Markar Esayan kimdir? AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti!

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, acı haberi Twitter üzerinden paylaştı. Peki Markar Esayan kimdir? İşte detaylar…

Markar Esayan kimdir? AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti!
Markar Esayan kimdir? AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti!
GİRİŞ 17.10.2020 09:57 GÜNCELLEME 17.10.2020 09:57
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Resmi Twitter hesabı üzerinden acı haberi “Sevgili Markar Esayan’ı kaybettik. Başımız sağolsun. Bu ülkenin yetiştirdiği güzel insanlardan biriydi. Ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.” şeklinde duyurdu. Peki Markar Esayan kimdir? İşte detaylar…

 

 

MARKAR EŞAYAN KİMDİR?

969 İstanbul Şişli doğumlu Markar Esayan ilkokulu Bomonti Mıhitaryan, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi’nde okudu.

 

 

1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans eğitimini tamamladı.

Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yaptı. Master tezi "19. Yüzyıl Ermeni Gerçekçi Edebiyatı'nda Sınıf Çatışmaları, Burjuvazinin Doğuşu ve Modernite" başlığını taşıyan ve alanında bir ilk olan konuyu kapsıyordu. 1997 yılından beri aralıklarla yazdığı Agos Gazetesi'nde 2001 yılından itibaren Hrant Dink'in davetiyle “Dar Kapı” başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı. Esayan birçok sivil toplum örgütünde çeşitli projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

Hrant Dink'in 19 Ocak 2007 tarihinde elim bir suikasta gitmesiyle Dink sonrası Agos'un yayın hayatına devam edebilmesi adına Etyen Mahçupyan ile birlikte çalıştı. Dink'in birinci ölüm yıldönümünden sonra Agos'tan ayrıldı. Bir süre sonra yazılarına da son verdi.

2008 yılı baharından itibaren ise, Taraf gazetesinde çalışmaya başladı."Arada" başlığı altında köşe yazıları yazmayı sürdürdü. 15 Aralık 2012 tarihinde gazete yayın yönetmen ve yardımcısının ani ayrılığından itibaren gazetenin geçici yayın yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra Oral Çalışlar ile birlikte, 25 Nisan 2013 tarihine kadar görevini sürdürdü. Gazete bu dönemde başlayan Çözüm Süreci'nde süreci destekleyen en etkili gazete olarak öne çıktı. Öyle ki Akil İnsanlar heyetine en çok üye veren gazete ünvanına sahip oldu.

Politik derin anlaşmazlıklar ve yayın işlerine müdahale nedeniyle tasfiyeye uğrayan grubun içinde yer aldı. Gazeteden ayrıldıktan sonra kendi web sitesinde özellikle Gezi krizi esnasında yazılarını aralıksız sürdürdü. 2013 yazından itibaren Yeni Şafak ve Daily Sabah gazetelerinde, Serbestiyet ve Turkey Agenda internet sitelerinde köşe yazmaya devam etti.

Aynı zamanda edebiyatçı olan yazarın ilk romanı, “Şimdinin Dar Odası” 2004 İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü’nü kazandı ve 2005 yılında okuyucuya ulaştı. İkinci ve ilk romanın devamı olan romanı "Karşılaşma" ise Ekim 2007'de okuruyla buluştu. Üçüncü romanı Jerusalem ise 2011 yılında Timaş yayınevinden çıktı.

YORUMLAR 3
 • Keamu 1 yıl önce Şikayet Et
  Toprağı bol olsun.
  Cevapla
 • Serkan 1 yıl önce Şikayet Et
  neden vefat ettiği belli mi
  Cevapla
 • Murat Aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  Mide kanseri
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Areda Survey'den genel seçim anketi: İşte son rakamlar...