Son dakika haberi! Çok yüksek riskli ilde seferberlik: 14 gün dışarı çıkmayın

Son dakika haberi: Türkiye, koronavirüsle mücadelede yeni normalleşme dönemine girdi. Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı risk haritasında iller durumlarına göre kategorize edildi, yeni dönem başlatılmış oldu. Haritada kırmızıyla işaretlenen Amasya'da gönüllü seferberlik başlatıldı. Vali Masatlı, vatadaşların 14 gün boyunca evde kalmalarını istedi.

Son dakika haberi! Çok yüksek riskli ilde seferberlik: 14 gün dışarı çıkmayın
Son dakika haberi! Çok yüksek riskli ilde seferberlik: 14 gün dışarı çıkmayın
GİRİŞ 04.03.2021 13:41 GÜNCELLEME 04.03.2021 13:41
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk haritasına göre çok yüksek riskli iller arasında bulunan Amasya'da, Valilik öncülüğünde seferberlik başlatılarak, vakaların azaltılması için vatandaşlardan 14 gün gönüllü evde kalmaları istendi.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, haftalık 100 bin nüfusa karşılık gelen Kovid-19 vaka sayısı 110,5 olarak belirlenen Amasya, Türkiye haritasında kırmızıyla işaretli çok yüksek riskli iller arasında yer aldı.

Vali Mustafa Masatlı, il genelinde tedbirleri artırarak kentte seferberlik başlattıklarını söyledi.

Dezenfeksiyon çalışmaları ve denetimlerin günaşırı devam ettiğini anlatan Masatlı, şöyle konuştu:

"Dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüsle mücadele devam ediyor. Bizler de bu mücadelede birinci yılı doldurduk. Başta vatandaşlarımız ve kamu çalışanlarımız olmak üzere tüm insanlarımız elinden geldiği kadar gayret gösterdi ancak zaman içinde koronavirüsün mutasyona uğramasıyla başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere vakalarımızda artışlar oldu. Kentimizin Karadeniz güzergahında olması, geçiş noktasında bulunması hasebiyle mutasyonlu virüs ilimize de sıçradı."

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye'nin risk haritası.

Masatlı, yayılımı azaltmak amacıyla çalışmalarını artırarak sürdürdüklerini vurguladı.

Vatandaşlardan maske, mesafe ve temizlik kurallarına harfiyen uymasını isteyen Masatlı, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızdan zorunlu olmadıkça öncellikle kırmızı renkte olan illerimize seyahat etmemelerini rica ediyoruz. Seyahatlerimizi olabildiğince kısıtlamalıyız. Gitmek zorundaysak da süratle orada işimizi halledip tekrar ilimize dönmemiz, bu noktada bize önemli fayda sağlayacaktır. Tabii diğer taraftan arkadaşlık ve komşuluk ilişkilerimizi de uzaktan devam ettirmekte fayda var. Diğer yandan taziye, özellikle geçmiş olsun ziyaretlerine de daha çok telefon ve sosyal medyadan cevap verebilirsek salgınla mücadelede önemli yol almış oluruz. Onun dışında vatandaşlarımızın her bakımdan duyarlı olup çevresindeki insanları uyarması, bu manada farkındalık oluşturması da salgınla mücadelemize katkı sağlayacaktır."

Kolluk kuvvetlerince denetimlerin artırıldığını, vatandaşların bilinçlenmesi için sürekli anons yapıldığını ve sosyal medyadan uyarıcı paylaşımlarda bulunduklarını dile getiren Masatlı, "Gelin, 2 hafta olabildiğince her şeyimizi kısıtlayarak, salgınla mücadeledeki gücümüzü artırarak bunun üstesinden gelelim. Bunu esnaflarımız, öğrencilerimiz, yaşlılarımız için yapalım. Gelin hep beraber mücadele edelim. Birlikte mücadele edersek başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Amasya, 14 gün evimizde kalmaya gayret edelim. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım. Haritadaki rengimizi değiştirelim." diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 16
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Korona ilk başladığında bir ay zorunlu karantina olsaydı..
  Cevapla
 • Asalet 3 yıl önce Şikayet Et
  Uluslararası dolaşım şehirlerarası dolaşım olduğu müddetçe bu tez boş hiçbir sonuç alınamaz.. geçici önlem olur..bu işin tek çözümü herkesin istisnasiz maske, mesafe hijyen kurallarına uymak toplanmaktan uzak durmalıyız bu kadar basit.
  Cevapla
 • Ayşe 3 yıl önce Şikayet Et
  Keyfi seyahat ediliyor bunun önüne geçilmeli mecbur olmadıkça sırf akraba ziyareti için gidilmemeli devlet büyüklerimiz bunun önüne geçmeli
  Cevapla
 • BURSA 3 yıl önce Şikayet Et
  BURSADA VAKALAR ÇOK AMA BÜTÜN TURUNCU VE KIRMIZININ ORTASINDA SARI ACABA NİYE??c
  Cevapla
 • KIM ISTIYOR 3 yıl önce Şikayet Et
  yuzyuze mecburı sınav ıstemıyoruz prosedur geregı yapılacak bu sınavı kım ıstıyor
  Cevapla
 • sınav ıstemıyoruz 3 yıl önce Şikayet Et
  yuzyuze sınav ıstemıyoruz sınav ısrarınıda anlayamadık sınav kopyaları dagılmıs ama sınav prosedur geregı yapılacak pandemıde sınav ıstemıyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD’den yeni katliam desteği! En büyük silah satışının önü açıldı
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, yatırımcı toplantılarına katılmak için Londra'ya gitti