Son dakika: İçişleri Bakanlığı harekete geçti! Skandal sözlere suç duyurusu!

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığınca , “Vali militan, kaymakam militan” ifadelerini kullanan CHP'li Berhan Şimşek hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu

GİRİŞ 23.01.2021 20:08 GÜNCELLEME 23.01.2021 20:20
Bu Habere 301 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığınca, “Vali militan, kaymakam militan” ifadelerini kullanan Cumhuriyet Halk Partisi 22. Dönem Milletvekili Berhan Şimşek hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 22. Dönem CHP Milletvekili Şimşek'in, televizyon kanalında katıldığı programda "vali militan, kaymakam militan" şeklinde, "haddini aşan ağır" ithamlarda bulunduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Cumhuriyet Halk Partisi 22. Dönem Milletvekili Berhan ŞİMŞEK, bir   TV kanalında katıldığı programda  “Vali militan, kaymakam militan...”şeklinde haddini aşan ağır ithamlarda bulunmuştur.

Türkiye’de merkezi idarenin taşradaki temsilcileri olan ve taşrada tüm kamu hizmetlerini yürüten, yönlendiren, personeli yöneten, bilgi, deneyim ve hizmet heyecanı ile Devlet işleyişini etkileyen bir konumda olan Vali ve Kaymakamların üstlendikleri görev ve sorumlulukları azımsanamayacak derecede önemlidir.
 

Ahlak dışı ifadelere AK Parti'den çok sert tepki: Buna müsaade etmeyiz...


5442 sayılı İl İdaresi Kanununu 9.maddesi ile Valilerin hukuki durumları, görev ve yetkileri düzenlenmiş olup, ilgili kanunda “Vali, ilde Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtasıdır. Bu sıfatla Valiler, ilin genel idaresinden Cumhurbaşkanına karşı sorumludur. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, görevlerine ait işleri için valilere re' sen emir ve talimat verirler. Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır.” hükmü amirdir.

Yine aynı Kanunun 27. ve devamı maddeleri ile kaymakamların görev ve yetkileri düzenlenmiş olup 27. maddesi “İlçe genel idaresinin başı ve mercii kaymakamdır. Kaymakam, ilçede Cumhurbaşkanının idari yürütme vasıtasıdır İlçenin genel idaresinden kaymakam sorumludur. Bakanlıkların kuruluş mevzuatına göre ilçede lüzumu kadar teşkilatı bulunur. Bu teşkilat (Dördüncü maddenin son fıkrasında belirtilen adli ve askeri teşkilat hariç) kaymakamın emri altındadır .” hükmünü amirdir.

 İçişleri Bakanlığı CHP eski milletvekili Berhan Şimşek hakkında suç duyurusunda bulundu

Yasalarla kendilerine verilen görevleri liyakat şuuruyla can siperane yerine getiren şerefli vali ve kaymakamlarımıza ‘militan’! ithamında bulunmak; tüm vali ve kaymakamlarımızın halk nezdinde gözden düşürülmesine ve saygınlığını yitirmesine neden olabilecek, ayrıca eleştiri niteliğini aşan, fikir niteliği bulunmayan, küçük düşürücü ve aşağılayıcı ifadelerdir. Bu ifadeler “düşünce açıklaması” niteliğinde değildir ve ifade özgürlüğü kapsamında bir hak olarak da değerlendirilemez. Aksine suç unsuru taşıdığından cezai soruşturma ve kovuşturma gerektiren ifadelerdir.

'AŞAĞILAMA GAYRETİNE GİRİLMİŞTİR'

Bahse konu açıklamalar ile tüm vali ve kaymakamlar hakkında, yaptığı iş ve işlemler ile ilgili açıkça hukuk dışı hareket eden birer makam olarak gösterilme ve töhmet altında bırakılarak haysiyet ve şereflerine hakaret, iftira ve aşağılama gayretine girilmiştir.
 
“Vali militan, kaymakam militan…” şeklinde haddini aşan ağır ithamlarından dolayı,  TCK'nın 125., 267. ve 301. maddeleri uyarınca hakaret, iftira ve Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılama suçlarından dolayı, İçişleri Bakanlığınca Cumhuriyet Halk Partisi 22. Dönem Milletvekili Berhan Şimşek hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

CHP'Lİ VEKİL NE DEMİŞTİ?

CHP 22. Dönem Milletvekili Berhan Şimşek katıldığı bir canlı yayında Vali ve Kaymakamlara 'militan' yakıştırmasında bulunmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 301
 • şevki çakır 1 ay önce Şikayet Et
  geriye dönüp basın o mahluk militanın kedisi olduğunu görecek
  Cevapla
 • hamdi 1 ay önce Şikayet Et
  bunlar resmen seksenli yılara döndürmek istiyor ekmeklerine yağ calmak istiyor geçmişte kardeş kardeşe vurduranlar aynı zihniyet devam etirmek istiyorlar ama ne yapsalar bu halk artık uyandı kimin ne dediğini kimin ne yapmaya çalıştığın çok iyi anlıyorlar bu konuşan adam halkı kin ve nefret dolu konuşmasını kınıyorum sen kimsin bu ülkenin hakimine savcusuna valisine dil uzatan gereken cezası verilmesi lazım bunu bir AKP yapsaydı ne olurdu hani demokratıdınız hani özgürlükcüydünüz asıl tek adamlık iki yüzlülük siyaseti siz yapıyorsunuz hata ayrım yapıyorsunuz ne yapsanız artık boş
  Cevapla
 • Millet 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar o kadar aptal ki; vali'nin CHP İl başkanı olduğu yılları unutmuş numarası yapacak kadar hemde...
  Cevapla
 • ASILBEY@06ÇUBUK 1 ay önce Şikayet Et
  Militanlık ve diktatörlük üzerine tek konuşamayacak CHP ve onun sempatizanlarıdır. 1950 öncesi milli şef dönemine bakarsanız,paranın üzerindeki Atatürk ün kaldırılıp İsmet İneönü resminin konduğu, Kaymakamların CHP ilçe başkanı,Valilerin il başkanı olduğunu unutmadı bu millet.
  Cevapla
 • Anadolu militanı... 1 ay önce Şikayet Et
  biden gelince hepsinin bidonu delindi su kaçırmaya başladılar. bunlar hayra alamet değil ha bunların suratında hayır muhabbet mana nedir işte bir suratta bu mesnetsizde var . kaftancı kılıçdar bu tiplere bakımca solculuk denen ateist suretleri ve yüzleri malumdur...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika… Sağlık Bakanı Koca il il haftalık vaka sayılarını açıkladı
Türkiye'de üretildiğini bilmeden paylaştı: Dünyanın en büyüğü, gelecek burada