Bakan Koca İstanbul için yeni kararları açıkladı! Son dakika açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan corona virüs vakalarıyla ilgili İstanbul Valiliği'nde gerçekleştirilen toplantının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Koca, ''Risk mevsim şartları sebebiyle giderek artacaktır. 28 ilçede artış yüzde 50'nin üzerinde'' dedi. Koca ayrıca İstanbul alınacak yeni önlemlerle ilgili kararları da açıkladı.

GİRİŞ 26.10.2020 17:41 GÜNCELLEME 26.10.2020 21:19
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Kentteki salgınla mücadele çalışmalarının ele alındığı toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri de katıldı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, "(Kovid-19) Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmamızı zorunlu kılmaktadır." ifadelerini kullandı.

İstanbul'daki Kovid-19 vakaları ile ilgili Bakan Koca, "Geçen hafta içinde son bir ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50'nin üzerindedir." diyerek, "İstanbul'da vaka sayıları Türkiye genelindeki vaka sayılarının yüzde 40'ına ulaşmıştır. Bu tablo ülke ortalamasından en az 2 kat endişe vericidir." şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da valilik ziyaretinden sonra önemli açıklamalar yapıyor. Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle;

"TOPLU TAŞIM, PAZARLAR MÜDAHALE BEKLEYEN ALANLAR"

"Virüsün yayılmasına en elverişli yerlerden biriyiz. Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmasını zorunlu kılmaktadır. İstanbul'da vaka Türkiye'nin yüzde 40'ını oluşturmuştur. Giderek artacaktır. 28 ilçede artış yüzde 50'nin üzerindedir. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60 oranındadır. Öne çıkan nedenlerinde biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul'a yoğun dönüşlerdir. Bizlerden çözüm beklediğiniz konuların başında teması kaçınılmaz kılan kalabalık ortamlar olduğunu biliyoruz. Sosyal mesafe kuralının uygulanabilir haline gelmesi şartların iyileştirilmesine bağlıdır. Toplu taşıma, pazaryerleri, alışveriş mekanları müdahale bekleyen alanlardır.

"SİZDEN KURALCI OLMANIZI İSTEMEK ZORUNDAYIM"

Yetkililerle bu sorunları tek tek ele aldık. Toplu taşımada risk devam ettikçe istediğimiz düzeyde başarılı olamayız. Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlemesi gündeme getirilmiştir.Kamu ve özel sektör çalışma saatlerinin gözden geçirilmesi ele alınan konulardan biridir. Kurumlar ofise gitmeden yapılması mümkün işleri, uzaktan erişimle evde yapılması sunulmalıdır. İstanbul'da sosyal mesafenin korunamadığı semt pazarları ve çeşitli alışveriş mekanlarında yaşanıyor. İlgili uzman ve planlamacıların gerekli çözümü bulacağını düşünüyoruz. Sizlerden tedbirlerden yana fedakarlık istiyoruz . Desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Sizden kuralcı olmanızı istemek zorundayım. Maske, sosyal mesafe ve temizlik.

"ZORUNLU OLMADIKÇA AKRABA ZİYARETİ YAPMAYIN"

Hayatımızı disipline sokmamız gerekiyor, kalabalık ortamlardan çekinmemiz gerekiyor. İzolasyonda olanlar evlerinden ayrılmasın, dışarıya çıkması gerekmeyenler lütfen evlerinden ayrılmasınlar. Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar kendilerini korumaya alsın. Memleketten dönenler mutat buluşmalardan kaçınsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Kutlama ve törenleri lütfen erteleyin.

"SALGINI GERİLETMEYİ BAŞARACAĞIZ"

Salgınla savaşın bu aşaması disiplin istiyor. Ekiplerimizle hizmet ve operasyon kapasitemizi gözden geçirdik, güçlüyüz. Asıl başarı hastanelerimize olabildiğinde az ihtiyaç duyabilmektir. Sağduyunuza güveniyoruz. Vaka sayılarındaki artışlarda daha güçlü bir uyarı düşünemiyoruz. Bilim Kurulu toplantımızı Çarşamba günü İstanbul'da yapacağız. Bütün gücümüzle buradayız. Kararlı bir şekilde bizimle beraber olursanız şu andan itibaren salgını geriletmeyi başaracağız. Hepinize teşekkür ediyorum."

İBB GENEL SEKRETERİ TOPLANTIDA

İstanbul'daki önlemlerin konuşulduğu önceki toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden temsilcinin çağrılmaması eleştiri konusu olmuştu. Bakan Koca bugünkü toplantının ardından açıklamasını yaparken İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar'ın da yanında olması dikkat çekti.

 

YAZDIR
YORUMLAR 85
 • Yakup Mil 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbulda durum çok vahim. Herkes okullar diyor ama okullar güvenli. Avmler, cafeler ve pazarlar ise adeta corona saçıyor. Öncelikle avm, cafe ve pazarların kapatılması gerekir.
  Cevapla
 • Özkan 1 ay önce Şikayet Et
  Şehirler arası yolculuk yasaklansın ne bekliyorsunuz daha
  Cevapla
 • Emrah 1 ay önce Şikayet Et
  Avmler kayniyor hic kimse tik etmiyur avmler bu ulkede torbilili dunyaca markalar orda koronada orda ne olucak
  Cevapla
 • zerda23 1 ay önce Şikayet Et
  Corona gerçekleri dıye bi site var. girin okuyun görün gecekleri Maske koruyormu dahamı çok hasta edıyor görün. eminim ki evınızde ki bütün Maskeleri yakıp çöpe atcaksınız yani
  Cevapla
 • Selim 1 ay önce Şikayet Et
  Kes be mikser.
  Cevapla
 • K¹e⁴l⁵e³ş 1 ay önce Şikayet Et
  İBB korana diye bir derdi varmı Chp lilerde öyle bir dert yok dertleri kahvelerde kıcıklığına kağıt oynamak inanıyorumki İBB AKP nin elinde olsaydı tedbirlere daha önem verilirdi.
  Cevapla
 • Aaaaa 1 ay önce Şikayet Et
  Zaman particilik yapma zamanı değil. Devlet akp'nin elinde. Birlikte hareket etselerdi kim zararlı çıkacaktı. Belediyede akp'yi seçmediği için istanbula bedel mi ödetilmeli. El birliği ile organize etmeleri gerekirdi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bilim Kurulu üyesi gün verip uyardı: Sert tedbirler hızlıca devreye sokulabilir
Türkiye'ye yaptırım her iki tarafa da zarar verir