Atatürk’ün 29 Ekim ve Cumhuriyet ile ilgili sözleri & En güzel Atatürk fotoğrafları

Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümü sebebiyle Atatürk’ün 29 Ekim ve Cumhuriyet ile ilgili söylediği sözler sıkça araştırılıyor. En güzel ve yeni kutlama mesajlarını araştıran vatandaşlar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajlarını merak ediyor. Bizde sizler için en anlamlı ve özel Atatürk’ün Cumhuriyet için kullandığı sözleri derledik. İşte 2020 Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim mesajları ve Atatürk fotoğrafları...

Atatürk’ün 29 Ekim ve Cumhuriyet ile ilgili sözleri & En güzel Atatürk fotoğrafları
Atatürk’ün 29 Ekim ve Cumhuriyet ile ilgili sözleri & En güzel Atatürk fotoğrafları
GİRİŞ 29.10.2020 13:16 GÜNCELLEME 29.10.2020 13:16
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye’de en çok araştırılan konuların başında Atatürk’ün Cumhuriyet’i ifade ederken kullandığı cümleler yer alıyor. Mustafa Kemal Atatürk ve hatırası olan Cumhuriyet’i anmak ve hatırlatmak isteyen binlerce vatandaş birbirlerine göndereceği ve sosyal medya platformlarında paylaşacağı sözleri araştırıyor.  Bizde sizler için Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Atatürk’e ait en güzel anlamlı ve sözleri derledik. Haberimizin içinde Atatürk’e ait hiç görülmemiş ve en fazla beğenilen fotoğraflar var. İşte Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili söylediği sözler…

 

 

ATATÜRK’ÜN CUMHURİYET İLE İLGİLİ SÖYLEDİĞİ  SÖZLER!

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

 

 

"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."

"Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir."

Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslariyle, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur..

Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.

Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır. 29 Ekim 1923

Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.”

“Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.”

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

"Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin."

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

"Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür."

"Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız."

"Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir."

“Millî hedef belli olmuştur. Ona ulaşacak yolları bulmak zor değildir. Önemli olan, çetin olan o yollar üzerinde çalışmaktır. Denebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz. Yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak. Toplumsal hastalıklarımızı incelersek temel olarak bundan başka, bundan önemli bir hastalık keşfedemeyiz; hastalık budur. O halde ilk işimiz bu hastalığı esaslı bir şekilde tedavi etmektir. Milleti çalışkan yapmaktır. Servet ve onun doğal sonucu olan refah ve mutluluk, yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır”

"Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım."

Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.”

"İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!"

YORUMLAR 5
 • fatma, 1 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel olmuş elinize sağlık
  Cevapla
 • Kuuiu 1 yıl önce Şikayet Et
  Kisa no
  Cevapla
 • Eren 1 yıl önce Şikayet Et
  İyi teşekkür ediyorum çok güzel olmuş
  Cevapla
 • bilmem ne 1 yıl önce Şikayet Et
  o kadar çok seçenek var ki seçemiyorum.
  Cevapla
 • bilmem ne 1 yıl önce Şikayet Et
  o kadar çak seçenek var ki birini seçemiyom
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Akşener'den Engin Altay ve Yavuz Ağıralioğlu'na tepki! Keşke yapmasaydı
İslam Memiş'ten ezber bozan açıklama: İki metal yükselişe dahil olur