Kurtlar, Sivas Kangal'ını telef etmişti! Uzman isimden uyarı geldi

Sivas Doğal Irk Kangal Köpeği Sevenler ve Koruyanlar Derneği Başkanı ve köpek uzmanı Orhan Yalçınkaya, kış aylarında köylere inen ve köpeklere saldıran kurtlara karşı uyarılarda bulundu. Sürü sahiplerinin kurtlara karşı en az 3 orijinal Kangal köpeği beslemeleri gerektiğini belirten Yalçınkaya, aksi takdirde sürü halinde gelen kurtlara karşı köpeklerin tek karşılık veremeyeceğini söyledi.

GİRİŞ 03.02.2021 09:27 GÜNCELLEME 03.02.2021 09:29
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Sivas'ın Gemerek ilçesine bağlı Koçoğlu köyünde çiftçi Tanış Korkmaz'a (50) ait Kangal köpeği önceki gün 7 kurdun saldırısı sonrası telef oldu. Ayrıca Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesine bağlı İğdeli Mahallesi'nde Hakkı Efeoğlu'na ait Kangal cinsi köpeğe de kurt saldırdı. 

Kurtların, Kangal'ı boğduğu anlar kamerada! İnanılmaz görüntüler...


Telef olan köpekten geriye sadece başı ve iskeleti kaldı. Kurt saldırılarının ardından Sivas Doğal Irk Kangal Köpeği Sevenler ve Koruyanlar Derneği Başkanı ve köpek uzmanı Orhan Yalçınkaya, kış aylarında köylere inen kurtlara karşı uyarılarda bulundu. '2 DİŞİ, 1 ERKEK KANGAL BESLEYİN'

Sürü sahiplerinin genelde tek Kangal köpeği tercih ettiğini ve kurtların ise saldırırken köpeğin tek olmasından cesaret bulduğunu söyleyen Orhan Yalçınkaya, "Sürü ya da çiftlik sahipleri genel olarak tek Kangal köpeği tercih etmektedir. Bundan dolayı kurtlar da kendilerinde bir özgüven bulup yaklaşma cesareti göstererek o canlıya zarar verebiliyorlar. Ancak bir erkek, iki dişi kangal tercih etmeleri kesinlikle daha mantıklı olacaktır. Çünkü kurtlar da bir cana sahip ve oradaki köpek yoğunluğunu görünce uzak kalacaklardır. Köpeklerimiz de bu sayede telef olmayacaktır" dedi.'ORİJİNAL KANGAL SAHİPLENİLMELİ'

Sürü sahiplerinin orijinal Kangal köpeği beslemesi gerektiğini söyleyen Yalçınkaya, "Ben Kayseri'deki ve Gemerek'teki olayların videosunu izledim. Baktığımız zaman oradaki köpek çok güzel bir canlı. Önce kurtlarla oynamaya çalışıyor, henüz kurdu dahi bilmiyor. Bu sebeple orijinal köpeği bulmak önemli. Kangal köpeği kurtlarla mücadele edeceği için daha başarılı olur. Hem bu sayede kurdu tanımayan canlıların da telef olması engellenecektir. O olaylardaki köpekleri incelediğimiz zaman orijinal kangal olmadıklarını fark edebiliriz. Bekçi köpeği olarak tabir ettiğimiz bu köpekler standart kangal köpeği değiller. Bunlar bizi de üzen olaylar. Kurt ile mücadele etmek istiyorlar ise orijinal kangal köpekleri tercih edilmelidir. Ancak o zaman başarılı olunabilir. Sürü sahipleri bu konuda daha seçici olurlarsa seviniriz" diye konuştu. 

YORUMLAR 25
 • cucu 1 yıl önce Şikayet Et
  3 tanemi 1 tanesine bakmaiyor ac geziyo hayvanlar cobanlar kabahatli
  Cevapla
 • Gurbetci1905 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamam Kangal bize Ait Irki saglam bir Köpektir ama bir Kurtla bir köpek güc olarak hic bir zaman ayni katagoride degildir. bu ferrariyle Ford arabasinin kiyaslanmasi gibi birsey. kurtlar vahsi oldugu icin dürtülerinde durmadan parcalamak vardir, köpeklerde özelliklede kangallarda düsmanini parcalama duygusu vardir ama koruma özelligide oldugundan merhamet duygusuda var bu yüzden tam bir parcalayici degildir.
  Cevapla
 • Yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  sıfırdan 100 e drag yarışı degil bu. güç ve tahribat meselesi. koy ferrarinin karşısına f serisi ford kamyonu ezsin geçsin o zaman. ferraridede buyuk araç ta yok :)
  Cevapla
 • AHMET 1 yıl önce Şikayet Et
  Bilinçsiz
  Cevapla
 • AHMET 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu nasıl kangal arkadaş kangal kurtla oynuyo gerçek kangal aldımı indirir çünkü neden biliyormusunuz gerçek kangalda hırs vardır kangalıkangal yapan o hırstır kangalın adını lekelemiyelim
  Cevapla
 • Akıncı Imam 1 yıl önce Şikayet Et
  Boş konuşma. saldiran yaban hayvan ve sürü ile saldiriyor. uzaktan kahvede oturur gibi ahkam kesmeyin...
  Cevapla
 • Yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsan havlamaya, boğuşmaya uyanmazmı. Bizimde kangalımız var kesinlikle bağlamıyor uz. Kangal bağlanmaz. Kangalımız 4 kurtu yalnız başına aldı köyden uzaklaştırdı. Biz ümidi kesmiştik tam 7 gün sonra kan içinde bitik bir şekilde geldi. Gözlerinden öpülmeyi hak etti.
  Cevapla
 • Erhanca 1 yıl önce Şikayet Et
  gözlerinden öpmeyi bırak hayvana sahip çık. orijinalse çoğaltmaya bak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İnfiale neden olmuştu: Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yakan iki kişi için karar verildi
Karadeniz Gazı’nda sona yaklaşıldı: Tarih belli oldu