Sıkı tedbirler yolda! Sarı illerde kırmızı kural

Kademeli normalleşmede ilk veriler korkuturken daha sıkı önlemler gündemde. Kentin geneli sarı bile olsa, riskli cadde, mahalle, sokak ve parklar için kırmızı kurallar uygulanabilecek. Kırmızı bir ilden sarı illere geçişler ise zorlaşacak.

Sıkı tedbirler yolda! Sarı illerde kırmızı kural
Sıkı tedbirler yolda! Sarı illerde kırmızı kural
GİRİŞ 08.03.2021 08:08 GÜNCELLEME 08.03.2021 18:19
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Koronavirüsle mücadelede kademeli normalleşmenin ardından uzmanların ‘dalgalı normalleşme’ dedikleri uygulamalar gündemde. Bu kapsamda önlemler gelişmelere göre değişebilecek. Kent sorumluları kendi bölgelerini korumak adına lokal kararlar alabilecek. Hafta sonu 14 günlük harita çıkınca buna göre yeniden değerlendirme yapılacak.

Bu aşamadan sonra valiler, ilin risk haritası sarı bile olsa, şehirde yoğunluk ve risk yarattığı saptanan bölgeler için kırmızı kuralları uygulayabilecek. İşlek bir cadde, mahalle veya parka yönelik yeni kısıtlamalar getirilebilecek. Yeni yasaklar, HES kodu şartı veya daha sıkı denetimler olabilecek.

Haritada kızarıyor! Uyarı üstüne uyarı, kritik sınır her an aşılabilir

İller arasındaki geçişler de bu süreçten etkilenecek. En yüksek risk anlamına gelen kırmızı bir ilden düşük riskli sarı illere geçişleri önlemek için sınır geçişlerinde bekletme, HES kodu kontrolleri, ileri aşamada şehirlerarası geçişin yasaklanması gibi kurallara geçilebilecek. Önümüzdeki dönemde kontrollerin sıklaşması nedeniyle Karadeniz Bölgesi’nin biraz rahatlayacağı, havaların ısınmasına bağlı olarak mavi renkteki Doğu ve Güneydoğu’da ise riskin artacağı belirtiliyor. Bu nedenle il yönetimlerine büyük görev düştüğü, gelişmelere göre halkın sürekli uyarılarak, yeni kurallarla sürecin yönetilmesi gerektiği vurgulanıyor.

BULAŞTIRMA ORANI KATLANDI

Yapılan toplantılarda, vaka sayısındaki artışın hareketlenmeyle doğrudan ilişkisi olduğu, temaslıları ortaya çıkarmak için test sayısının arttırıldığı, daha da arttırılması gerektiği belirtildi. Sağlık altyapısının 15-20 bin arası vakaya kadar kaldırabileceği, ancak ondan sonrasında risk oluşacağı yorumları yapılıyor. Yasaklar kaldırılmadan önce pozitif çıkan bir kişinin 3-4 kişiye bulaştırma riski varken, yeni dönemde bu riskin 7-8 kişiye çıktığı da belirtiliyor.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / NURAY BABACAN
YORUMLAR 4
 • aysg 3 yıl önce Şikayet Et
  Şu kısıtlama saçmalığından ne zaman kurtulacağız. Bu virüsle kısıtlama ile baş edilemez. Sürü bağışıklığı için kısıtlamaları kaldırın. Başka türlü insanları korkutarak ve evlerine hapsederek bu iş bitmez.
  Cevapla
 • ..... 3 yıl önce Şikayet Et
  keşke yüzümüz kızarsa bu tabloyu görünce..
  Cevapla
 • essenol 3 yıl önce Şikayet Et
  Haberde kullanılan harita yanlış.
  Cevapla
 • Adalet 3 yıl önce Şikayet Et
  Geçti borunun pazarı derler siz 2 aydır kısıtlamamı yapıyorsunuzda bundan sonra sıkı denetleme dersinizde kısıtlama kavramını laçka ettirdiniz gençler arasında
  Cevapla
DİĞER HABERLER
15 Temmuz gazisi Turgut Aslan: Terörist Gülen bana haber gönderdi...
Kabus gibi senaryo! ABD'ye nükleer füze atılsa ne olur? Dakika dakika açıklandı...