Sağlık Bakanlığı kritik kararı açıklandı!

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs sürecinde sağlık çalışanlarının istifa taleplerini kabul edilmeyeceğini bildirdi. Ayrıca yaş haddi ve malulen hariç, emekli işlemlerinin tahsis edilmeyeceği bildirilirken, yıllık izinler ise durduruldu.

Sağlık Bakanlığı kritik kararı açıklandı!
Sağlık Bakanlığı kritik kararı açıklandı!
GİRİŞ 27.10.2020 19:19 GÜNCELLEME 27.10.2020 21:09
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 il valiliğine "Personel İşlemleri" hakkında genelge gönderildi.

 

 

Genelgeye göre, her ne sebeple olursa olsun Kovid-19 salgını sürecinde istifa talebinde bulunan personelin mezkur talebi kabul edilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı genelgesine göre, yaş haddinden emekli olacaklar ile malulen emekli olacaklar dışındakilere yönelik emeklilik işlemi tesis edilmeyecek.

 

 

Sağlık Bakanlığı genelgesine göre, kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen personelin derhal ayrılışı yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

Bakanlık açıklamasında şunların altı çizildi:

1) Her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (istifa) talebinde bulunan personelin mezkur talebi kabul edilmeyecektir.

2) 5434 sayılı Kanunun 40. maddesine göre yaş haddinden emekli olacaklar ile 5510 sayılı Kanuna göre, malulen emekli olacakların ayrılışları yapılacak olup, bu kapsam dışındakilere yönelik olarak emeklilik işlemi tesis edilmeyecektir.

3) Sağlık hizmetinde görevli sağlık işçilerin re'sen emeklilik işlemleriyle malulen emeklilik işlemleri yapılıp, işten ayrılmaları sağlanacak bunun haricinde ayrılmak isteyenlere müsaade edilmeyecektir.

4) Eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan yapılacak atamalar ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur.

5) Sağlık tesislerinde görev yapmakta iken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de, ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçte muvaffakat verilmeyecektir.

6) Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda bakanlığımızca zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen (re'sen) personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacaktır.

7) Yasal mazaret izinleri (evlilik, ölüm, analık, hastalık ve refakat) hariç bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durdurulmuştur. Halihazırda yıllık iznini kullanmakta olan personel ise mezkur izinlerini kullanmaya devam edeceklerdir.

8) Çalışan eşlerin her ikisinin de bakanlığımız personeli olması halinde, kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirleri alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanlarımızın yıllık izin talepleri, kadın çalışana öncelik verilmek kaydıyla kurum amirlerince değerlendirilerek hizmeti aksatmayacak şekilde planlama yapılacaktır.

9) 657 sayılı Kanun'un 103. maddesinin son fıkrasına göre radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan 1 aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacaktır

10) Personeli, 02.06.2020 tarihli ve 1483 sayılı yazımızın 1. maddesi çerçevesinde kurum amirlerince takdir edilmek kaydıyla idari izin verilmesi uygulaması devam edecektir.

11) Doğum sonrası analık iznine müteakip alınan ücretsiz izinler ile 657 sayılı Kanun'un 77. ve 78. maddelerine göre talep edilen ücretsiz izinler ve ilgili kanuna göre sendikalarda yönetici pozisyonundan dolayı ücretsiz izin talep edenlerin talepleri karşılanacak olup, bunlar harici personele ücretsiz izin verilmeyecektir.

12) Bakanlık makamının 27.08.2020 tarih ve 2525 sayılı olurları ile yürürlüğe konulan Covid-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirler konulu yazımız yürürlükte olup, hamile personele hamileliğin 24. haftasından 32. haftasına kadar izin verilmesi uygulamasına devam olunacaktır.

ETİKETLER
Doktor
YAZDIR
YORUMLAR 97
 • Nedim 1 ay önce Şikayet Et
  Baka bir çözüm daha var yüzbinlerce sağlık mezunu işsiz genç var bir an önce atamaları yapılıp açık kapatılır.Ayrıca hiçbir iş ucu ucuna yapılmaz eskiler artmadan yetmez derler.Bu dönemde sağlık çalışanı sayısını fazla tutacaksınız ki dinlene bilsinler.Yoksa uzun süreli bir durumda fiziki imkanlarınız ne olursa olsun işi yapan insandır.
  Cevapla
 • Memur 1 ay önce Şikayet Et
  Para dağıtılırken idari birimlerde çalışanları yok sayan bakanlık şimdi idari birimleri niye yasağın içinde tutuyor. Bu arada asli işini yapmayıp masa başı çalıştırılan çok sayıda sağlık personeli var.
  Cevapla
 • ibrahim 1 ay önce Şikayet Et
  Evet Tayyip Erdoğan bir ara söylediği gibi Askeri kışlalar yatma yeri değil bu asker sahada düşmana karşı savaş yerinde savaşmak için dir demiş di .Eğer bu sağlık çalışanları da bu savaş da kaçacaklarsa bence savaşdan kaçan askerler nasıl vatan haini ilan ediliyorsa olnlarda vatan haini ilan edilmeli ve tüm mesleki kariyerleri silinmeli hiç bir özel ve kamu kurumunda çalıştırılmamalıdır. Bende bir gün böyle yaparsam aynısı ile bana da yapılmalı. Yaşasın vatanı ve milleti için canını feda eden vatan evlatlarına.................
  Cevapla
 • Adanalı01 1 ay önce Şikayet Et
  anlaşılan bu virüs çok uzun süre devam edecek.durum böyleyken halen maske takmayan.dolmuşta sigara içen var. Vatanı milleti düşünen zaten kurallara uyardı. Bütçemize her ay maske dezenfektan masrafı eklendi.devletimizin bütçesinede eklendi.Bakalım bu işin sonu nereye gidecek. Allah sonumuzu hayır etsin.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Korona salgının da en büyük yük şuan sağlık çalışanlarında sağlık çalışmalarına moral motivasyon verileceğine aksine yıllık izinleri kapatılıyor okullar açılsın eğlence mekanları tam gaz vur patlasın çal oynasın ceremesini sağlık çalışanları çeksin yazıktır günahtır bu adamlarında çoluğu çocuğu var 3-5 gün aileleriyle vakit geçirsinler lütfen yorumumu yayınlar mısınız
  Cevapla
 • Seza 1 ay önce Şikayet Et
  Eminmisin.bence yanılıyorsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail Aksa'da oldu bitti peşinde
ABD 'Stratejik Türk Üçgeni'ni konuşuyor