Sahte WhatsApp skandalı! Verileri çaldılar

Siber korsanlar, hassas verilerin ele geçirilmesi için iPhone kullanıcılarına yönelik sahte WhatsApp uygulaması geliştirdi.

Sahte WhatsApp skandalı! Verileri çaldılar
Sahte WhatsApp skandalı! Verileri çaldılar
GİRİŞ 06.02.2021 06:45 GÜNCELLEME 06.02.2021 06:49
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Hackerların çeşitli şekillerde veri çalma çalışmaları sürüyor. Son olarak siber korsanlar, hassas verilerin ele geçirilmesi için iPhone kullanıcılarına yönelik sahte WhatsApp uygulaması geliştirdi.

Toronto Üniversitesi'nde siber güvenlik araştırma laboratuvarı, iPhone için WhatsApp'ın sahte sürümünü bulmak için Motherboard ile birlikte çalıştı. Uygulamayı geliştiren ve dağıtan kişiler, İtalyan gözetim firması Cy4Gate ile ilişkilendirildi.

Sahte WhatsApp uygulaması ile kullanıcıların cihazlarına zararlı yazılım ve mobil cihaz yönetimi yüklendiği ifade edildi. Söz konusu uygulamanın bir internet sitesi aracılığıyla cihazlara yüklendiği ve iPhone için bir yapılandırma dosyası şeklinde olduğu belirtildi.

Tasarlanan internet sitesinin WhatsApp'ın resmi internet sitesindekine benzer bir arayüze sahip olduğu ve profesyonel bir şekilde kurgulandığı aktarıldı. Bunun yanı sıra, site üzerinde kullanıcılar için indirme butonu oluşturulduğu ve sitenin yükleme için detaylı anlatım içerdiği bildirildi.

WhatsApp sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Müşterileri ne olursa olsun casus yazılım şirketlerinin kötüye kullanmasına şiddetle karşıyız. WhatsApp'ı başkalarına zarar verecek şekilde değiştirmek hizmet şartlarımızı ihlal eder. Bu tür kötüye kullanımlara karşı harekete geçmeye devam edeceğiz" dedi.

ZecOps adlı bir güvenlik şirketi, WhatsApp kullanıcılarına yönelik gerçekleştirilen bu saldırılar sonrasında kullanıcılara tehdit hakkında uyarılarda bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • 0628 2 ay önce Şikayet Et
  Ne bekliyordunuz ki?
  Cevapla
 • hüsam 2 ay önce Şikayet Et
  markete app koymayı belli bir standarda getirmeleri gerekir
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 2 ay önce Şikayet Et
  Orijinal vatsap kadar casusluk yapamazlar.
  Cevapla
 • Fazıl 2 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle. Elin gavuru sosyal medyayı casusluk için kullanıyor bedava olanda ürün insanlar oluyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'den radikal karar hazırlığı: Dünyadaki ülkelerin yüzde 80'ini kapsayacak
R.Madrid, M. City ve Chelsea, Devler Ligi'nden men ediliyor