Sincar Tiyatrosu: Haşdi şabi'ye katıldılar

Terör örgütü PKK’nın Irak’taki Sincar bölgesini boşalttığı iddiaları boş çıktı. ABD destekli ‘Sincar Anlaşması’ bölgeden ayrılmayan teröristlerin ilçede konum ve üniforma değiştirerek sergilediği bir tiyatroya dönüştü. Şengal Kaymakamı Mahma Halil, PKK’lıların ilçe sınırları içinde bir yerden başka bir yere taşındığını doğruladı.

Sincar Tiyatrosu: Haşdi şabi'ye katıldılar
Sincar Tiyatrosu: Haşdi şabi'ye katıldılar
GİRİŞ 09.12.2020 07:14 GÜNCELLEME 09.12.2020 07:14
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

ABD’nin teşviki ile Irak Merkezi Hükümeti ve Kürt Bölgesel Yönetimi arasında PKK’yı bölgeden çıkarmak için imzalanan Sincar Anlaşması yılan hikayesine döndü. Irak Merkezi Hükümeti bölgeden çekildiğini iddia etse de bölgeden gelen haberler, tam tersini gösteriyor.

SADECE YER DEĞİŞTİRDİLER

Şengal Kaymakamı Mahma Halil, PKK’lıların bölgeden çıkmadığını ilçe sınırları içinde bir yerden başka bir yere taşındığını söyledi. Yerel basına açıklama yapan Halil, “PKK’ya bağlı Şengal Koruma Birlikleri’nin kentin içindeki yerleri Şengal Dağı’ndaki başka yerlerle değiştirildi” dedi.

HAŞDİ ŞABİ’YE KATILDILAR

Halil şunları kaydetti: “Şengal Koruma Birlikleri’nin büyük bir bölümü Haşdi Şabi’nin saflarına katıldı. Ancak anlaşma, onların Şengal bölgesinin tamamından çıkarılmalarına hükmediyor. Ayrıca anlaşmada Haşdi Şabi gruplarının da kentten çıkmasına hükmediliyor.”

Türkmenler de PKK’nın bölgedeki faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

MAAŞA BAĞLADILAR

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Iraklı bir kaynak da terör örgütü ile İran destekli Haşdi Şabi arasında işbirliği olduğunu doğruladı. Iraklı kaynak şunları söyledi: “Şengal Koruma Birlikleri’ne bağlı yaklaşık 3 bin 500 savaşçı bulunuyor. Maaşlarını Haşdi Şabi Heyeti’nden alıyorlar. Yeni değişiklik uyarınca bu güçler resmi olarak artık Haşdi Şabi’ye bağlandı” diye konuştu.

Hedef Türkmenler

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, gelişmelerden endişe duyduklarını söyledi. Teröristlerin önemli bir kısmının bölgedeki varlığını sürdürdüğünü vurgulayan Tütüncü, bölgeden çıkan bir grup teröristin özellikle Telafer ve Kerkük gibi Türkmen bölgelerine sızmış olabileceğini söyledi.[2. Kandil'e kuşatma]

KERKÜK VE TELAFER ENDİŞESİ

Terör örgütünün Irak’ta Türkmenleri hedef seçtiğini ifade eden Tütüncü, “Terör örgütü daha önce pek çok kez bize saldırdı. Irak istihbaratı bize terör örgütünün Türkmen hedeflere yönelik saldırı hazırlığında olduğu bilgisini paylaştı. Biz Türkmenler olarak terör örgütünün sadece Sincar’dan değil Irak’tan toptan çıkarılması gerektiğini söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yenişafak

YORUMLAR 9
 • zafer 3 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemize yapılacak olan her PKK eyleminde şengal dağı ve diğer PKK mağaraları bombalansın . O zaman istedikleri yere gitsinler biz onları buluruz.
  Cevapla
 • cahil 3 yıl önce Şikayet Et
  bu bölge nükler ile vurulmalı ki bir daha ot bitmesin bu kafirlerden kurtulalım bunlar kürt falan değil bunların dini para bizde bunlar bozudurup harcayalım
  Cevapla
 • Dobra 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD ve İran bölgenin stratejik ortaklığıdır. Görünen sizi aldatmasın. Mısır ve Suudi yönetiminin müslüman olmadığı sizi şaşırtmasın. Filistin yönetiminin İsrail ile akrabalığı, Libya hafterinin Fransız dostu olması, sizi şaşırtmasın her an karşınıza ne çıkabileceği belli olmaz . Dusmaniniza güvenmeyin , dostunuza hiç güvenmeyin. Her an temkinli olunmalı. Tarihte Türkler hep kendi kendilerini yikmislardir. Önce içeriye bakmak lazım . Nüfus cüzdanı insanın bu toprakların adamı olduğunu göstermez
  Cevapla
 • Ali ER 3 yıl önce Şikayet Et
  Parayı veren düdüğü çalar. Gavur'un ekmeğini yiğen GAVUR MACRON'un IRKCLIK kılıncını sallar
  Cevapla
 • orhan 3 yıl önce Şikayet Et
  amerikalıların iranlı milisleri desteklemesi... iran ile amerikanın derin dostluklarının ispatıdır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya, İngiltere ve 10 ülkeden vatandaşlarına 4 ülke için uyarı! Peş peşe çağrı yaptılar
İsrail'e onlarca füze ateşlendi! Tel Aviv'de sirenler çalıyor! Demir Kubbe devreye girdi