TBMM'ye iletilen fezlekelerin detayları belli oldu: 28'i HDP'li vekiller hakkında!

Son Dakika Haberi; 'Dokunulmazlıklarının kaldırılması' istemiyle 25 milletvekili hakkında hazırlanan 33 fezlekede 'terör örgütü propagandası yapma', 'suçu ve suçluyu övme', 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' gibi suçlamalar yer alıyor.

TBMM'ye iletilen fezlekelerin detayları belli oldu: 28'i HDP'li vekiller hakkında!
TBMM'ye iletilen fezlekelerin detayları belli oldu: 28'i HDP'li vekiller hakkında!
GİRİŞ 24.02.2021 21:14 GÜNCELLEME 25.02.2021 08:45
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

AA muhabiri, TBMM'ye gönderilen 33 fezlekenin ayrıntılarına ulaştı. 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır

Buna göre, CHP Milletvekilleri Ali Mahir Başarır'ın fezlekesi "hakaret", Candan Yüceer'in fezlekesi "ses ve görüntülerin kayda alınması", Ömer Fethi Gürer'in dosyası ise "basit yaralama" suçunu içeriyor.

Cemal Enginyurt

Demokrat Parti Milletvekili Cemal Enginyurt'un fezlekesinde ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "silahlı yağma" suçlamaları yöneltiliyor.

HDP'liler için hazırlanan fezlekeler Meclis'te! Erdoğan ve Şentop'tan açıklama

- HDP MİLLETVEKİLLERİNİN DOSYALARI

Diğer 29 fezleke ise 20'si HDP, biri Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) milletvekilinin işlediği belirtilen suçları kapsıyor. 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile milletvekilleri Ayşe Sürücü, Garo Paylan, Ayşe Acar Başaran, Pero Dundar, Berdan Öztürk ve Sezai Temelli'nin ikişer fezlekesi bulunuyor.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş

Buldan, Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç ile Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Van Milletvekili Sezai Temelli, Mardin Milletvekili Pero Dundar, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü hakkında "Kobani soruşturması" kapsamında hazırlanan fezlekede "devletin birliğini, ülkenin bütünlüğünü bozma", "adam öldürme", "adam öldürmeye teşebbüs", "yağma", "bayrak yakma" gibi suçlamalar yer alıyor.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü

Ayrıca fezlekelerde, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü'nün "terör örgütü propagandası yapma" ve "2911 sayılı kanuna muhalefet", Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ın "suçu ve suçluyu övme", Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın "terör örgütü propagandası yapma", "suçu ve suçluyu övme" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçlarını işledikleri belirtiliyor.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca

Batman Milletvekili Feleknas Uca'nın fezlekesinde "2911 sayılı kanuna muhalefet", "terör örgütü propagandası yapma", Mardin Milletvekili Pero Dundar'ın dosyasında "terör örgütü propagandası yapma", "suçu ve suçluyu övme", Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy'un fezlekesinde ise "terör örgütü propagandası yapma", "suçu ve suçluyu övme", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçları yer alıyor. 

HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk'ün fezlekesi "terör örgütü propagandası yapma", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm'ün fezlekesi "terör örgütü propagandası yapma", Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ'ın fezlekesi "terör örgütü propagandası yapma" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçlarını içeriyor.

HDP Siirt Milletvekili Sıdık Taş

Siirt Milletvekili Sıdık Taş'ın fezlekesi "suçu ve suçluyu övme", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", Hakkari Milletvekili Sait Dede'nin fezlekesi "terör örgütü propagandası yapma", "suçu ve suçluyu övme", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir'in fezlekesi "terör örgütü propagandası yapma", İstanbul Milletvekili Oya Ersoy'un dosyası ise "2911 sayılı kanuna muhalefet" suçunu kapsıyor. 

Buldan'ın ikinci fezlekesinde "terör örgütü propagandası yapma", "suçu ve suçluyu övme", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", Beştaş'ın ikinci fezlekesinde "suçu ve suçluyu övme", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", Temelli'nin ikinci dosyasında "terör örgütü propagandası yapma", "suçu ve suçluyu övme", "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlamaları yöneltiliyor. 

DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz

DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz hakkındaki fezleke ise "terör örgütü propagandası yapma" suçunu içeriyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 81
 • k-keskin 3 yıl önce Şikayet Et
  şunların suratlarına bakın ey ahali, çirkin nursuzlar, iblisler, şeytanlar, münafıklar, adi yaratıklar, zombiler. bunları canlı canlı göreceksin!
  Cevapla
 • bülent 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok kapsamlı bir TERÖR YASASI çıkarılmalıdır, bu ülkenin terörle, teröristle kaybedecek zamanı yoktur..
  Cevapla
 • German 50 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah in laneti üzerinize olsun
  Cevapla
 • musti 3 yıl önce Şikayet Et
  Yarın bunların hepsi yurt dışına ana ve babalarının yanına kaçarlar
  Cevapla
 • vatan 3 yıl önce Şikayet Et
  15 temmuzda yapılması gerekenler temizlik çok geçe bırakıldı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İnanılmaz anlar! Hırsızların yöntemi pes dedirtti..
Bakan Şimşek: Konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak