Çok ilginç detay! 'Dünyanın en zor harekatı' diyerek açıkladı

Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesine düzenlenen Pençe Kartal-2 Harekatı ile ilgili güvenlik ve terör uzmanı Mete Yarar çok önemli detayları aktardı. 'Dünyanın en zor harekatı' diyen Yarar, "Ve ilginç olan da şu; kuzeyden değil, güneyden gelerek indikleri söyleniyor. Şaşırtmışlar. Kuzeyden yani Türkiye sınırlarından beklerken aşağı taraflardan sızma şeklinde yani uçar birlik harekatı helikopterlerle yapılmış." dedi.

Çok ilginç detay! 'Dünyanın en zor harekatı' diyerek açıkladı
Çok ilginç detay! 'Dünyanın en zor harekatı' diyerek açıkladı
GİRİŞ 10.02.2021 21:19 GÜNCELLEME 10.02.2021 21:28
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Güvenlik ve terör uzmanı Mete Yarar katıldığı programda  Gara operasyonu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Ne kadarlık büyük bir alanın temizlendiğini haritada görebiliyoruz. Irak sınırında sessiz bir şekilde oradaki şartlara 10 kat daha zor bir şekilde icra ediliyor. Haritada sarı olarak gördüğünüz yerler daha önce PKK’nın kamp kurduğu bölgeler. Üzerine binen kahverengi ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin olduğu bölge. Gara’nın bir özelliği var Türk sınırına direkt bağlantısı olmadan benim bildiğim bugüne kadar en derinlikteki bağlantısı olmayan harekat.

MSB duyurdu: Irak'ın kuzeyine Pençe Kartal-2 Harekatı

Bakın burası kopuk bir arazi, diğerlerinde sınırdan başlayarak içeri indik aşağıya doğru. Bu kadar derinlikteki bir alanı uçar birlik harekatı ile yani helikopterlerle burada onların kendilerinin kurmuş olduğu hava sistemleri var, uçaksavarlar var. Böyle bir alana bir harekat icra etmek dünyanın en zor işi.

Biz artık çok alıştık. Burası Türkiye sınırına 35-40 kilometrelik bir uzaklıktan bahsediyoruz. Böyle bir alanda uçar birlik harekatı icra ediyorsunuz. Helikopterlerle bölgeye sızıyorsunuz. Kendilerini en güçlü hissettikleri yer. Çünkü Gara bölgesi kendilerini en güçlü hissettikleri nokta. Gara Kandil’in son kapısı. Tutunabilecekleri en son nokta… 

Yani bu anlamda baktığınızda nereye geldiğimiz anlamında söylüyorum. Böyle bir alana indirim yapabilmemiz için bu bölgeyi muhakkak istihbarat olarak gözünüzün önünde tutmanız gerekiyor. Çünkü istediğiniz anda bir yere takviye yapamazsınız. Hava şartlarını, bölgedeki teröristlerin yerlerini tek tek bilmeniz gerekiyor ki. İndirme yaptığınız alanda sürpriz bir şeyle karşılaşmayın.

Dünyanın en zor harekatı. Nereden bakarsanız bakın. İsterseniz Amerikan, Ruslar, Çinliler olarak bakın. Şu harekatı yapmak. Dünyanın en zor işi. Buraya özel kuvvetlerimizin indiği söyleniyor.

İLGİNÇ DETAYI AÇIKLADI: KUZEYDEN DEĞİL GÜNEYDEN GELMİŞLER

Ve ilginç olan da şu; kuzeyden değil, güneyden gelerek indikleri söyleniyor. Şaşırtmışlar. Kuzeyden yani Türkiye sınırlarından beklerken aşağı taraflardan sızma şeklinde yani uçar birlik harekatı helikopterlerle yapılmış.

Başka bir şey daha var. TSK’nın bölgede kendine ne kadar özgüveni olduğunu anlamak adına söylüyorum. Sınır ötesi harekatlarda ki daha önce böyle üzücü olaylar da yaşandı. Helikopterlerimize atılan uçaksavar füzeleri ile vurulmuştu. Gara bölgesine ATAK helikopterleri şu anda 40 kilometre derinliğe inip harekatını icra edip gelebiliyorlar. Bu helikopterlerin kendini koruma anlamında nereye geldiğini göstermekte çok önemli. Sahanın gözetimi anlamında bu çok önemli."

YAZDIR
YORUMLAR 70
 • HIDIR BUDUR 2 ay önce Şikayet Et
  Obama Doktrini (2015 yılı başlangıcıdır) ve buna dayalı uygulamalarla Suriye, Doğu Akdeniz, İsrail politikalarının çizilmesi söz konusu oldu. Her yıl örneğin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) dedikleri terör örgütü YPG’ye için ABD ortalama 800 milyon dolar bütçeye uygulamaya koydu. Buradan hareketle Vekalet Savaşları’nın kesin başladığı ilan edildi. Buna dayalı olarak Türk-Amerikan ilişkilerinde tek cümlelik açıklama şöyle olabilir: Vekalet Savaşları kapsamında Türkiye de hedefteydi. Türkiye’nin Avrupa, Afrika, Asya, Orta Doğu, Akdeniz’de (CENTCOM, EUCOM ve AFRICOM sorumluluk sahaları) sorun çıkarmayacak, ABD politikalarına sadık ve kolaylıkla yönetilebilir bir ülkeye dönüştürülmesi.
  Cevapla
 • Ömer polat 2 ay önce Şikayet Et
  Rabbim yar ve yardımcınız olsun inşallah
  Cevapla
 • Mustafa vural 2 ay önce Şikayet Et
  Allah yardımcın olsun
  Cevapla
 • Yerli ve Milli 2 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle dağların bittiği yere kadar ilerlenmeli. Irağın bize 40 yıldır terör ve savaş yüzünden verdiği zarara karşılık oralar ilhak edilmeli. Kesinlikle oradan çıkılmamalı. Barajlar ve kalekollar yapılmalı. Duvarda yapılmalı..
  Cevapla
 • veli 2 ay önce Şikayet Et
  Allah C.C Askerlerimizi korusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cihat Yaycı anlattı: 4T'de Ermenilerin yol haritası
Normalleşme geri dönüyor! Erdoğan'dan son dakika açıklaması