz ve Ege sorunuyla ilgili müzakere süreci devam ediyor. Siz bu müzakerelerden olumlu bir sonuç çıkacağını bekliyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 33,9'u ‘evet' derken, yüzde 66,1'i ‘hayır' dedi.

Katılımcılar online eğitimi nasıl değerlendiriyor?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 7 aydır kapalı olan okullarda yeniden ders zili çaldı. İlk ve orta öğretimde kademeli olarak yüz yüze eğitim-öğretim başladı. Sosyometre Eylül araştırması, yeni dönemde okul algısına da ışık tuttu. Araştırmada yer alan, “İlk ve orta öğretimde kademeli olarak yüz yüze eğitimi nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 62,5'i ‘doğru buluyorum' derken, yüzde 37,5'i ‘yanlış buluyorum' yanıtını verdi.

Araştırmada yer alan bir diğer gündem maddesi de üniversitelerin çoğunda eğitim faaliyetlerinin uzaktan ve online şekilde ilerlemesine ilişkin oldu. “Süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soruya, katılımcıların yüzde 56,7'si doğru bulduğunu ifade ederken, yüzde 43,3'ü yanlış bulduğunu söyledi.

ETİKETLER
karabağ
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • izzet 11 ay önce Şikayet Et
  Üniversitelerde online ders olayı çok yerinde bir karar nedeni ise bu gün 181 tane üniversite var ve 7 milyonu aşkın öğrenci var bunların 2 milyonu öğrenci yurtlarında kalıyordu .düşünün aynı odada 4 öğrenci var aynı odada aynı havayı soluyacaklar aynı yerlere dokunacaklar ayrıca her biri ayrı fakülteden . evinden uzak bu gençler nasıl mesafe ve hijyen kurallarına uyabilecek' bu gençler .bu konuda yapılanları destekliyorum online eğitime devam edilsin .
  Cevapla
 • Çilekeş 11 ay önce Şikayet Et
  Bu ⁰/⁰ 30 luk kısımdı galiba hepimiz ermeniyiz diye alogan atanlar
  Cevapla
 • izzet 11 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan çok şımartıldı bu güne kadar ve nihayet Türkiye bu güne kadar yaması gerekenleri yapmadığından Yunanistan bu kadar cüretkar davranabiliyor ve bu gün artık hak ettiği karşılığı verdiğimiz için şaşkın durumda .masaya oturup müzakereye başlamak faydasız .Yunanistan'a güvenilmez .Bir an önce savaş uçağı yapmalı savaş gemilerimizin sayısını artırmalıyız .tersaneler aralıksız çalışmalı bunların barıştan haktan hukuktan anladıkları yok.
  Cevapla
 • izzet 11 ay önce Şikayet Et
  Azerbaycan ve Ermenistan savaşında amasız imasız şartsız destek olmak gerekir kardeşlik böyle günlerde yardımlaşmayı dayanışmayı gerektirir .Rusya'nın Ermanistan'da üsleri var bir savaş uçağı filosu var sınırlarını koruyor .Rusya olmasaydı bu caniler bu vahşetleri saldırıları yapamazdı . Türkiye bu konuda gerekeni yapıyor ve sonuna kadar destekliyorum 74 yaşına girmek üzereyim bu yaşta gönüllü savaşmaya hazırım.
  Cevapla
 • Yalguzag 11 ay önce Şikayet Et
  Yüzde 30 !!!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 25 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı! Tabloda önemli düşüş
Beşiktaş'ın kabusu bitmiyor! Kırık ve korona şoku