Aşılamaya ocak ayında başlanıyor

Çin’in koronavirüs aşısı Sinovak, ilk olarak sağlık çalışanlarına ve kalabalık ortamlarda çalışanlara yapılacak. Bir sonraki ay beşer milyon doz daha getirtilecek.

Aşılamaya ocak ayında başlanıyor
Aşılamaya ocak ayında başlanıyor
GİRİŞ 30.10.2020 07:57 GÜNCELLEME 30.10.2020 08:05
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Dünyada koronavirüse karşı başlatılan aşı çalışmaları bütün hızıyla sürüyor. Rusya’nın Sputnik-V’inin ardından sonuca en yakın bir diğer aşı adayı, Çin’in Sinovak’ı… Birçok ülkede test edilen aşıda şu ana kadar herhangi bir güvenlik problemi çıkmadı. 

 

 

Türkiye’deki insan denemelerine ilişkin ilk sonuçlar, kasım ayı sonunda alınacak. Eğer sonuçlar ülkemizde de başarılı olursa aralık ayında 5 milyon doz getirilecek. Ardından ocak ayı itibarıyla aşılama başlayacak. Aşı iki doz hâlinde vurulacak. Bu sebepten ötürü ilk etapta 2,5 milyon kişiye uygulanacak. Bu kişiler, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenecek. Sonraki aylarda da beşer milyon doz sipariş edilecek. Ve zaman ilerledikçe aşı olan kişi sayısı artacak.


Sinovak’ın 65 yaş üstüne ne gibi etki ettiği bilinmediği için bu yaş grubundakiler kapsam dışında tutulacak. Aşı, öncelikli olarak sağlık çalışanlarına yapılacak. Daha sonra kalabalık ortamlarda çalışanlara, ardından da 65 yaş altındaki riskli gruplara uygulanacak.

%98 BAĞIŞIKLIK KAZANDIRDI

Öte yandan, Sinovak, Brezilya’da 9 bin kişi üzerinde denendi ve yüzde 98 oranında bağışıklık sağladı. Bağışıklık süresinin ne kadar süreceği henüz bilinmezken şu ana kadar kimsede bir yan etki oluşmadı. Bu arada, bir aşının geliştirilmesi için 10 yıldan fazla zamana ihtiyaç olduğunu savunan uzmanlar, koronavirüs için sıkılaştırılmış bir takvim işlendiğini ve bu sürenin bir yıla kadar düşürüldüğünü aktardı. Uzmanlar, bu sebeple aşının sonuçlarına ilişkin endişe duyduklarını dile getirdi. Ayrıca bilim adamları, pandeminin bitmesi için dünya nüfusunun yarısının aşılanması ve böylelikle bağışıklık kazanması gerektiğini söyledi. Bunun için de en az 2 yıla ihtiyaç olduğu belirtildi.

Türkiye Gazetesi

 

 

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  ne iş,neler oluyor....virüsün Çin den çıktığı ,Çin tarafından yayıldığı apaçık söyleniyor ve başarılı aşıyı Çin buluyor.bunun manası ne.birileri para kazanmak için virüsü önce aşısını bulup kasten mi yaydı.
  Cevapla
 • Hakki 1 ay önce Şikayet Et
  Aydin ilinin kuyucak ilcesi hariç tum koylerde ana okul ilkokul orta okul ve lise 5 gun acik. Ne hikmetse kuyucakta sadece ana ve ilkokul acik. Digerleri kapali.
  Cevapla
 • sevde 1 ay önce Şikayet Et
  Hani yerli aşı üretiyorduk....
  Cevapla
 • Yusuf.ir 1 ay önce Şikayet Et
  Peki nerde kaldi yerli milli aşı.
  Cevapla
 • Hamza kaplan 1 ay önce Şikayet Et
  Sen merakta kalma muzaffer, biz haine hain deriz hainleri senin yazdığın aynı sözler ile savunuyorlar ve biz bunuda biliyoruz...
  Cevapla
 • İzmirli Can. 1 ay önce Şikayet Et
  Halkın % 60'ının aşılanması gerek. 50 milyon eder. Aylık 5 milyon doz. Bir de "aşı karşıtları" çıkartırlar Allah (c.c.) bilir. Maske takmayan aşı mı olur? Ondan sonra senelerce çek dur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD 'Stratejik Türk Üçgeni'ni konuşuyor
CHP'de bir taciz skandalı daha patlak verdi