Son dakika: İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere “İşyerlerinin Çalışma Saatleri” konulu genelge

Son dakika: İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere “İşyerlerinin Çalışma Saatleri” konulu genelge yayımlandı. Genelgeye göre, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb. işyerleri düşük, orta ve yüksek risk grubundaki illerde 07.00- 20.00 saatleri arasında açık olacak.

Son dakika: İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere “İşyerlerinin Çalışma Saatleri” konulu genelge
Son dakika: İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere “İşyerlerinin Çalışma Saatleri” konulu genelge
GİRİŞ 03.03.2021 01:52 GÜNCELLEME 03.03.2021 01:54
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''İşyerlerinin Çalışma Saatleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadele virüsün yayılım hızını düşürmek amacıyla alınan tedbirler kapsamında  daha önce valiliklere gönderilen genelgeleri ile bazı işyerlerinin açılış ve kapanış saatlerine sınırlamalar getirildiği hatırlatıldı.

07:00 - 19:00 ARASINDA YÜZDE 50 KAPASİTE İLE HİZMET VEREBİLECEK

Genelgede vaka sayılarında yaşanan düşüş ve salgının seyrinde görülen yavaşlama üzerine 1 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine’de; uygulanmakta olan tedbir ve kuralların illerin risk grubuna göre kademeli olarak esnetilmesi kararlaştırılarak kontrollü normalleşme sürecine dair temel usul ve esaslar belirlendiği ifade edildi. 

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığınca tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri belirlenerek, her bir risk grubunda uygulanacak tedbirler kamuoyu ile paylaşıldığı vurgulanan genelgede, düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde, lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. gibi yeme içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için 07.00-19.00 saatleri arasında % 50 kapasite ile müşterilerine işyerinde hizmet sunacak şekilde çalışabilme imkânı getirildiği ifade edildi. 

Genelgede, daha önce açılış-kapanış saatleri belirlenmiş olan işyerlerinin de (bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb.) açılış-kapanış saatlerinin düşük, orta ve yüksek risk grubundaki illerde 07.00-20.00 saatleri arası olarak belirlendiği belirtildi.

Vali ve kaymakamlarca belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

YORUMLAR 13
 • Orhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Artik bunu Patron degil, Bakanlik düzenliyor. Vay ülkenin hali.
  Cevapla
 • Murattt 3 yıl önce Şikayet Et
  Virüs ve hastane masraflarını patron karşılamadığı için patron veremiyor kararları kardiiiiiiş bu ülkede değil dunyada böyle understan me
  Cevapla
 • İskender 3 yıl önce Şikayet Et
  Eğer belli bazı semptomlardan dolayı ölüm gerçekleştiyse, ölüm sertifikasına Kovid-19 nedeniyle öldüğünü yazacaksınız” şeklinde bir dayatma var.
  Cevapla
 • cumali 3 yıl önce Şikayet Et
  bakkallara dokunmayın bari
  Cevapla
 • Yakup 3 yıl önce Şikayet Et
  Aslında akıllıca düşünürsen geceleri ve pazarları isteyen dükkanını açabilecek böylece sosyal mesafenin önü açılmış olacak. Ancak gerçek amacı tam mağnasıyla açıklamıyorlar. Galibaa buda sır.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  İmalat 5 6 gibi başlıyor, sıkıntı olmasın diye yapılmış. 8 değilde kapanış p ömür boyu olsa yazlarıda10 da kapanış, ömür boyu süper olur. Eski yıllar gibi herkes evinde oluyordu, 9 da dışarıda kahvedekilerden başka kimse olmazdı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te şampiyon İspanya!
15 Temmuz gazisi FSM'deki direnişi anlattı: Selaların verildiği an...